Coraz więcej miast decyduje się na likwidację staży miejskiej. Czy to koniec tej formacji?

Decyzja zapadła już w Lubinie. Funkcjonariusze zakończą służbę wraz z końcem kwietnia. Do tej pory mieli się zajmować targowiskiem

Czy straż miejska zostanie całkowicie zlikwidowana? xółdło: hotmoney.pl

Czy straż miejska zostanie całkowicie zlikwidowana?
Foto: hotmoney.pl

(zamiast niego powstała galeria handlowa) oraz łapaniem gapowiczów w komunikacji miejskiej (jest już darmowa).

W kolejnych miastach rozważa się likwidację straży ze względu na m. in. zaniedbania ze strony funkcjonariuszy. Wpływ na to miała także ustawa sejmowa z 2015 roku, zabraniająca strażnikom miejskim używania fotoradarów. Póki co, straż miejska nie funkcjonuje już w takich miejscowościach jak Ozorków, Łask, Radomsko, Stalowa Wola, Żory, Chrzanów, Świeradów-Zdrój, Białogard, Strzegom. Podobne decyzje zapadły również w Łebie, Nowym Targu,  Lubartowie i Myśliborzu.

Internauci na forach w większości popierają pomysł. Narzekają, iż strażnicy miejscy nie zajmują się utrzymywaniem porządku w mieście, tylko zajmują się nękaniem handlarzy i kierowców. Pomysł wydaje się mieć społeczną aprobatę także poza rzeczywistością internetową.  W październiku ubiegłego roku przeprowadzono referendum w Braniewie. 5291 mieszkańców (na 13648 osób uprawnionych do głosowania) było za likwidacją straży miejskiej. W Szczecinku 3696 mieszkańców poparło wniosek o rozpisanie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej.

Jaka przyszłość czeka 10 00 osób zatrudnionych w tej formacji?

Autor: GoWork.pl