W szkołach policealnych, na uczelniach wyższych nie brakuje chętnych na ten kierunek, a mimo tego rynek nie narzeka na nadmiar specjalistów z dziedziny informatyki. Prestiż oraz perspektywa wysokich zarobków przekonuje młodych ludzi do podjęcia kształcenia w tym kierunku… jednak konkurencja jest ogromna. W jaki sposób zdobyć maksimum praktyki i wyróżnić się z tłumu?

Praktyki przede wszystkim

Głównym powodem konfliktu między absolwentami, a pracodawcami jest dopasowanie oczekiwań finansowych do umiejętności i wymagań firmy. Uczelnie wyższe często nie są usatysfakcjonowane liczbą zatrudnianych studentów lub przyjmowaniem ich na staże w firmach informatycznych. Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy wymagają większej wiedzy praktycznej oraz kształcenia również pod kątem komercyjnym. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zapisanie do Szkoły Policealnej na kierunek technik informatyk. Nauka opiera się tutaj na dużej ilości ćwiczeń i praktyk, które są pozytywnie postrzegane przez pracodawców. Osoby bez uprzedniego doświadczenia zdobytego podczas praktyki i staży są odpowiednio mniej wynagradzane. Natomiast eksperci wysoce wyspecjalizowani w danych technologiach wciąż mają szansę na wynagrodzenie z górnej półki – komentuje jeden z portali informatycznych. Jeśli chcemy podnieść nasze kompetencje warto zapisać się na dodatkowy kurs związany z branżą.

Co konkretnie da nam ukończenie kierunku informatycznego? Nauczymy się między innymi jak:
– określać własności systemów operacyjnych Windows opartych na technologii NT, Novell Netware, Linux
– dokonywać analizy konfiguracji i zarządzania dyskami w systemie operacyjnym
zarządzać aplikacjami i stacjami roboczymi w środowisku systemu operacyjnego
– sprawdzić system plików i usunąć błędy
– wyjaśnić podstawowe pojęcia i mechanizmy gospodarki rynkowej

Ucz się języków!

Wybór dobrego i przyszłościowego kierunku nauki to tylko część sukcesu. Ciągły rozwój naszych umiejętności, śledzenie nowych rozwiązań w dziedzinie informatyki to niezbędne elementy. Dodatkowo w zawodzie programisty, administratora bazy danych przyda się umiejętność budowania relacji z ludźmi oparta również na znajomości języków obcych. Tutaj przydatne mogą okazać się kurs Business English, które pomogą nam opanować obce zwroty w języku branżowym.