Panattoni

2.7 Dodaj merytoryczną opinię

Aktualności

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni Europe największym deweloperem w Europie! - Ranking Top Property Developers 2018 magazynu PropertyEU

Panattoni Europe drugi rok z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu Top Property Developers magazynu PropertyEU. W latach 2015-2017 firma dostarczyła ponad 3,8 mln m kw. powierzchni magazynowej.

Panattoni Europe umacnia się na pozycji lidera. Europejski oddział Panattoni Development Company, światowego dostawcy powierzchni przemysłowych, ponownie został uznany za największego dewelopera w Europie, w rankingu magazynu PropertyEU. Corocznie na łamach tego paneuropejskiego źródła informacji dla profesjonalistów branży nieruchomości komercyjnych publikowana jest klasyfikacja 10 największych deweloperów. Powstaje ona w oparciu o ilość dostarczonej na rynek powierzchni, a tegoroczne zestawienie obejmowało lata 2015-2017. Tytuł Top Property Developer przyznany został Panattoni Europe! W ciągu ostatnich trzech lat firma zrealizowała w Polsce, w Czechach i w Niemczech 117 projektów o łącznej powierzchni 3 834 562 m kw., co stanowi 41 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego zestawienia za lata 2014-2016.

Fenomenalne wyniki Panattoni Europe komentuje Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer Europe, Panattoni Europe: „Realizowane przez nas kontrakty opiewają na coraz większe wolumeny w porównaniu do poprzednich lat. Dodatkowo, zwiększeniu istniejących zasobów magazynowych sprzyja rozwój branży e-commerce, która potrzebuje więcej powierzchni niż tradycyjna sprzedaż. My jako deweloper odpowiadamy na potrzeby rynku dostarczając zaawansowane obiekty dostosowane do zapotrzebowani naszych klientów” i dodaje „Ponowne zajęcie pierwszego miejsca w rankingu Top Property Developers magazynu PropertyEU pokazuje, że Panattoni Europe umacnia swoją pozycję na rynku europejskim, o czym świadczą intensywne działania w Czechach i w Niemczech, a także nasze otwarcie na rynki Wielkiej Brytanii.

Panattoni Europe nie spoczywa na laurach. Dotychczas główną osią działań firmy były obiekty magazynowe - w tym dedykowane branży e-commerce - i produkcyjne powstające w formule BTS, a także własne centra logistyczne. W maju br. Panattoni Europe zapowiedział inwestycje o wartości w 1,2 miliarda euro w projekty City Logistics – magazyny zlokalizowane w granicach miast dedykowane tzw. „ostatniej mili”. Już teraz w Polsce, firma realizuje cztery parki o wartości 65 mln euro, a w ciągu najbliższych 3 lat deweloper będzie rozszerzał swoje inwestycje w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Czechach. Jak zapowiada Robert Dobrzycki „Rozszerzenie oferty o obiekty zlokalizowane w granicach miast w Niemczech, w Wielkiej Brytanii i w Czechach planujemy na przełom 2018/2019 roku”.

Panattoni Europe jest częścią Panattoni Development Company, jednego z największych deweloperów powierzchni logistycznych i przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 26 oddziałach w Ameryce Północnej i Europie. Panattoni obecny jest w Europie od 2005 roku gdzie wybudował już ponad 6 milionów m kw. nowoczesnej powierzchni logistycznej i przemysłowej. W ramach Panattoni Europe działa takze struktura, dedykowana projektom dopasowanym do indywidualnych potrzeb najemców, typu build-to-suit. Wśród kluczowych klientów są takie firmy jak Amazon, Arvato services Polska, Coty Cosmetics, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros czy Tesco. Panattoni Europe prowadzi działalność w Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach, Niemczech i w Rumunii.

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni Europe ukończył pierwszy obiekt Central European Logistics Hub - 79 tys. m kw. dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, zakończył budowę wielkopowierzchniowego centrum logistycznego dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Obiekt BTS o powierzchni 79 tys. m kw. z własną bocznicą kolejową powstał w Łodzi, na terenie największego w Polsce kompleksu dystrybucyjnego Central European Logistics Hub. Oficjalne otwarcie inwestycji odbyło się 5 kwietnia br., a w uroczystości wzięli udział przedstawiciele obu firm oraz władze miejskie i województwa.

Panattoni Europe zakończył budowę pierwszego obiektu w ramach Central European Logistics Hub. Jest nim centrum logistyczne dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, o powierzchni blisko 79 tys. m kw. Obiekt w całości został wybudowany w formule BTS. Magazyn zajął aż 77 tys. m kw., zaś przestrzeń socjalno-biurowa 1,7 tys. m kw. – część jej elewacji przybrała oryginalny charakter będący postindustrialnym nawiązaniem do silnych robotniczych korzeni miasta. Inwestycja posiadała dwie bocznice kolejowe z trzema torami postojowym – dwoma na zewnątrz i jednym wewnątrz obiektu. To na jego potrzeby Panattoni Europe wybudowało wewnątrz obiektu stację kolejową, której peron mierzy 590 m – czyli długość budynku. Obecność bocznic kolejowych sprawia, że firma BSH ma dostęp do najbardziej ekologicznego transportu, czyli szynowego. Będzie on wykorzystywany do logistyki produkcji przeznaczonej na eksport. Ponadto, budynek wyposażony został w specjalny zestaw ramp, oświetlenie ledowe, a także dodatkowe świetliki i okna w elewacji, co znacznie zwiększyło dostęp do naturalnego światła.

Nowe Centrum Logistyczne BSH będzie stanowiło serce systemu dystrybucyjnego firmy w Polsce posłuży do obsługi łańcucha dostaw zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto, centrum będzie również obsługiwać dostawy komponentów przeznaczonych do produkcji dla polskich i zagranicznych fabryk BSH. Dzięki nowej inwestycji system logistyczny BSH zostanie skonsolidowany, uwalniając nowy, większy potencjał dalszego rozwoju.

„BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. od wielu lat związana jest z Łodzią. Dzięki znakomitej lokalizacji w centrum Polski, bardzo dobrej współpracy z władzami miasta oraz wysokiej jakości specjalistom, nasza firma systematycznie się rozwija” – mówi Konrad Pokutycki, Prezes Zarządu BSH w Polsce. „24 lata temu powstała w Łodzi pierwsza fabryka naszego koncernu w Polsce. Dziś możemy pochwalić się sześcioma fabrykami, z których aż trzy funkcjonują w Łodzi. Jedna z nich – fabryka suszarek do ubrań - jest jedyną tego typu fabryką w całej Grupie BSH. Ponadto, firma posiada w Łodzi Centra Usług Wspólnych oraz Centrum Badań i Rozwoju”.

„Inwestycja dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego była w przenośni kamieniem milowym w stworzeniu przez Panattoni Europe Central European Logistics Hub - największego w Polsce centrum dystrybucyjnego. Dzisiejsza uroczystość oficjalnego otwarcia inwestycji jest dla nas ważnym wydarzeniem, ponieważ ulica Jędrzejowska staje się nowym adresem dla wielu przedsiębiorstw, ale to właśnie BSH była pierwszym najemcą budynku w tej lokalizacji. Już w czerwcu kolejna firma wprowadzi się do nowego obiektu o powierzchni 70 tys. m kw. przeznaczonego do własnej sprzedaży internetowej” - powiedział Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe.

Obiekt dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego powstał w ramach Central European Logistics Hub. Realizowane są w nim obecnie trzy budynki o łącznej powierzchni 175 tys., natomiast w przyszłości ten stworzony przez Panattoni Europe największy w Polsce kompleks logistyczny pomieści nawet i 300 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Hub jest zlokalizowany przy ul. Jędrzejowskiej, tuż przy A1 – jedynej polskiej autostradzie o przebiegu północ-południe. Od węzła Łódź Północ, który stanowi skrzyżowanie autostrad A1 i A2 dzieli go zaledwie 30 km. Ta idealna lokalizacja w centrum Polski z dostępem do przecięcia się europejskich szlaków wschód-zachód i północ-południe, jak również położenie w granicach miasta ułatwi firmom logistykę krajową i eksportową, a pracownikom zapewni szybki i łatwy dojazd do pracy.

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni przewiduje utrzymanie wysokiego popytu na nieruchomości przemysłowo-logistyczne w Niemczech



  • Cel Panattoni: realizacja ponad 1 mln metrów kwadratowych powierzchni przemysłowo-logistycznej na terenie Niemiec

  • W perspektywie najbliższego roku, czy dwóch lat wyzwaniami będą wąskie gardła w branży budowlanej oraz przewlekłe procedury administracyjne


Zdaniem ekspertów popyt na nowe nieruchomości logistyczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma doradcza Bulwiengesa obliczyła, że na przestrzeni ostatnich pięciu latach łączny metraż nowo zrealizowanych powierzchni logistycznych rósł w tempie 5,1% rocznie.

Fred-Markus Bohne, Partner Zarządzający Panattoni Europe spodziewa się, że popyt utrzyma się na równie wysokim poziomie w całym roku 2018. „Zmiany strukturalne w przemyśle i handlu wynikające z cyfryzacji i ciągłej ekspansji branży handlu elektronicznego są głównymi czynnikami napędzającymi dalszy rozwój w branży nieruchomości logistycznych.” 

Bohne uważa, że zarówno zapotrzebowanie ze strony użytkowników, jak i zainteresowanie rynków kapitałowych pozostanie stabilne lub nawet wzrośnie, i że tendencja ta będzie zachowana w 2018 r. Z drugiej strony jednak działalność deweloperska może być ograniczana przez deficyt odpowiednich terenów pod inwestycje, szczególnie na obrzeżach większych miast. Obecny boom spowodował również niedobór w branży budowlanej. Ponadto daje się zauważyć, że urzędy potrzebują coraz więcej czasu na rozpatrzenie wniosków o pozwolenie na budowę. „Przedłużające się procedury administracyjne sprawiają, że pozostaje nam mniej czasu na realizację budowy w terminie wymaganym przez klienta. Jest to problem, z którym borykamy się na coraz większą skalę,” wyjaśnia Bohne. Strategia Panattoni na radzenie sobie z takimi sytuacjami polega na pozyskiwaniu odpowiednich terenów - kiedy tylko trafiają na rynek - i budowaniu parków logistycznych w coraz większym stopniu na zasadach spekulacyjnych.

W ciągu ostatnich trzech lat deweloper zrealizował ponad 800 tys. m kw. powierzchni logistycznej na terenie Niemiec. W rankingu deweloperów za rok 2017 sporządzonym przez firmę doradczą Bulwiengesa Panattoni stoi na pierwszym miejscu pod względem wielkości zrealizowanej powierzchni logistycznej. Projekty Panattoni obejmują zarówno „szyte na miarę” obiekty typu BTS dla konkretnych najemców, jak również inwestycje spekulacyjne podejmowane w odpowiedzi na wysoki popyt ze strony rynku.

Inwestycje realizowane przez Panattoni odpowiadają na bardzo różnorodne potrzeby klientów. Przykłady to m.in. biznesowo-logistyczny obiekt typu BTS zrealizowany dla firmy Quip, w którym firma prowadzi usługi montażu i logistyki. Kolejny klient, firma B+S, wprowadziła się do kompleksu logistycznego obejmującego budynek biurowy z powierzchnią logistyczną i przeładunkową w Borgholzhausen. W miejscowości Waiblingen niedaleko Stuttgartu Panattoni przeprowadził gruntowną przebudowę dwukondygnacyjnego budynku i zbudował dwie dodatkowe nowe hale dla firmy Schmalz + Schön Logistics GmbH. Ponadto deweloper  zbudował nową fabrykę materiałów izolacyjnych dla Firestone Building Products w Heinsbergu oraz obiekt logistyczny do składowania substancji niebezpiecznych dla grupy Noerpel w Elsdorfie w Dolnej Saksonii.

Bohne twierdzi, że Niemcy w dalszym ciągu są jednym z kluczowych rynków dla Panattoni. Od czasu restrukturyzacji rynkowej w 2015 r., deweloper zrealizował 32 nowe inwestycje w pożądanych lokalizacjach logistycznych. Fred-Markus Bohne jest bardzo zadowolony z dotychczasowych sukcesów firmy i optymistycznie patrzy w przyszłość. „Niemcy dysponują ogromnym potencjałem a my w Panattoni potrafimy doskonale go wykorzystać. Krótkie ścieżki decyzyjne, szybkość działania oraz gotowość do zaakceptowania pewnego stopnia ryzyka – oto DNA naszej koncepcji.”

Panattoni Europe jest kompleksowym dostawcą nieruchomości przemysłowych i logistycznych. Firma rozpoczęła działalność na rynku europejskim w 2005 r. i od tamtej pory zrealizowała ponad 6,3 mln metrów kwadratowych nowej powierzchni. W Polsce, gdzie Panattoni zbudował szereg obiektów logistycznych na rzecz sklepu internetowego Amazon, Panattoni Europe jest liderem rynku, dzięki realizacji 4,7 mln metrów kwadratowych powierzchni logistycznej i zdobyciu 42-procentowego udziału w rynku.

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni Europe, w finale MIPIM Awards 2018 – najbardziej prestiżowego konkursu branży nieruchomości na świecie! Deweloper otrzymał nominację za BTS Amazon w Kołbaskowie pod Szczecinem. O tytuł Najlepszej Inwestycji Przemysłowej i Logistycznej będzie walczyć z projektami z Luksemburga, Chin, Francji. Trzymajcie za nas kciuki!

Polska pierwszy raz nominowana w konkursie MIPIM Awards, w kategorii Najlepsza Inwestycja Przemysłowa i Logistyczna (Best industrial & logistics development). O tytuł będzie walczyć Panattoni Europe z inwestycją BTS Amazon w Kołbaskowie pod Szczecinem. Zrealizowany w 2017 r. flagowy projekt dewelopera wyselekcjonowany został przez jury obradujące w Paryżu. Zgłoszonych zostało aż 227 obiektów z 55 państw, a konkurentami w kategorii Najlepszej Inwestycji Przemysłowej i Logistycznej są zaawansowane technologicznie projekty z Luksemburga, Chin i Francji. Jak komentuje Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer Europe Panattoni Europe: „Nominacja do finału MIPIM Awards 2018 to dla nas jak dotąd niespotykane wyróżnienie tym bardziej, że projekt z Polski po raz pierwszy w historii konkursu będzie walczyć o miano najlepszej inwestycji przemysłowej i logistycznej. Znalezienie się w tak bardzo wąskim i prestiżowym gronie jest już dla nas sukcesem. Nie byłby on możliwy bez dynamicznie rozwijających się rynków, transformacji procesów logistycznych i przemysłowych oraz rozkwitu handlu elektronicznego, a tym samym firmy Amazon, która zaufała naszemu profesjonalizmy.”

Centrum realizacji zamówień dla firmy Amazon to projekt Panattoni Europe, dedykowany branży handlu elektronicznego. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej 161 500 m kw. powstał w Kołbaskowie w ciągu dziesięciu miesięcy i jest jedną z najnowocześniejszych inwestycji na świecie. To tu ponad 3 tys. robotów wspiera pracowników dzięki technologii Amazon Robotics. Aby ją wdrożyć, obiekt osiągnął wysokość 17 m. i posiada 3 kondygnacje, wszystko po to, by zoptymalizować procesy logistyczne. Realizacja inwestycji odbyła się zgodnie z wymaganiami certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM. Ocena, o którą ubiega się deweloper wraz z inwestorem to VERY GOOD.

Światowej renomy konkurs MIPIM Awards organizowany jest od 1991 roku, w którym rywalizują ze sobą najlepsze zrealizowane i planowane projekty z całego świata. Konkurs towarzyszy międzynarodowym targom MIPIM w Cannes – największemu i najbardziej prestiżowemu wydarzeniu na rynku nieruchomości, na którym obecni są deweloperzy, agenci, doradcy, architekci, władze miast oraz przedstawiciele funduszy inwestycyjnych ze wszystkich kontynentów. Uroczysta gala finałowa konkursu, podczas której ogłoszone zostaną nagrody, zaplanowana jest na 15 marca w Palais des Festivals w Cannes.

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce, rozwija lokalizacje wschodzące. Trwa budowa Panattoni Park Zielona Góra – nowoczesnego centrum dystrybucyjnego typu multi-tenant o planowanej powierzchni 75 tys. m kw. Obecnie realizowanych jest blisko 50 tys. m kw. w ramach trzech budynków. Ich najemcami zostały zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i firmy z branży logistycznej. Do parku będą mogli wprowadzić się już na początku 2018 roku.

Panattoni Europe kontynuuje strategię rozwoju rynków wschodzących. Po Panattoni Park Lublin przyszedł czas na Zieloną Górę, gdzie na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej deweloper tworzy nowoczesne centrum dystrybucyjne o docelowej minimalnej powierzchni 75 tys. m kw. Obecnie trwa realizacja pierwszego etapu inwestycji, która liczy blisko 50 tys. m kw. – powstają budynki dedykowane wielu najemcom (multi-tenant) o powierzchni: 30 tys. mkw. i 17 tys. m kw., a także BTS o metrażu 1900 m kw. Obiekty są już niemal w całości skomercjalizowane, a swój nowy adres znalazły w nim firmy z różnych branż – producent elementów do wózków inwalidzkich (Reac Components), jak i operatorzy logistyczni (FIEGE i PEKAES, dla którego powstał specjalny cross-dock). Niedługo wprowadzi się również lider w produkcji paneli drewnianych i wyrobów drewnopodobnych. Zakończenie tej fazy budowy zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku, natomiast sukcesywna kontynuacja rozbudowy całego parku będzie dostosowana do potrzeb rynku.

Województwo lubuskie, w tym Zielona Góra to dynamicznie rozwijająca się część kraju, która cieszy się zainteresowaniem wielu inwestorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Potwierdzają to inwestycje Panattoni Europe – zanim deweloper zdecydował się na budowę Panattoni Park Zielona Góra, zrealizował dwa obiekty produkcyjne w regionie: dla Faurecii w Gorzowie Wielkopolskim oraz dla Ideal Automotive w Zielonej Górze. Jak komentuje Dorota Jagodzińska, Managing Director, Panattoni Europe „O sukcesie Zielonej Góry, a także realizowanego przez nas centrum dystrybucyjnego i tempie wynajęcia pierwszego budynku, zadecydowało z pewnością położenie - zachód Polski i bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami, a także infrastruktura drogowa i trasa S3. Nie należy zapominać również o ogromnym potencjale, który niesie ze sobą obecność uczelni wyższych w mieście czy specjalnych stref ekonomicznych i parków przemysłowych na terenie samego województwa. To wszystko sprawia, że wiele zagranicznych firm, m.in. niemieckich, skandynawskich, holenderskich, ale i szwajcarskich, rozpatruje ten rynek jako docelowe miejsce swoich inwestycji”.

Panattoni Park Zielona Góra, który docelowo będzie składać się z 4 obiektów o łącznej powierzchni 75 tys. mkw. położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Lokalizacja w pobliżu linii kolejowej oraz drogi wojewódzkiej biegnącej w kierunku planowanego mostu na Odrze w Milsku, a także węzła drogowego Racula umożliwiającego połączenie z trasą S3, gwarantują sprawne połączenie lądowe z najważniejszymi rynkami zbytu w kraju oraz za granicą.

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni najbardziej aktywnym deweloperem w Niemczech w 2017 roku

Panattoni Europe, lider nieruchomości przemysłowych w Polsce, informuje: Analityczna firma Bulwiengesa opublikowała ranking deweloperów nowoczesnych nieruchomości logistycznych, opracowany w ramach badania „Logistyka i Nieruchomości 2017”. Ranking opiera się na danych dotyczących ukończonych oraz realizowanych inwestycji poszczególnych deweloperów na terenie Niemiec. W tej kategorii Panattoni Europe zajmuje pierwsze miejsce w 2017 r., z 231,5 tys. m kw. powierzchni.

Panattoni Europe działa na europejskim rynku jako kompleksowy dostawca powierzchni przemysłowych i logistycznych od 2005 r. i w tym czasie zrealizował 5,7 mln m kw. powierzchni. Jednym z regionów w centrum zainteresowania firmy są Niemcy, gdzie od czasu restrukturyzacji firmy w 2005 r. do tej pory Panattoni zbudował 25 nowych inwestycji.

Fred-Markus Bohne, Partner Zarządzający Panattoni Europe, nie ukrywa satysfakcji z sukcesu, mówiąc, „Za cel stawiamy sobie ugruntowanie naszej pozycji pośród trzech największych deweloperów w branży w Niemczech oraz wzmocnienie istniejącej przewagi na rynku. Nasze wysiłki w ostatnich dwóch latach przyniosły doskonałe rezultaty, zaś ocena firmy Bulwiengesa pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze do realizacji naszych celów. Zamierzamy utrzymać nasze wyniki na wysokim poziomie.”

Wśród tegorocznych projektów znajdują się tak atrakcyjne inwestycje przemysłowo-logistyczne jak centrum logistyczne w porcie w Düsseldorfie, hala logistyczna dla 21sportsgroup w regionie metropolitalnym Rhein-Neckar, czy też projekt zrealizowany we współpracy z Grupą Noerpel w Elsdorf, w Dolnej Saksonii.

Wachlarz usług Panattoni w Niemczech obejmuje obiekty typu build-to-suit, kompleksowe realizacje inwestycji, parki logistyczne oraz zarządzanie nieruchomościami. Panattoni ma bogate doświadczenie w rewitalizacji terenów poprzemysłowych (projekty typu brownfield) i coraz odważniej podejmuje inwestycje spekulacyjne w atrakcyjnych lokalizacjach w odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie na obiekty logistyczne dostępne od ręki.

Według danych firmy Bulwiengesa, od 2012 r. branża nieruchomości logistycznych rośnie w tempie 5,2 procent rocznie. Wstępne prognozy wskazują, że łączna wielkość powierzchni logistycznych ukończonych w tym roku, sięgająca ponad 5,1 miliona metrów kwadratowych, będzie oznaczać 12-procentowy wzrost w stosunku do zeszłego, rekordowego, roku 2016. Coraz większy odsetek tej powierzchni jest realizowany na zasadach spekulacyjnych, co jest dowodem rosnącego optymizmu i pewności w branży. Jednak, jak twierdzi Bulwiengesa, w logistyce nadal dominuje model budowania wielkopowierzchniowych obiektów na przedmieściach wielkich miast lub na terenach peryferyjnych.

Odnosząc się do nowo powstających obiektów logistycznych oraz ich lokalizacji Fred-Markus Bohne ocenia, że „dzięki rozwojowi e-handlu w sposób widoczny rośnie zainteresowanie wielkimi miastami, a także ich przedmieściami. Niezależnie od rozkwitu rynku e-handlu nie powinniśmy jednak zapominać, że towar musi najpierw trafić do punktów dystrybucji w wielkich miastach. Łańcuch logistyczny jest coraz dłuższy i nadal opiera się na tradycyjnych funkcjach i magazynach.”

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni Europe dla VIVE Group - ok. 26 200 m kw. w Panattoni Park Kielce

Panattoni Europe, lider nieruchomości przemysłowych w Polsce, informuje o podpisanym kontrakcie z Grupą VIVE. Dotyczy on wynajmu ok. 26 200 m kw. nowoczesnej powierzchni dystrybucyjno-logistycznej w nowopowstającej inwestycji dewelopera Panattoni Park Kielce. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie roku, zaś ich zakończenie przewidziane jest na sierpień 2018. W transakcji pośredniczyła agencja doradcza Axi Immo.

Grupa VIVE, lider w branży recyclingu tekstyliów, zainauguruje budowę Panattoni Park Kielce. Konsorcjum wynajęło w nowopowstającej inwestycji dewelopera 26 200 m kw. nowoczesnej powierzchni dystrybucyjno-logistycznej. Na magazyn grupa przeznaczyła 24 836, zaś na biura i pomieszczenia socjalne 1 351 m kw. Budynek będzie certyfikowany w rygorystycznym systemie TAPA, adresowanym do branży logistycznej. Ponadto, w całości będzie wyposażony w żarówki LED, a strefa kompletacji (3 000 m kw.) doświetlona zostanie światłem dziennym o współczynniku sięgającym 12,5 proc. Na wynajętej powierzchni prowadzone będą operacje logistyczne na rzecz Grupy VIVE i klientów zewnętrznych. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie roku., zaś ich zakończenie przewidziane jest na sierpień 2018.

Obiekt dla Grupy VIVE jest jednym z 2 planowanych budynków w ramach nowopowstającej inwestycji Panattoni Park Kielce i jak komentuje Dorota Jagodzińska, Dyrektor Zarządzająca w Panattoni Europe jest kolejnym krokiem w systematycznie wypełnianej przez nas strategii realizacji projektów przemysłowych poza głównym nurtem lokalizacyjnym. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni zarówno najemcy – Grupie VIVE, jak i lokalnym władzom za stworzenie możliwości do zadebiutowania w tej lokalizacji. Jestem przekonana, że zarówno Kielce, jak i Opole, Września, Białystok i Zielona Góra, których eksplorację w branży rozpoczęło Panattoni Europe, mają największy potencjał rozwojowy w perspektywie 2017/2018 roku.

Po uruchomieniu w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej VIVE Textile Recycling, technologii sterowania głosowego procesem sortowania i produkcji paliw płynnych, to kolejna, inwestycja Agnieszki Servaas i Bertusa Servaas - właścicieli Grupy VIVE w Kielcach.

„Ze względu na prężny rozwój naszych spółek poszukiwaliśmy nie tylko dużej powierzchni magazynowo-logistycznej, ale także takiej, którą moglibyśmy elastycznie zarządzać. Zdecydowaliśmy się na wynajem powierzchni w Panattoni Park Kielce ze względu na dogodną lokalizację i możliwość dostosowania jej do najwyższych standardów. Jest to dla nas ważne, gdyż będą one miały bezpośrednie przełożenie na obsługę naszych klientów korzystających z usług kompleksowego zarządzania operacjami magazynowymi i transportowymi” – komentuje Bertus Servaas, Prezes Zarządu VIVE Textile Recycling, właściciel większościowy spółek Grupy VIVE. Jak dodaje Agnieszka Servaas, Wiceprezes Zarządu VIVE Textile Recycling „Część obiektu zostanie przeznaczona do obsługi logistyki własnej Grupy VIVE, pozostała powierzchnia przewidywana jest do realizacji usług z zakresu logistyki kontraktowej świadczonej przez Grupę dla klientów zewnętrznych. To pierwszy nowoczesny obiekt w województwie, który otworzy w regionie możliwość obsługi logistycznej dla klientów z różnych branż”.

W transakcji pośredniczyła agencja doradcza Axi Immo i jak komentuje Danuta Dzierżak, Associate Director Industrial & Logistic AXI IMMO: „Cieszymy się, że mogliśmy reprezentować Grupę VIVE przy tak znaczącej transakcji dla całego regionu Kielc. Uważamy, że przyczyni się ona do rozwoju logistyki i sektora magazynowego na tym rynku. Kielce to region z dużym potencjałem, którego atuty to doskonała lokalizacja na trasie Warszawa – Kraków i większa niż na tradycyjnych rynkach magazynowych dostępność pracowników”.

Panattoni Park Kielce to nowy punkt na mapie powierzchni magazynowych oferowanych przez Panattoni Europe w województwie świętokrzyskim w południowo-wschodniej Polsce. W przyszłości składać się będzie z 2 budynków o łącznej powierzchni ponad 43 tys. m kw. Park zlokalizowany jest tuż przy granicy administracyjnej Kielc, nieopodal drogi ekspresowej S7 łączącej Warszawę i Kraków. Dzięki możliwości elastycznego kształtowania modułów centrum jest w stanie zaspokoić wymagania klientów z różnych branż.

Pracodawca

 Aktualność

First Industrial i Panattoni Europe łączą siły w Wielkiej Brytanii

Panattoni Europe, lider nieruchomości przemysłowych w Polsce, informuje o  połączeniu First Industrial oraz Panattoni Europe w nową firmę deweloperską w Wielkiej Brytanii pod nazwą First Panattoni. Fuzja zbiega się z ogłoszeniem przez nowopowstałą firmę, że z powodzeniem pozyskała pierwszą transzę finansowania w wysokości 300 mln funtów na zakup gruntów oraz realizację projektów budowlanych o charakterze spekulacyjnym na terenie Wielkiej Brytanii.

Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer, Panattoni Europe, wyjaśnia decyzję: „Nasi klienci oraz partnerzy finansowi od dłuższego czasu namawiali nas do wejścia na rynek brytyjski, jednak w ciągu ostatnich kilku lat skupialiśmy się na realizacji dużych projektów na kontynencie. Teraz, kiedy Panattoni osiągnęło już pozycję jednego z największych deweloperów przemysłowych w Europie, możemy skupić się na rozwijaniu działalności w Wielkiej Brytanii, by zapewnić naszym klientom dostęp do zintegrowanej panaeuropejskiej platformy z najlepszymi w swojej kategorii kompetencjami deweloperskimi.”

Panattoni z realizmem patrzy na potencjał brytyjskiego rynku nieruchomości, na którym działa wiele podmiotów o ugruntowanej pozycji. Dudley Mitchell, dyrektor Panattoni Development Corporation przedstawia wizję firmy: „Rynek brytyjski łączy wiele podobieństw z innymi regionami, gdzie z powodzeniem prowadzimy działalność. Ograniczona podaż gruntów i powolne procedury budowlane przekładają się na wysokie ceny ziemi. Aby przebić się na tak kapitałochłonnym rynku trzeba twardo negocjować i budować powierzchnie na zasadach spekulacyjnych. Naszym zdaniem rynek brytyjski może wchłonąć nawet 300.000 mkw nowych powierzchni rocznie, jednak w pierwszej kolejności musimy rozwinąć platformę First Panattoni by zmierzyć się z takim zapotrzebowaniem.”

Założona w 2009 r. firma First Industrial była jednym z pierwszych nowych podmiotów, które pojawiły się na rynku po ostatnim kryzysie.  Firma szybko zyskała renomę już dzięki pierwszej transakcji -  był nią obiekt typu BTS dla Marks and Spencer o powierzchni ponad 90.000 mkw i ponadstandardowej wysokości 28 m. Była to największa dotychczas inwestycja w Wielkiej Brytanii pod względem kubatury. Następnie firma zrealizowała jeszcze szereg znaczących projektów dla takich najemców jak Co-op, Sainsbury’s, DHL czy Amazon. Po ugruntowaniu pozycji firmy, znanej z budowy największych inwestycji BTS w kraju, przekształcenie w First Panattoni oraz wejście na rynek strategicznych projektów o charakterze spekulacyjnym przychodzi w optymalnym momencie.

Matthew Byrom, Dyrektor First Panattoni, tłumaczy: „Nigdy nie baliśmy się wkraczania na nowe i konkurencyjne rynki; w obliczu światowej niepewności w ostatnim czasie i relatywnego osłabienia funta, wielu partnerów finansowych Panattoni może upatrywać tu okazji do zakupów.  Patrząc z perspektywy międzynarodowej, Wielka Brytania nadal jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją do inwestowania w nieruchomości, z uwagi na długie okresy najmu oraz obecność klientów o stabilnej sytuacji finansowej.  Jeśli dodać do tego wzrost cen najmu, który odnotowujemy w całym kraju, oraz nieprzerwany rozwój handlu elektronicznego, można spodziewać się niesłabnącego zainteresowania w tym sektorze.”

Carl Panattoni, Prezes Panattoni Development Corporation, podsumowuje: „Zawsze byliśmy zainteresowani ekspansją w Wielkiej Brytanii, ale do tej pory nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego partnera. Szeroka analiza rynku wskazała na First Industrial, firmę która świetnie prowadzi swoją działalność podstawową, i to opierając się takich samych wartościach, jakie przyświecają nam – więc fuzja była oczywistym krokiem naprzód.  First Panattoni to nie tylko wysoce komplementarny nowy podmiot w naszej globalnej sieci biznesowej, ale także doskonały sposób na ulokowanie kapitałów inwestorów zainteresowanych inwestycjami na terenie Wielkiej Brytanii.”

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni Europe wybudował fabrykę dla Ideal Automotive – blisko 20 000 m kw. w Zielonej Górze

Panattoni Europe, lider nieruchomości przemysłowych w Polsce, zakończył inwestycję BTS o charakterze produkcyjnym dla niemieckiej firmy z branży motoryzacyjnej Ideal Automotive. Obiekt o powierzchni 19 645 m kw. powstał w Zielonej Górze w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 7 września br.

Panattoni Europe poszerzyło portfolio klientów z branży motoryzacyjnej. Deweloper wybudował halę produkcyjno-magazynową dla niemieckiej firmy Ideal Automotive – producenta komponentów i elementów wyposażenia wnętrz, m.in. wykładzin, mat, obić, a także kształtek i segmentów akustycznych dla kilkudziesięciu marek samochodów, m.in. Mercedes-Benz, BMW, Audi, Volvo, Volkswagen, McLaren, Lamborghini, Bugatti i Porsche. Inwestycja o łącznej powierzchni 19 645 m kw. powstała w Zielonej Górze w specjalnej strefie ekonomicznej na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Część produkcyjna zajęła 8652 m kw. i została dostosowana do potrzeb technologicznych procesu produkcyjnego najemcy poprzez m.in. wzmocnienie posadzki, wykonanie instalacji technologicznych m.in. sprężonego powietrza, zasilania energetycznego maszyn czy wreszcie wzniesienie budynku technicznego, w którym znajdować się będą m.in.: sprężarkownia, maszynownia chłodu, akumulatorownia i strumieniowe pompy wodne. Strefa magazynowa zajęła 6400 m kw., a część biurowo-socjalna została rozlokowana na 1538 m kw. Ponadto przy nieruchomości powstało ponad 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz 10 miejsc dla samochodów ciężarowych typu TIR. Wszystkie drogi dojazdowe są dostosowane do transportu ciężkiego. Prace budowlane rozpoczęły się w październiku 2016 r., przekazane obiektu najemcy odbyło się marcu br., zaś oficjalne otwarcie inwestycji nastąpiło 7 września br. W podpisaniu umowy pośredniczyła międzynarodowa firma doradcza Colliers International.

Hala produkcyjno-magazynowa budowana przez Panattoni Europe była pierwszą inwestycją Ideal Automotive w Polsce, ale już drugą współpracą obu firm w Europie. Deweloper wybudował w 2014 roku zakład produkcyjny na terenie Panattoni Park Stříbro w Czechach. Obecnie Ideal Automotive dzięki nowemu obiektowi chce rozszerzyć swoją działalność i zwiększyć zdolność produkcyjną w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak Marek Foryński, Dyrektor Zarządzający BTS Group w Panattoni Europe: „Nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa powstała zgodnie ze specyfiką wymagań firmy Ideal Automotive. Nasze portfolio klientów z branży motoryzacyjnej jest bardzo szerokie i stale się powiększa. Wśród naszych inwestycji znajdują się obiekty wybudowane m.in. dla Kongsberg Automotive, Sanden Manufacturing Poland, IFA Rotorion, Pilkington Automotive czy Benteler Automotive. Kolejna już realizacja Panattoni Europe dla Ideal Automotive świadczy też o tym, że dzięki jakości naszych usług możemy długofalowo współpracować z naszymi klientami”.

Obiekt dla Ideal Automotive powstał w Zielonej Górze – w regionie, który jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych w Środkowej Europie. Firma dzięki nowej inwestycji zatrudni w przyszłości nawet kilkaset osób. Nieruchomość położona jest strategicznie pomiędzy Berlinem i Pragą. Teren inwestycji znajduje się w pobliżu drogi ekspresowej S3, będącej częścią międzynarodowej trasy E65, prowadzącej z północy na południe Europy. Obiekt będzie również dogodnie skomunikowany z autostradą A2 oraz autostradą A4, które prowadzą na Zachód. Bliskość z granicą niemiecką (zaledwie 70 km), a tym samym łatwy dostęp do zakładów produkcyjnych Daimlera, Audi, BMW i Volkswagena to główne atuty tej lokalizacji.

Więcej informacji nt. Ideal Automotive:http://www.ideal-automotive.com

Pracodawca

 Aktualność

Tchibo kończy drugi etap budowy w Chebie i otwiera największe centrum dystrybucyjne firmy w Europie Środkowo-Wschodniej

Po zakończeniu drugiego etapu budowy na terenie Panattoni Park Cheb otwarto powiększone centrum dystrybucyjne obsługujące sklep internetowy Tchibo. Powierzchnia najmu powiększyła się z 39 000 m kw. do 73 000 m kw. Oznacza to, że w Chebie powstała druga pod względem wielkości hala logistyczna na terytorium Czech, a jednocześnie największe centrum dystrybucyjne Tchibo w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwsza część centrum rozpoczęła działalność 2 grudnia zeszłego roku, a całkiem niedawno wyjechała z niego milionowa przesyłka.

Inwestycja o łącznej wartości 1,6 mld koron czeskich należy do największych w regionie i stanowi silny bodziec pobudzający rozwój regionu Karlowych Warów, który został zaliczony przez czeski rząd do obszarów dotkniętych problemami strukturalnymi. Dzięki swojej obecności w Chebie jeden z najpoważniejszych producentów kawy na świecie oraz lider czeskiego rynku sprzedaży internetowej w kategorii odzieży utworzył 348 nowych miejsc pracy. Firma Geis, która zajmuje się prowadzeniem całego centrum dystrybucyjnego na rzecz Tchibo, niedawno wprowadziła sześciodniowy tydzień pracy w systemie dwuzmianowym. Centrum dystrybucyjne zostało zrealizowane przez Panattoni Europe.

„Najlepszą wiadomością dla czeskich konsumentów jest znaczne skrócenie czasu realizacji dostaw. Na przesyłkę z Bremy musieli czekać 4-6 dni, podczas gdy dostawa z Chebu dotrze do nich w ciągu 1-3 dni. Centrum dystrybucyjne w Chebie obsługuje obecnie nie tylko rynek czeski, ale także Słowację, Polskę, Węgry, Austrię, Szwajcarię oraz południe Niemiec. Średnio wysyłamy 25 tysięcy zamówień dziennie” powiedział Dyrektor Generalny Tchibo Praga, Richard Hodul.

„Naprawdę doceniam fakt, że wiodąca sieć handlowa zdecydowała się ulokować duże centrum dystrybucyjne w Chebie, który jest nadzwyczaj dobrze skomunikowany z Niemcami. Ukończenie realizacji inwestycji dla Tchibo to duże osiągnięcie pod wieloma względami. Po zakończeniu drugiej fazy rozbudowy jest to drugi co do wielkości obiekt logistyczny w Czechach, a cała strefa przemysłowa w Chebie jest na dobrej drodze by stać się największym parkiem przemysłowym Europie Środkowej” powiedział Pavel Sovička, Dyrektor Zarządzający Panattoni Europe na Czechy i Słowację.

„Na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy będziemy zatrudniać dodatkowe osoby, przede wszystkim jako operatorów. Centrum dystrybucyjne w Chebie należy do najbardziej nowoczesnych powierzchni magazynowych, jednak – co może zaskakiwać – jego eksploatacja opiera się nie na automatyce czy robotyce, lecz na klasycznej pracy fizycznej. Przepływ towarów jest zorganizowany w taki sposób, by każdy artykuł był sprawdzany dwu- a nawet trzykrotnie, co pozwala na ograniczenie liczby błędów, a także większą elastyczność w zakresie dostosowywania mocy przerobowych obiektu,” powiedział Johannes Söllner, Dyrektor Zarządzający firmy Geis.

Nowe centrum dystrybucyjne Tchibo w Chebie specjalizuje się w obsłudze sprzedaży internetowej na rzecz klientów końcowych (B2C). Obejmuje ona magazynowanie, sortowanie, kompletację, pakowanie oraz wysyłkę artykułów, które klienci zamówili przez stronę internetową sklepu. Rozbudowa inwestycji w drugim etapie jej realizacji sprawiła, że budynek osiągnął imponującą pojemność 30 500 miejsc paletowych. Dzięki temu obsługa nawet najgorętszego okresu w roku – przedświątecznych zakupów – nie będzie stanowiła problemu.

Tchibo to niemiecka sieć sklepów, która początkowo oferowała jedynie kawę i produkty pokrewne. Dziś prowadzi również sprzedaż towarów konsumpcyjnych, których asortyment zmienia się co tydzień i jest bardzo zróżnicowany – od wyposażenia wnętrz, kuchni i produktów ogrodniczych, przez modę, sport, zabawki, po elektronikę i biżuterię. Asortyment Tchibo obejmuje ponad 75 proc. wszystkich kategorii produktowych towarów konsumpcyjnych. W 2015 r. firma została liderem rynku w Czechach w sprzedaży odzieży przez internet. Sprzedaż internetowa stanowi 30 proc. łącznych przychodów firmy.

Obszar strefy przemysłowej w Chebie obejmuje dziś około 40 hektarów, zaś łączna liczba pracowników dochodzi do 3 000. Dzięki dynamicznemu napływowi nowych inwestorów na przestrzeni ostatnich dwóch lat Panattoni Park Cheb stał się najszybciej rosnącym parkiem przemysłowym w Europie Środkowej.

Panattoni