Programowanie to ogromna i szeroka dziedzina – gdzie się nie obejrzysz, tam potrzebny jest specjalista do zaprogramowania urządzenia, stworzenia strony internetowej czy prawidłowego podłączenia poszczególnych elementów. Im bardziej precyzyjna i specjalistyczna jest działka, w jakiej porusza się programista, tym większe szanse na bardzo wysokie zarobki, jeśli trafi na podatny grunt ze swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami.

Więcej czy mniej niż strony internetowe?

Co ciekawe, programista urządzeń CNC, co jak co – bardzo specyficznych, różnorodnych, takich jak frezarki czy tokarki, za pomocą których powstają części na przykład do maszyn rolniczych, samolotów czy samochodów i ciągników, nie zarabia kroci. Zdecydowanie więcej pieniędzy można dostać za stworzenie rozbudowanego serwisu internetowego wraz z jego obsługą administracyjną – w tym przypadku programista jest w stanie zarobić nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli idzie o stałe zatrudnienie na stanowisku programisty CNC, przyszłość nie jest aż tak różowa.

Wysokie, ale nie za bardzo

Wedle statystyk jako programista CNC pracuje zdecydowana większość mężczyzn – stanowią oni grupę 89% do 11% zatrudnionych na tym stanowisku kobiet. Mediana zarobków plasuje się na wartości 4200 złotych brutto, co oznacza, że połowa zarabia mniej, około 3389 złotych, zaś druga połowa więcej, jakieś 5276 złotych brutto za te same czynności. Do najczęściej dorzucanych „gratisów” należą karta Multisportu, ubezpieczenie grupowe oraz przenośny komputer.