Nasze społeczeństwo ma cały czas problemy ze zdrowym odżywianiem, aktywnym trybem życia. Z pomocą może przyjść tylko jedna osoba – dietetyk. Dlaczego warto chodzić do dietetyka lub podjąć naukę na tym kierunku?

O konieczności medycznej kontroli naszych codziennych posiłków mówili już w starożytności. Hipokrates przekonywał, że tylko ona pomoże nam zachować zdrowie oraz dobre samopoczucie. Warto zaufać wybitnemu uczonemu i zwrócić uwagę na to co jemy oraz jak wygląda nasz tryb życia.

Dlaczego warto iść do dietetyka?

Po poradę do dietetyka spieszą nie tylko ludzie, którzy chcą stracić zbędne kilogramy, ale również ci, którzy pragną przybyć na wadze lub nabrać masy mięśniowej. Czasem potrzebna jest tylko odpowiednio dobrana dieta, czasem wymaga to kilku wizyt i dokładnego zbadania naszych nawyków żywieniowych. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Na pewno nie powinniśmy sami eksperymentować ze zdrowiem, przechodzić na mordercze diety.

W internecie krąży wiele przepisów na temat tego jak skutecznie schudnąć, ale to dietetyk odpowiednio dopasuje składniki odżywcze do naszego organizmu. Dietę należy dobierać zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę różne czynniki, m.in. BMI, wiek, stan zdrowia, styl życia, preferencje dotyczące sposobu odżywiania. Osoba aktywna fizycznie musi pamiętać, aby dostarczać organizmowi większą ilość energii niż osoba prowadząca siedzący tryb życia. Przy dobieraniu odpowiedniej diety nie trzeba rezygnować ze wszystkich ulubionych produktów. Dieta, nawet ta odchudzająca, powinna być smaczna, a jej spożywanie powinno sprawiać nam przyjemność – odpowiada Małgorzata Różańska, dietetyk. Pracując jako dietetyk powinniśmy zajmować się również propagowaniem sportu. Na ten temat przeczytamy więcej w artykule: Trenuj fitness!

Zawód w branży

Planując karierę w branży dietetycznej możemy być spokojni o zatrudnienie. Jeszcze kilka lat temu wizyta u dietetyka była traktowana jako ekstrawagancja i odbierana jako przesadna dbałość o wygląd. Obecnie na wizyty u dietetyka nie są niczym nadzwyczajnym. Społeczeństwo ma coraz większą świadomość na temat tego, jak ważne jest racjonalne odżywianie. Dzięki temu dietetyk odnajdzie zatrudnienie w miejscach takich jak: poradnie żywieniowe, placówki sportowe, zakłady opieki zdrowotnej, organizacje konsumenckie czy instytuty naukowo-badawcze. Aby podjąć pracę w tym zawodzie musimy skończyć odpowiedni kierunek studiów lub szkołę policealną. Uzyskany certyfikat pozwoli nam na wykorzystanie zainteresowań i wiedzy teoretycznej w praktyce.

Jeśli interesują nas zasady żywienia, zdrowy tryb życia i chcemy pomagać innym poczuć się dobrze we własnym ciele, warto podjąć kształcenie na kierunku dietetyki. Łączenie pasji z pracą zawsze jest dobrym pomysłem, który przeniesie nam nie tylko zarobek, ale również satysfakcję.

Ile zarabia dietetyk?

Zdobycie zawodu dietetyka nie jest łatwe, ponieważ trzeba spełnić szereg wymogów związanych z wykształceniem, a także posiadać pokaźny arsenał dodatkowych umiejętności. Niemniej, liczba ofert zatrudnienia w tym zakresie stale wzrasta. Czy patrząc pod kątem zarobkowym warto podjąć się pracy jako dietetyk?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, średnie zarobki na tym stanowisku wcale nie wyglądają zbyt kolorowo – mediana wynagrodzeń to zaledwie 4 770 złotych brutto, gdzie jednak często zarobki dochodzą do 5 830 złotych brutto miesięcznie. Posiadając właściwe kwalifikacje, warto rozważyć prowadzenie własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_115026219_niekt%C3%B3re-owoce-takie-jak-jab%C5%82ka-kiwi-cytryny-i-jagody-na-stole-dietetyka.html

Oceń artykuł
0/5 (0)