Badania potwierdzają, że Olsztyn to jedno z najlepszych miejsc do zamieszkania w kraju. Pomimo tego coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę do innych ośrodków. Z raportów opracowanych przez GUS wynika, że do 2050 r. liczba mieszkańców Olsztyna zmniejszy się o ok. 25 tys. Dużym problemem jest exodus młodych ludzi. Czy są szanse na to, by ich zatrzymać?

Trudna sytuacja absolwentów w Olsztynie

Absolwenci uczelni wyższych znajdują się w trudnej sytuacji na rynku pracy – jest to niepokojące zjawisko występujące nie tylko w Olsztynie i województwie warmińsko-mazurskim, ale również i w pozostałych częściach kraju. Ze znalezieniem pracy w Olsztynie największe problemy mają m.in. pracownicy administracyjni i biurowi, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, filozofowie, historycy, politolodzy oraz kulturoznawcy itp.

Te właśnie profesje są tu zaliczane do nadwyżkowych – tak wynika z badania Barometr zawodów przeprowadzonego przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2022 r., a mającego określić trendy i kierunki dla lokalnego rynku pracy.

Dlaczego w Olsztynie brakuje ofert pracy dla absolwentów?

Ofert pracy w Olsztynie dla absolwentów brakuje z kilku powodów. Po pierwsze – młode osoby dopiero rozpoczynające zawodową karierę nie posiadają doświadczenia oraz kwalifikacji na odpowiednim poziomie. Dla pracodawców najcenniejszymi nabytkami są kandydaci z pakietem konkretnych umiejętności. Tymczasem wyszkolenie nowicjusza wymaga niemałych nakładów finansowych, a i tak nie ma gwarancji czy taka osoba pozostanie w danej firmie.

Po drugie – odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponosi polski system edukacji nagminnie krytykowany za to, że słabo przygotowuje absolwentów do pracy i ma się nijak do realiów panujących na rynku. Po trzecie – młodzi ludzie przy wyborze zawodu kierują się głównie indywidualnymi zainteresowaniami, nie biorąc w ogóle pod uwagę tego, na co realnie mają szansę.

Czy współpraca uczelni i lokalnych firm okaże się owocna?

Aby ułatwić absolwentom start w zawodowe życie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nawiązał w IV kwartale ubiegłego roku współpracę z paroma lokalnymi pracodawcami. W jej ramach programy kształcenia na wybranych kierunkach studiów będą dostosowywane do konkretnych potrzeb firmy, z którą uczelnia podpisała bądź podpisze umowę.

W zamian przedsiębiorstwa będą przyjmować studentów na praktyki – i to już od drugiego roku studiów. Płynące z tego projektu korzyści odczują zarówno pracodawcy i młodzi ludzie, jak i sama uczelnia, która dzięki omawianemu przedsięwzięciu stanie się bardziej otwarta na potrzeby olsztyńskiej gospodarki.

Większe szanse na znalezienie pracy w Olsztynie, nawet po ukończeniu mało perspektywicznych kierunków studiów w regionie, zawsze mają także absolwenci, którzy byli aktywni na rynku zatrudnienia już podczas pobierania nauki. Trzeba pamiętać, że udział w przeróżnych stażach i praktykach, choć często wydaje się nieopłacalny pod względem finansowym, znacząco procentuje w przyszłości.

Co jeszcze może pomóc absolwentom w zdobyciu pracy?

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, absolwenci już w trakcie studiów powinni wychodzić z własną inicjatywą umożliwiającą zdobycie praktycznych umiejętności.

W tym zakresie najczęściej są to realizowane kursy, staże w konkretnych firmach, a także dodatkowe projekty realizowane dla różnych podmiotów. Wszystkie te działania będą mieć znaczenie podczas rekrutacji, w której uczestniczą setki kandydatów. Liczy się wtedy każdy szczegół, każda kompetencja i umiejętność. Takie zaplecze należy budować jak najwcześniej, nie czekając na ukończenie studiów.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_114177608_happy-caucasian-woman-on-her-graduation-day-at-university-she-is-holding-red-diploma-in-hands.html?vti=nrubr6rzhhzqylkkyc-1-39

Oceń artykuł
0/5 (0)