Uniwersytety oraz politechniki przyjmują każdego roku coraz większą ilość studentów zainteresowanych kierunkami związanymi z technologią ochrony środowiska oraz pokrewnych. Bezwzględnie świadczy to o nieprzeciętnym zainteresowaniu i popycie na stanowiska związane z tym kierunkiem. Jeszcze przed 2010 rokiem na studia z ochrony środowiska udało się prawie dwadzieścia siedem tysięcy osób. Czy dla wszystkich z nich znajdzie się jednakowa praca?

Gdzie można pracować po ochronie środowiska?

Jeszcze kilka lat wcześniej na wieść o studiowani ochrony środowiska ludzie jedynie uśmiechali się pod nosem, kpiąco kręcąc głową. Dzisiaj zapewne pluliby sobie w brody, że sami zdecydowali się na coś innego. Wysoko rozwinięte przedsiębiorstwa produkcyjne potrzebują takich właśnie specjalistów, oceniających szanse oraz zagrożenia swoich produkcji dla środowiska. Absolwenci kierunków związanych z ochroną środowiska zwykle już po studiach mogą liczyć na dobrze płatne oraz zwykle bardzo odpowiedzialne stanowiska.

Jakich zarobków można się spodziewać?

Tutaj oczywiście wszystko zależy od stanowiska, od rodzaju i wielkości firmy, od przydzielonych obowiązków oraz stażu pracy. Młodsi kierownicy projektu czy specjaliści d spraw gruntu będą zarabiać kilka tysięcy brutto miesięcznie. Jeśli do tego doszkolą się w zakresie bezpieczeństwa oraz higieny pracy, ich zarobki będą sięgać nawet sześciu do dziewięciu tysięcy złotych miesięcznie. Menadżerowie z wieloletnim stażem zarabiają około piętnastu tysięcy złotych miesięcznie. Natomiast praca ekspertów z zakresu oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko wyceniane jest średnio na okrągłe dziesięć tysięcy złotych brutto miesięcznie.