F.H.U.Comter Paweł Trojanowski

0 Dodaj merytoryczną opinię
Inteligentny budynek

Dom inteligentny - dom, który wie, co nam w duszy gra... Niemożliwe?

Coraz częściej słyszymy o technologiach rodem z kosmosu, których zastosowanie w naszym życiu ma nam je ułatwić i uprzyjemnić. A co Państwu kojarzy się pod hasłem: INTELIGENTNY DOM? Komfort, wygoda, bezpieczeństwo, relaks i luksus... Oto odpowiedzi, które padają najczęściej! Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to również duża oszczędność energii i czasu.

Czym tak naprawdę jest inteligentny dom?

Inteligentne rozwiązania zostały wprowadzone w USA już w połowie lat osiemdziesiątych. Początkowo stosowane były jedynie w wieżowcach. Z biegiem czasu znalazły one zastosowanie również w domach prywatnych.

Wprowadzenie do użytku inteligentnych systemów ma na celu podniesie komfortu życia, bezpieczeństwa oraz elastyczności. Głównym zamierzeniem jest zintegrowanie wszystkich instalacji i urządzeń elektrycznych (takich jak: klimatyzacja, oświetlenie, telefon, komputer), które na chwilę obecną pracują od siebie niezależnie. Mają one współpracować, spełniając wszystkie wymogi wygodnego i oszczędnego, zarazem, życia. Nowoczesna technologia pozwala na sterowanie systemem nawet za pomocą własnego głosu oraz na kontrolowanie całości z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie nie tylko za pomocą komputera, ale też telefonu (sms).
 


Brzmi niewiarygodnie, ale to całkiem proste. Do okablowania prywatnego domu wykorzystywany jest jeden kabel magistralny dochodzący do rozdzielni, znajdującej się najczęściej w gospodarczej części domu. Od rozdzielni rozprowadzana jest sieć na zasadzie gwiazdy, dzięki czemu każdy punkt zasilany jest oddzielnie i w razie awarii jednego elementu wszystkie pozostałe będą działać bez zarzutu. Jeżeli chcielibyśmy wprowadzić zmiany w ustawieniach bądź rozbudować system wystarczy tylko przeprogramować urządzenia magistralne. W całym procesie komputer jest potrzebny jedynie podczas zaprogramowywania i uruchamiania systemu. Podczas dalszej eksploatacji systemu jest nam w zasadzie zbędny.
 


Co możemy ustawić w naszym inteligentnym domu?

Możemy oszczędnie sterować oświetleniem. Dzięki instalacji czujek ruchu światło będzie paliło się w pomieszczeniach dopóki będziemy w nich przebywać. W każdym z pomieszczeń jest możliwość dostosowania oświetlenia do indywidualnych potrzeb domowników ustawienia scen, np.: romantyczna kolacja- światło przyciemnione, wystawne przyjęcie- pełne oświetlenie. Ustawiać można ogrzewanie, np. obniżenie temperatury w nocy. Żaluzje i rolety mogą również sterować się automatycznie za pomocą czujek. Np. rolety mogą zostać zwinięte zaraz po stłuczeniu szyby, bądź przy dużym nasłonecznieniu- co jednocześnie odciąża układ klimatyzacji.

Istnieje wiele możliwości dostosowania parametrów domu, jednak głównie powinno ono uwzględniać indywidualne potrzeby domowników i obniżenie kosztów.

COMTER jest doświadczonym projektantem i instalatorem systemów inteligentnego sterowania budynkiem. Obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Nie korzysta z usług podwykonawców. W swoich szeregach posiada doświadczonych projektantów, specjalistów ds. urządzeń zawsze służących pomocą oraz wysoko kwalifikowanych instalatorów i serwisantów.

Inteligentny dom nie jest już wymysłem science fiction, to rzeczywistość charakteryzująca się wysoką niezawodnością, prostotą obsługi i przystępną ceną.

 

 

www.comter.pl

 
F.H.U.Comter Paweł Trojanowski