Większość z nas, myśląc o rozmowie w sprawie pracy wie, że trzeba być doskonale przygotowanym merytorycznie, umieć opowiedzieć o swoim dotychczasowym doświadczeniu i przemyśleć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania np. gdzie widzi się Pan/Pani za 5 lat? Mało kto pamięta jednak o tym, że jest czynną stroną rozmowy! Uważasz, że możesz pytać tylko o formę umowy lub czas oczekiwania na odpowiedź zwrotną? W takim razie jesteś w błędzie! Oto przykłady pytań, którymi się wyróżnisz!

pytania o rekrutera

Odbicie piłeczki – gdzie widzi Pan/Pani firmę za 3 lata?

Oczywiście, jeśli odwrócone pytanie padło chwilę temu w Twoim kierunku, taki zabieg może być dla osoby z działu HR nieco dziwny, jednak jeśli nie miało ono miejsca, możesz spokojnie o to zapytać. Pozwala to na rozeznanie się w tym, czy pracownicy są świadomi celów, czy są one wyraźnie zaznaczone, czy w firmie nie zawodzi komunikacja, a także czy osoba reprezentująca pracodawcę chociaż w niewielkim stopniu ma poczucie przynależności i odpowiedzialności za wynik. Jeśli Twojego rozmówcę to nie interesuje, to może trafiłeś właśnie na osobę, która rozgląda się za lepszą pracą lub jest zainteresowana wyłącznie wypłatą. W takim przypadku wnioski możesz wyciągnąć sam. Czy w takim miejscu warto pracować? Pytanie o wizję warto uzupełnić też drugim: Jak osoba zatrudniona na tym stanowisku może wpłynąć na wymienione przez Pana/Panią plany firmy? Wówczas pokażesz, że myślisz perspektywicznie i poważnie traktujesz potencjalne miejsce zatrudnienia.

Co według Pana/Pani jest najciekawsze w tej pracy?

To pytanie automatycznie skraca dystans i pokazuje osobie, z którą rozmawiasz, że jej zdanie ma dla Ciebie wartość. To świetna metoda na złagodzenie napiętej atmosfery, która często towarzyszy tego typu rozmowom, ale też okazja do poznania zalet pracy w firmie. Co prawda wiele zależy od Twojego rozmówcy, jednak miej na uwadze, że dobrze przygotowany specjalista działu HR odpowie na nie bez większego problemu, dlatego jest to też forma weryfikacji profesjonalizmu prowadzonego procesu rekrutacyjnego.

Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?

Czy stanowisko jest rozwijające? Czy obowiązki są zróżnicowane, a może nieprzewidywalne? Czy zadania są stresujące? Czy będziesz się nudzić? Czy praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością? Odpowiedź na pytanie o typowy dzień pracy rozwieje wiele z wymienionych wątpliwości. Wystarczy, że będziesz uważnie słuchać i czytać między wierszami, dlatego jest to jedno z ważniejszych pytań i zdecydowanie powinieneś je zadać. Dla Twojego rozmówcy będzie to znak, że chcesz szczegółowo poznać stanowisko, na które aplikowałeś i myślisz o pracy poważnie.

Jakie możliwości rozwoju oferuje firma?

Możesz o to zapytać, jeśli wcześniej nie znalazłeś tej informacji na stronie internetowej firmy lub w ogłoszeniu, a nawet jeśli znalazłeś, to nawiąż do tego, np. Na oficjalnym profilu firmy znalazłem informację, że oferujecie Państwo pracownikom dodatkowe zajęcia nauki języka angielskiego. Bardzo mnie to zaciekawiło. Czy może Pan/Pani opowiedzieć o tym coś więcej? Profesjonalny specjalista ds. rekrutacji z chęcią Ci o tym opowie i z pewnością doceni to, że z uwagą przeczytałeś ogłoszenie czy zajrzałeś na firmową stronę. Cokolwiek firma ma lub nie ma do zaproponowania kandydatom, Twoje pytanie pokazuje, że chcesz się rozwijać w pracy. Musisz liczyć się z tym, że pracownik, dla którego rozwój jest absolutnym priorytetem, nie zawsze jest odbierany dobrze, ponieważ firma nie chce w najbliższym czasie przeprowadzać ponownej rekrutacji, jeśli poczujesz się zawiedziony tym, co może Ci zaoferować i zrezygnujesz, co więcej podzielisz się niepochlebną opinią o pracy z innymi. Mimo wszystko nie przejmuj się tym, ponieważ w ten sposób wyeliminujesz miejsca, do których nie chcesz trafić. To pytanie pomoże Ci szybciej znaleźć firmę, w której będziesz czuł się dobrze.

Jak długo pracują ze sobą członkowie zespołu? Czy przewidziana jest integracja?

Niepozorne pytanie, które sugeruje ciekawość, a jednak odpowiedź pozwoli Ci wysnuć wnioski o tym, czy łatwo będzie Ci się zaaklimatyzować, czy w firmie jest duża rotacja, czy raczej zespoły są budowane długofalowo. Zwykle w nowo powstałych zespołach łatwiej jest się odnaleźć, a w tych, w których jest duża rotacja, możesz spodziewać się jakiegoś zakamuflowanego problemu. Dowiesz się też, czy firma dba o przyjazne środowisko pracy, organizując spotkania integracyjne. Pytanie o zespół to sygnał dla specjalisty HR, że zależy Ci na dobrej atmosferze w miejscu pracy i chcesz jak najlepiej wpasować się w grupę. Poza tym każdy, kto pyta o tak szczegółowe kwestie myśli o ofercie raczej poważnie i szuka stałego zatrudnienia.

Czy potrzebuje Pan/Pani ode mnie jakiś dodatkowych informacji, które pozwolą Państwu sprawnie zakończyć proces rekrutacji?

Może wydawać się, że to zbyteczna grzeczność, a jednak bardzo sprytna. Uwierz, że większość firm marzy o jak najszybszym znalezieniu odpowiedniego kandydata i uporaniu się z rekrutacją. O ile wypadłeś na rozmowie pomyślnie to pokazanie, że chętnie pomógłbyś coś przyśpieszyć czy usprawnić jest dla rekrutera bardzo miłą wizją i z pewnością Twoje zaangażowanie i uprzejmość nie umknie jego uwadze.

Co prawda pytań, które możesz zadać, jest znacznie więcej. My skupiliśmy się na tych, które pomogą Ci wywrzeć pozytywne wrażenie w trakcie starań o pracę.

 

Zadałeś kiedyś któreś z powyższych pytań na rozmowie w sprawie pracy? A może znasz inne pytania, które pomogły Ci w otrzymaniu propozycji zatrudnienia? Koniecznie napisz o tym! Twój komentarz jest dla nas ważny!