Proces rekrutacji tylko pozornie wygląda na prosty! Myślicie, że jedyne etapy rekrutacji pracowników to selekcja CV i rozmowy kwalifikacyjne? Jesteście w błędzie! Prezentujemy wszystkie etapy procesu rekrutacji krok po kroku i podpowiadamy, jak rekruterzy mogą ułatwić sobie pracę!

Proces rekrutacji – na czym polega?

Prawidłowo przeprowadzony proces rekrutacji powinien wyłonić nie tylko kandydata o najlepszych kwalifikacjach, ale też takiego, który będzie pasował do zespołu! To jednak niełatwe zadanie.

Testy wiedzy, testy językowe, Assesment center, zadania rekrutacyjne, a nawet profilowanie… Metod selekcji pracowników, z których korzystają aktualnie rekruterzy, jest całkiem sporo. Wszystkie te narzędzia mają na celu ułatwić życie pracownikom działów HR, a także usprawnić kolejne etapy rekrutacji pracowników. 

Dziś niektóre firmy decydują się nawet na zatrudnianie zewnętrznych firm rekrutacyjnych, które zadaniem znalezienia najlepszych kandydatów na rynku zajmą się w ich imieniu. Czy takie rozwiązanie ma sens? Wiele zależy od wielkości firmy i jej potrzeb oraz założonych celów rekrutacyjnych.

Jak przebiega proces rekrutacji w firmie?

Pierwszą i najważniejszą zasadą przy przygotowywaniu i przeprowadzaniu procesu rekrutacji pracowników jest ustalenie liczby jego etapów. Powinno ich być tym więcej, im wyższe jest stanowisko, o które będą ubiegać się kandydaci.

Rekrutacja managerów

Z najbardziej rozbudowanym procesem rekrutacji spotykamy się podczas poszukiwania nowych pracowników na managerskie stanowiska. Tu nie obejdzie się bez minimum 2-3 etapów rekrutacji! Do tego warto doliczyć również testy kompetencyjne.

Rekrutacja specjalistów

Minimum dwa etapy rekrutacji niezbędne będą również podczas poszukiwań specjalistów. Zanim kandydaci jednak je odbędą, konieczne będzie także wcześniejsze przeprowadzenie analizy ich umiejętności. Przykład? Jeśli poszukujemy programisty, zanim zaprosimy go na rozmowę i kolejne etapy, powinniśmy ocenić jakość kodu, jaki pisze.

Jeśli z kolei przeprowadzamy rekrutację na tzw. stanowiska operacyjne, zazwyczaj kończy się ona już na jednym etapie procesu rekrutacji. Jeśli jednak na danym stanowisku od osoby nowozatrudnionej wymagać będziemy także biegłej znajomości języka obcego, do tego warto dołączyć test kompetencji językowych.

Szukasz pracy w Katowicach? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Ile czasu zabierają kolejne etapy rekrutacji?

Dobrze, abyście planując kolejne etapy procesu rekrutacji, brali pod uwagę również czas, jaki możecie realnie na nie poświęcić. Kandydata raczej nie zachwyci konieczność udania się na 3 lub 4 spotkania rekrutacyjne. Niektóre etapy możecie zaten przeprowadzić podczas tego samego dnia!

ZOBACZ TEŻ: Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych

Test kompetencji językowych to standardowy etap rozmowy rekrutacyjnej np. w międzynarodowej firmie. Możecie też spodziewać się wtedy rozmowy w obcym języku! To nierzadko jeden z najlepszych sposobów na to, jak sprawdzić czyjeś umiejętności i zaoszczędzić czas na sprawdzaniu wyników testów. To może znacznie przyśpieszyć proces rekrutacji. Etapy to po prostu mapa dla Was, dzięki której upewnicie się, że selekcjonujecie dobrych przyszłych pracowników!

Etapy rekrutacji pracowników – krok po kroku!

Z jakich etapów składa się proces rekrutacji? Jak wspominaliśmy, jest ich tym więcej, im wyższe stanowisko, na które odbywa się rekrutacja. Kandydat uczestniczy zazwyczaj w 2-3 etapach rekrutacji, pozostałe to prawdziwa „rekrutacja od kuchni”. Za nią odpowiada już tylko rekruter!

Jakie etapy rekrutacji tu rozróżniamy i na czym one polegają? Mamy dla Was listę!

Pierwszy etap rekrutacji – poszukiwanie kandydatów

Czasy, kiedy rekruter tylko wrzucał ofertę pracy do sieci i biernie czekał na spływające CV, dawno minęły. Większość rekruterów stara się aktywnie poszukiwać idealnych na dane stanowisko kandydatów. LinkedIn i inne media społecznościowe, portale branżowe, serwisy z ofertami pracy (najlepsze oferty znajdziecie na GoWork.pl)… W tym kroku chodzi przede wszystkim o znalezienie co najmniej kilku kandydatów, których będziemy chcieli zaprosić na kolejne etapy rekrutacji!

Jakie rady mamy tu dla rekruterów?

  • Najlepsi kandydaci najczęściej nie szukają pracy, dlatego warto korzystać z sieci poleceń! Tzw. „scouting”, czyli aktywne pozyskiwanie kandydatów np. na konferencjach branżowych, to Wasza tajna broń!
  • Rekrutacja, która zapada nam w pamięć, to ta ciekawsza. Dlatego urozmaićcie ją grami rekrutacyjnymi online czy quizami typu „Czy pasujesz do naszej firmy?”. Kandydaci z pewnością docenią różnorodność! Z takich form korzysta m.in. PwC. Poniżej możecie zobaczyć jeden z ich fabularnych case’ów rekrutacyjnych!

Drugi etap rekrutacji – selekcja i weryfikacja CV

Tu może pomóc Wam nawet… sztuczna inteligencja w rekrutacji. Bywa, że z takich systemów korzystają duże korporacje, otrzymujące tysiące zgłoszeń. To jeden z najszybszych sposobów na selekcję CV, które spełniają kryteria podane w ogłoszeniu!

Na tym etapie procesu rekrutacji ważna będzie również weryfikacja podanych przez kandydatów umiejętności i kwalifikacji. Głupio by przecież było zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku kogoś, kto ledwie umie wydukać, jak ma imię! Niestety wiele osób uważa, że podobne „wygładzanie” i „podciąganie” CV pomoże znaleźć im pracę.

Trzeci etap: spotkanie rekrutacyjne

To najczęściej jeden z najbardziej stresujących etapów procesu rekrutacji pracowników. Dlatego nic lepiej nie przygotuje Was na to, niż… staranne przygotowania. Rozpiszcie plan spotkania – czy ma ono mieć formę rozmowy, testów a może kilkugodzinnego assestment center? Wszystko zależy od potrzeb Waszej firmy i jej celów rekrutacyjnych.

Czasem nawet wzorcowo przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna nie pozwala na jednogłośne wyłonienie najlepszego kandydata na dane stanowisko. Dlatego poza etapami rekrutacji, w których uczestniczą potencjalni przyszli pracownicy, ważne są również te, którymi zajmuje się wyłącznie rekruter! Możemy do nich zaliczyć chociażby te poniższe.

Czwarty etap rekrutacji: raport rekomendacyjny

To właśnie jeden z najważniejszych, ukrytych przed kandydatem etapów procesu rekrutacji. Na podstawie zebranych wcześniej danych oraz informacji, jakie udało się pozyskać od kandydata podczas spotkania rekrutacyjnego, pracownik działu HR przygotowuje raport rekomendacyjny. Pozwoli on na zawężenie ilości kandydatów, którzy zostaną zaproszeni do kolejnych etapów rekrutacji.

Piąty etap: drugie spotkanie rekrutacyjne

Choć do tego etapu kandydaci zostaną zaproszeni, w rzeczywistości jest on ważniejszy dla samego rekrutera. To ostatnia szansa, aby np. zadać pytania, które umknęły podczas pierwszej rozmowy! Przed drugim spotkaniem rekruter prosi też zazwyczaj kandydatów o przygotowanie pierwszego zadania rekrutacyjnego (może nim być np. opracowanie case study lub przygotowanie prezentacji). Podczas tego etapu rekrutacji powinien również znaleźć się czas na pytania kandydatów! Skoro wiedzą już, że firma jest wstępnie zainteresowana ich zatrudnieniem, mogą chcieć dowiedzieć się więcej o niej i samych warunkach pracy oraz zatrudnienia.

Szósty etap rekrutacji – negocjacje finansowe

Zadaniem rekrutera na tym etapie rekrutacji pracowników jest także ustalenie dalszych warunków współpracy, czyli np. negocjacja wysokości wynagrodzenia. Nie musimy chyba wspominać, że dla firmy najlepiej, gdyby była ona jak najmniejsza… Nieco odwrotnie niż dla kandydata. Dlatego to często niełatwy etap rekrutacji, wymagający wiele wyczucia i wiedzy. Jak sobie w tym pomóc? Niejeden rekruter zyskał na kursach umiejętności negocjacji!

Proces rekrutacji w firmie kończy decyzja kandydata o przyjęciu naszej oferty i podpisaniu umowy o pracę. To wtedy praca rekrutera się kończy, ale tylko na chwilę! Teraz znacie już wszystkie etapy rekrutacji i wiecie, na czym one polegają. Życzymy owocnego wykorzystania wiedzy w praktyce!

Oceń artykuł
5/5 (1)