Czym jest bank pracy dla nauczycieli i jak działa? Nauczyciele, ale nie tylko oni, mogą tam znaleźć oferty pracy w szkołach zarówno publicznych, jak i niepublicznych placówkach. Co więcej, banki pracy dla nauczycieli są podzielone na województwa! Gdzie je znajdziecie?

Czym są banki pracy dla nauczycieli?

Banki pracy dla nauczycieli powstały po to, aby wesprzeć w poszukiwaniach pracy tych, którzy np. stracili pracę w trakcie pandemii. Ich wprowadzenie wiąże się ze zmianą ustroju szkolnictwa tak, aby zapewnić bezpieczeństwo zatrudnienia dla pracowników szkół.

Czy w bankach pracy dla nauczycieli są oferty dla innych pracowników szkół?

Oferty pracy, które się w nich znajdują, są jednak kierowane nie tylko do nich. Woźni, sekretarki, czy księgowi i logopedzi także mogą znaleźć tam propozycje pracy.

Banki pracy podzielono tu też na województwa. Gdzie znajdziemy bazy ofert pracy dla nauczycieli? Znajdują się na stronach internetowych poszczególnych kuratoriów oświaty.

Gdzie znaleźć banki pracy dla nauczycieli?

Gdzie szukać ofert pracy w banku dla nauczycieli? Wprowadzenie ich wiąże się także ze zmianą ustroju szkolnictwa, dlatego zamieszczanie w nich dostępnych w placówkach wakatów stało się obowiązkowe dla dyrektorów szkół.

Banki pracy dla nauczycieli w województwie

Gdzie znajdziemy poszczególne banki pracy dla nauczycieli w województwach? Poniżej podajemy adresy stron internetowych dlaz każdego z nich:

 • Dolnośląskie – ogloszenia.kuratorium.wroclaw.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Kujawsko – pomorskie – www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?start=oferty
 • Lubelskie – https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=oft
 • Lubuskie – http://ko-gorzow.edu.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Łódzkie – http://www.kuratorium.lodz.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Małopolskie – https://kuratorium.krakow.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Mazowieckie – http://mbopn.kuratorium.waw.pl/#/
 • Opolskie – http://oferty.kuratorium.opole.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Podkarpackie – http://www.ko.rzeszow.pl/oferty/
 • Podlaskie – http://www.kuratorium.bialystok.pl/praca-dla-nauczycieli
 • Pomorskie – http://www.kuratorium.gda.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Śląskie – http://kuratorium.katowice.pl/index.php/praca-dla-nauczycieli/
 • Świętokrzyskie – https://kuratorium.kielce.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Warmińsko – Mazurskie – http://www.ko.olsztyn.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Wielkopolskie – http://ko.poznan.pl/praca-dla-nauczycieli/
 • Zachodniopomorskie – http://praca.kuratorium.szczecin.pl/praca-dla-nauczycieli/

Czy korzystanie z banku pracy dla nauczycieli jest obowiązkowe?

Jak wspominaliśmy, dodawanie ofert pracy do banków jest obowiązkiem dyrektorów placówek zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Komunikat na ten temat opublikowało Ministerstwo Edukacji. Poniżej znajdziecie jego treść:

W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego ustawodawca zobowiązał dyrektorów szkół do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów oświaty.

Jednocześnie informujemy, że na mocy art. 224 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2016 r. poz.60) w okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego przysługuje:

 • nauczycielom przeniesionym w stan nieczynny,
 • nauczycielom, którzy otrzymali informację o przeniesieniu ich w stan nieczynny z początkiem kolejnego roku szkolnego oraz
 • nauczycielom, którzy złożyli wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w trybie art. 20 ust. 5c ustawy – Karta Nauczyciela.

Bank pracy dla nauczycieli – jak znaleźć ofertę pracy dla siebie?

Potrzebujecie pracy i postanowiliście skorzystać z banku pracy dla nauczycieli? Wytłumaczymy Wam, jak wygląda, a także, jak z niego korzystać.

Kiedy wybierzecie już stronę internetową banku pracy dla nauczycieli, właściwą dla województwa, na terenie którego poszukujecie zatrudnienia, znajdziecie na niej wyszukiwarkę. Pomoże Wam w dotarciu do ofert, które Was interesują!

Co powinniście do niej wpisać? Kandydaci mogą wybrać tu jedną z następujących opcji:

 • miasto, w którym szukacie pracy;
 • przedmiot nauczania, który Was interesuje;
 • inne słowo kluczowe, które może pojawić się w ofercie pracy.

Po wpisaniu wybranego hasła do wyszukiwarki zostaniecie odniesieni bezpośrednio do listy ofert pracy im odpowiadających, posortowanych ze względu na datę dodania. Jakie informacje przy nich znajdziecie? Będą to następujące dane:

 • stanowisko, którego tyczy się dana oferta;
 • data wygaśnięcia ogłoszenia;
 • miasto, w którym oferowana jest praca;
 • przewidywana liczba godzin pracy.

Po rozwinięciu wybranej przez Was oferty z banku pracy dla nauczycieli pojawią się także dodatkowe informacje, dotyczące wymiaru etatu, opis stanowiska, typ szkoły a także jej nazwa, adres i mail.

Jak korzystać z banku pracy dla nauczycieli?

Jesteście dyrektorem szkoły, na którego nałożono obowiązek korzystania z banku pracy dla nauczycieli i zastanawiacie się, jak działa? Ministerstwo Edukacji zadbało o to, aby strony banków były proste w obsłudze.

Jak dodawać oferty do banku pracy dla nauczycieli?

Aby dodać wakat do banku pracy dla nauczycieli, osoby zamieszczające ogłoszenia powinny skontaktować się z organem prowadzącym bank dla danego województwa. Nie ma jednak potrzeby zgłaszania się do niego osobiście – ofertę pracy można szybko dodać przez internet. 

Czy dodawanie ogłoszeń w banku pracy dla nauczycieli jest płatne?

Osoby odpowiedzialne za dodawanie ofert pracy do banków nie muszą ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Dodawanie ogłoszeń jest całkowicie bezpłatne.

Czy oferty pracy w banku dla nauczycieli są weryfikowane?

Obawiacie się, że dodawane oferty mogą okazać się oszustwem? W banku pracy dla nauczycieli nie ma takiej możliwości, ponieważ każde ogłoszenie jest tu starannie weryfikowane przez osoby prowadzące bazy ofert.

Czy w banku pracy dla nauczycieli trzeba się rejestrować?

Poszukujecie zatrudnienia w banku pracy dla nauczycieli? Korzystanie z niego nie wiąże się z koniecznością zakładania konta na stronie, czy innej formy rejestracji. Ogłoszenia może przeglądać na nich każdy. 

Czy dane kuratorium oświaty pośredniczy w zatrudnieniu?

Co ważne, choć oferty pracy w banku znajdują się na stronach przynależących do danego kuratorium oświaty, nie stanowią oni pośredników w procesie zatrudnienia.

Jeśli zainteresuje Was jedna z ofert w banku, kontaktować w sprawie procesu rekrutacyjnego będziecie się już bezpośrednio z daną placówką. 

Oferty w banku pracy dla nauczycieli – do kogo są skierowane?

Banki pracy dla nauczycieli powstały, aby pomóc znaleźć pracę nie tylko doświadczonym pedagogom, ale również tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem pracy w szkolnictwie.

Jeśli szukacie miejsca, w którym nabędziecie doświadczenia, zainteresować mogą Was chociażby oferty pracy na zastępstwo. Ogłoszenia dodawane są przez cały rok, nawet po zakończeniu roku szkolnego, dlatego podane przez nas strony banków warto śledzić regularnie.

Oceń artykuł
0/5 (0)