Przyglądając się obecnej sytuacji na rynku pracy możemy zauważyć, że tytuł magistra nie jest już tak ceniony, jak jeszcze kilka lat temu. Czy opłaca się zatem podjąć studia oraz wędrówkę poprzez praktyki i staże? Każda decyzja ma swoje wady i zalety.

studenci

Branża IT i telekomunikacja

Decydując się na rozpoczęcie studiów musimy liczyć się z faktem, że znajdziemy na rynku mało miejsc pracy dla kulturoznawców, geografów, historyków. Nadal mamy za dużo humanistów, a liczba absolwentów kierunków ścisłych – lepiej opłacalnych – wciąż się nie zwiększa. Według badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w najbliższych latach, na zatrudnienie mogą liczyć ci, którzy swoją przyszłość zwiążą z branżą telekomunikacyjną i informatyczną, których rozwój jest najbardziej dynamiczny, co generuje nowe miejsca pracy.  

Niestety większość uczelni nadal skupia się na zajęciach teoretycznych, wykładach, a nie na poszerzaniu wiedzy praktycznej. Jeśli po skończeniu studiów nie posiadamy żadnego doświadczenia, z punktu widzenia pracodawcy nie jesteśmy atrakcyjnymi kandydatami. Dlatego warto korzystać ze staży oraz praktyk i w miarę możliwości podjąć dodatkową pracę, która będzie dobrym startem dla naszej zawodowej kariery.

Młodzi ludzie na rynku pracy!

Wybór szkoły policealnej może okazać się dobrą decyzją dla osób, które już mają wizję swojego zawodu. Jeśli planujemy zostać kosmetologiem, fryzjerem, kucharzem, warto zapisać się do szkoły policealnej, ponieważ te zawody wymagają znacznej wiedzy praktyczniej. Dzięki takiemu podejściu do nauczania, absolwenci szkół policealnych mogą zaraz po szkole z powodzeniem podjąć pracę i wykonywać zadania zawodowe, gdyż na etapie szkoły zdobyli już praktyczne umiejętności i doświadczenie. W szkołach policealnych uczą praktycy wykonujący dany zawód na co dzień, więc znający realia rynku i potrzeby pracodawców.

Kolejną zaletą wyboru tego typu nauki jest czas kształcenia. Trwa on przeważnie dwa lata – czyli w stosunkowo krótkim okresie możemy zdobyć konkretne doświadczenie zawodowe. Nasze wykształcenie, tak samo jak uczelniach zostanie potwierdzone odpowiednim dokumentem.

Każdy z nas wybiera inną ścieżkę kariery zawodowej, ale jeśli będziemy musieli wybrać pomiędzy szkołą policealną, a studiami zastanówmy się co ta naprawdę chcemy robić i w jaki sposób najlepiej się przygotować do przyszłej pracy.