Kto to jest doula i czym się zajmuje? Jej rolą jest wspieranie kobiety podczas ciąży, porodu oraz po nim. Doula to nie położna, ale towarzyszka, dzięki której magiczny moment narodzin dziecka może być jeszcze piękniejszy. O tym, na czym polega praca douli i jakie powinna mieć kompetencje osoba pracująca w tym zawodzie, opowiada Marianna Szymarek, członkini Zarządu Stowarzyszenia DOULA w Polsce.

Doula – kto to? Pomaga kobiecie stać się matką

Natknęliście się na hasło “doula” i nie wiecie, co to za zawód? Kto to jest doula i czym się zajmuje? Jej rolą jest wsparcie ciężarnych pań i młodych matek – zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami. Czas ciąży i narodzin dziecka to jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety, potrafi być jednak także potwornie wymagający.

Strach przed bólem i komplikacjami może utrudnić niejeden poród, stanowiąc dla kobiety emocjonalne i fizyczne wyzwanie. Doula ma za zadanie pomóc jej pokonać te trudności i oswoić lęki. Może być także nieocenionym wsparciem dla bliskich rodzącej, dzięki czemu łatwiej im będzie towarzyszyć jej podczas narodzin dziecka.


Szukasz pracy w Gdańsku? Sprawdź najlepsze oferty na Gowork.pl!


Stowarzyszenie DOULA w Polsce zrzesza profesjonalistki, gotowe pomóc każdej kobiecie

Czy zawód douli funkcjonuje w Polsce? Oczywiście! Jeśli poszukujecie douli, która będzie towarzyszyć rodzinie w pięknym momencie jej powiększenia, warto zwrócić się do Stowarzyszenia DOULA w Polsce. Tam znajdziecie kompetentne, przygotowane do pracy z każdą ciężarną kobiety, które podpowiedzą Wam, jak pokierować dalej Waszą współpracą!

Zastanawiacie się, czy obecność douli przy porodzie mogłaby Wam się przydać i jak rozpocząć proces jej wyboru? O tajniki pracy douli w Polsce zapytaliśmy Mariannę Szymarek, członkinię Zarządu Stowarzyszenia DOULA w Polsce.


SPRAWDŹ TEŻ: Praca zdalna z dziećmi w domu – 5 sposobów, jak to przetrwać!


Czym zajmuje się doula? Odpowiada Marianna Szymarek

GoWork.pl: To na początek pytanie, które pewnie często słyszycie – kim jest doula?

Marianna Szymarek: Doula to wykształcona i doświadczona, najczęściej również w swoim macierzyństwie, kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie.

W czasie współpracy doula staje się elementem kręgu wspierającego młodą matkę od etapu ciąży. Wsparcie douli opiera się na empatii, akceptacji i ciągłości. Dokładnie to czym się zajmuje, pracując z konkretną kobietą, zależy potrzeb jakie ma matka. Rolą douli w tym kontekście jest dbanie o komfort rodzącej (psychiczny i fizyczny). Doula skupia się wyłącznie na potrzebach rodzącej. Jest tylko dla niej i przy niej niezależnie od tego, jakie decyzje podejmuje kobieta i jak zmienia się jej sytuacja. W ciąży może pomagać przygotować się do porodu i macierzyństwa przekazując informacje, wysłuchując kobiety i oswajając razem z nią lęki związane z nowym etapem życia, samym rodzeniem czy połogiem. Może towarzyszyć kobiecie w czasie porodu niezależnie czy odbywa się on w domu, w domu narodzin czy w szpitalu. Tak jak kobieta tego potrzebuje, by mogła skupić się na porodzie.

Doula daje swoje wsparcie niezależnie od tego czy poród jest naturalny czy z ingerencjami medycznymi. Ma pomagać kobiecie odnajdywać się w jej porodzie takim jaki jest. Takie wsparcie podnosi poczucie bezpieczeństwa psychicznego, akceptacji, zrozumienia czyli ułatwia odnalezienie się w doświadczeniu jakie się przeżywa.

Np. dzięki temu oraz wiedzy na temat niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu doula może ułatwiać kobiecie radzić sobie z bólem porodowym lub pomagać partnerowi/mężowi w odnalezieniu się w sytuacji porodu, tak by jego obecność była dla rodzącej jak najkorzystniejsza. W czasie połogu, na który w naszej świecie, często patrzy z perspektywy dziecka, doula wspiera kobietę w przeżywaniu zmiany jaka w niej zachodzi, kiedy staje się matką i fizycznie, i emocjonalnie. Daje kobiecie przestrzeń, wysłuchanie i akceptację, wobec doświadczenia porodu, ale i jej obecnego stanu. Doula nie odpowiada za bezpieczeństwo medyczne.

GW: Dlaczego poród z doulą może być lepszym doświadczeniem?

MS: Dobre doświadczenie porodu dla różnych kobiet oznacza coś innego. W dużej mierze zależy to od tego, jaka jest kobieta (jakie ma usposobienie, co lubi, jak się czuje, jaka jest jej sytuacja społeczna, ekonomiczna itd.) oraz jej potrzeb. Jeżeli ona sama wie, że ważne jest dla niej wsparcie drugiej kobiety, która da jej akceptację, wie na czym polega poród, potrafi być uważna, będzie przez cały czas od wezwania, zna jej oczekiwania, to poród z doulą może być dla niej lepszym doświadczeniem.

Może być bardziej komfortowy psychicznie i fizycznie. Doula daje w tych zakresach wsparcie, można powiedzieć „skrojone na miarę” czyli dopasowane do potrzeb, zindywidualizowane. Nie oznacza to jednak, że dla każdej kobiety poród z doulą będzie lepszy. Kobieta może potrzebować przy sobie czegoś innego lub kogoś innego. To zależy od jej potrzeb.


ZOBACZ TEŻ: 10 pomysłów na kobiecy biznes: dla mam i nie tylko!


GW: Czy porody domowe z udziałem douli zyskały ostatnio na popularności?

MS: Myślę, że zainteresowanie współpracą z doulami w różnych zakresach rośnie. W odniesieniu do porodu warto podkreślić, że doula może towarzyszyć w porodzie niezależnie od miejsca wybranego przez kobietę – w szpitalu, w domu narodzin czy w domu. To kobieta wybiera miejsce rodzenia, nie doula. Z kolei w porodach domowych doule zrzeszone w Stowarzyszeniu DOULA w Polsce towarzyszą wyłącznie jeśli jest to planowany poród domowy z asystą medyczną (czyli położnej, czasami lekarza). To zasada wynikająca z Kodeksu Etycznego, obowiązującego wszystkie członkinie. Rekomendujemy ją również doulom niezrzeszonym ze względu na bezpieczeństwo rodzącej, jej dziecka.

Podkreślę, że obowiązkiem douli jest wspieranie emocjonalne, fizyczne i informacyjne. Zapewnienie bezpieczeństwa medycznego w porodzie fizjologicznym to kompetencje przede wszystkim położnej jako zawodu medycznego.

GW: Doula to nie położna. Czy może jednak udzielić nagłej pomocy medycznej, gdyby ta była wymagana?

MS: Tak, zgodnie z prawem, doula tak jak i każda inna osoba obecna przy niespodziewanej sytuacji, która wymaga pomocy jest zobowiązana do zrobienia wszystkiego co potrafi, aby tę pomoc zapewnić. Dotyczy to różnych wypadków, a także nagłego i niespodziewanego porodu np. w domu czy na ulicy. Doula pomaga wtedy, ale nie dlatego, że jest doulą, ale ponieważ obowiązek pomocy jest obowiązkiem wszystkich obecnych osób.


TO MOŻE SIĘ PRZYDAĆ: Umowa zlecenie a ciąża – co warto wiedzieć?


GW: Czy doula udziela wsparcia nie tylko rodzącej, ale i jej np. partnerowi podczas porodu?

MS: Doula na żadnym etapie nie zastępuje bliskich kobiety i nie jest przy kobiecie „zamiast” nich. Może wspierać także partnera lub innych bliskich zarówno w czasie ciąży, w samym porodzie i potem. Czasami taka właśnie jest potrzeba kobiety, żeby doula pomogła jej bliskim po to, aby oni lepiej wspierali kobietę.

Zdarza się, że np. w czasie przygotowania do porodu więcej czasu doula poświęca na pracę z partnerem/mężem kobiety, ponieważ tego wymaga sytuacja i takie są oczekiwania przyszłej rodzącej. Jeśli rodzącej kobiecie towarzyszy w czasie porodu i jej partner/mąż i doula, to zadaniem douli będzie wspierać ich oboje, po to, by doświadczenie porodu było dla kobiety, a przy okazji mężczyzny, jak najbardziej komfortowe.

Rodzenie i potem narodziny dziecka to święto i bardzo intymne wydarzenie dla tych ludzi, tej rodziny. Doula nie wchodzi, więc między nich, ale otacza wsparciem. Obrazowo można powiedzieć, że wtedy przed oczami rodzącej, przy jej policzku, w uścisku z nią będzie mężczyzna. Doula będzie za plecami rodzącej, obok lub wokół ich obojga.

GW: Jakie kompetencje musi mieć doula?

MS: Doula to przede wszystkim osoba, która potrzebuje mieć szeroko rozwinięte umiejętności:

  • komunikacyjne,
  • uważnego i empatycznego słuchania,
  • dopasowywania się do sytuacji,
  • elastyczności, która pozwala dopasować się do oczekiwań i potrzeb klientek,
  • oddzielania własnych doświadczeń i poglądów od doświadczeń, poglądów i pomysłów kobiet, z którymi pracuje,
  • radzenia sobie w sytuacjach stresujących i szybko zmieniających się,
  • zachowania spokoju,
  • podstawowe techniczne umiejętności, np. z zakresu masażu.

Doula to również osoba, która ma wiedzę na temat ciąży, porodu i połogu, którą wykorzystuje po to, aby odnajdywać się w danej sytuacji, służyć informacją, ale nie doradzać ani decydować. Jej kompetencje to zapewnienie ciągłego wsparcia emocjonalnego, fizycznego i informacyjnego w całym okresie okołoporodowym.


MAMY TEŻ DLA CIEBIE: Pomysły na pracę dla matki z dzieckiem – 5 pomysłów na pracę dla samotnej matki!


GW: Jaką drogę trzeba przebyć i jakie wymagania spełnić, aby zostać doulą?

MS: Zawód douli jest zarejestrowany. Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej można przeczytać syntezę zawodu douli, a więcej na ten temat na stronie Stowarzyszenia DOULA w Polsce w zakładce „Kim jest doula” ( http://www.doula.org.pl/kim-jest-doula ) .

Obecnie nie ma wymogu przejścia konkretnego szkolenia, by pracować jako doula. Jako doświadczona doula polecam jednak na początek odbycie rzetelnie przygotowanego i prowadzonego przez doświadczone doule szkolenia podstawowego. Taką propozycją, opracowaną przez Stowarzyszenie jest Akademia Wsparcia Okołoporodowego ( https://doula.edu.pl/ ) czyli szkolenie składające się z 9 dwudniowych zjazdów prowadzonych przede wszystkim przez Doule Certyfikowane, z dużym doświadczeniem i wiedzą.

Po szkoleniu podstawowym, które spełnia odpowiednie wymogi, można zostać członkinią Stowarzyszenia DOULA w Polsce, które zrzesza wykwalifikowane doule, pracujące zgodnie z Kodeksem Etycznym i Standardami Pracy Douli ( http://www.doula.org.pl/standardy-pracy-douli ).

.Członkiniom Stowarzyszenie oferuje, między innymi pomoc merytoryczną, prawną w trudnych sytuacjach oraz możliwość dalszego rozwoju, np. udział w wewnętrznych konferencjach, dostęp do materiałów dla doul i odbycie stażu pod okiem i ze wsparciem douli mentorki (opiekunki stażu) oraz certyfikację.

GW: Jaką radę macie dla przyszłych mam, nie mających pewności, czy skorzystać z pomocy douli?

MS: Warto w takiej sytuacji dokładnie rozpoznać temat wsparcia douli (porozmawiać z doulą, zadać nurtujące pytania, dowiedzieć się czym doule mogą się zająć, a czym nie) i odpowiedzieć sobie samej na pytanie czy się tego potrzebuje. W tak ważnym i wymagającym czasie jakim jest okres okołoporodowy warto, by kobieta podejmowała decyzje i szukała wsparcia w zgodzie ze sobą samą i swoimi potrzebami. To nie jest wyścig, a unikalne, niepowtarzalne doświadczenie, które będzie miało wpływ na nią i jej bliskich i stanie się częścią jej historii.

GW: Dziękuję za rozmowę!

Ile zarabia doula? Doula zarobki

Według szacunków ekspertów GW, jednorazowy zarobek douli za towarzyszenie kobiecie ciężarnej może wynosić od 1500-2000 zł. Doula w Polsce może liczyć na nawet kilka klientek w miesiącu, co może oznaczać, całkiem pokaźne uposażenie miesięczne. Wszystko będzie jednak zależeć od profesjonalizmu i popularności danej ekspertki. W pozyskiwaniu klientów mogą szczególnie pomóc prężnie działające social media takie jak Instagram czy Facebook.


PRZYDATNE ADRESY – Doula w Polsce

Doula – kto to? – http://www.doula.org.pl/kim-jest-doula
• Szkolenia, członkostwo, formularz kontaktowy http://www.doula.org.pl/kontakt
• Standardy pracy douli – http://www.doula.org.pl/standardy-pracy-douli
• Chcesz porozmawiać z innymi mamami o porodzie w asyście douli? – https://www.facebook.com/DOULAwPolsce

Oceń artykuł
0/5 (0)