Polaku, nie narzekaj! Rynek pracy w naszym kraju ma się coraz lepiej. Masz powody do radości. Oto dowody na to, że jak pracować, to właśnie w Polsce!

Wyższe wynagrodzenie

Rosną nasze zarobki. Rząd zapewnia, że w 2016 roku płaca minimalna wzrośnie do 1850 zł, a PKB nawet do 3,8%. Ustawa musi być jeszcze tylko uzgodniona pomiędzy partnerami społecznymi (do 15 lipca). Związki zawodowe postulują, aby minimalne wynagrodzenie wynosiło 1880 zł. A jeśli chcemy już teraz poprosić szefa o podwyżkę, to mamy dla was instrukcję jak to zrobić („Podwyżka – sekrety negocjatora„).

Bezrobocie spada

Wymówka „nie na pracy” już nie działa. Stopa bezrobocia spadła w tym roku o 2%, a w urzędach padł rekord liczby zarejestrowanych osób (300 000 osób mniej niż rok temu, najmniej od 7 lat). Być może jeszcze w tym roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa. Rząd przeznacza też ogromne pieniądze na wsparcie osób poszukujących pracy (5,5mld). Startują programy wsparcia zawodowego młodych i osób 50+. Polacy odkrywają też freelancing (średnio o 100% większe zarobki) i zaczynają działać na własną rękę. Pojawia się również coraz więcej ofert pracy. Do urzędów pracodawcy zgłosili w lutym tego roku 95 000 ofert (wzrost 11%) oraz 300 tysięcy staży. W serwisie GoWork.pl mamy już 80000 ofert pracy. Jak wspominaliśmy w innym artykule, bezrobocie nie istnieje. To nie statystyka, ale modny stan umysłu. Jednak fakty mówią same za siebie, PRACA JEST!

Polska – raj dla inwestorów

Jak informował „The Financial Times”, globalne korporacje takie jak Deutsche Bank, State Street i Toshiba zamierzają przenieść część oddziałów do Polski. Oznacza to ok. 5000 miejsc pracy. W tym roku w Gdańsku takie firmy jak Bayer, ThyssenKrup, Wipro, Arla i PwC już utworzyły ich ok. 3000. Takie inwestycje pobudzają też rynek nieruchomości i budownictwo. Poza tym, szejkowie (ZEA) chcą zbudować w Polsce  dzielnicę za wiele miliardów złotych. Adam Krzymowski, ambasador RP w Abu Dabi, informuje że najbardziej interesuje ich Warszawa. Ożywają też rodzime stocznie – mają zamówienia na ponad miliard euro! To nie koniec. Hanna Zdanowska (prezydent Łodzi) informowała na Facebooku o utworzeniu Wojskowej Wyżyny Lotniczej (Łódź, Dęblin, Radom) w oparciu potencjał miast i rozwiązania Airbusa – oznacza to ok. 3000 miejsc pracy. Francuski Airbus, w związku z niedawno podpisanymi kontraktami (wartość 10 miliardów) oznajmił, że w Łodzi znajdzie się nie tylko montownia śmigłowców Caracal, zostaną uruchomione kolejne produkcje przemysłowe. Tym samym polski rynek pracy wzniesie się pod niebiosa.

Dzień wolności podatkowej

Co roku w Polsce obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej. To data symboliczna, gdy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie. W tym roku ten dzień wypada rekordowo wcześnie (11.06). Wyliczaniem tej daty zajmują się specjaliści z Centrum im. Adama Smitha.

Praca? Szybciej! Łatwiej!

Pracę znajdujemy coraz szybciej. Ekspansja internetu sprawia, że rekrutacja skraca się nawet o 1/3, a jej koszty spadają nawet o 50%. Również coraz łatwiej dostać pracę sezonową, a w te wakacje liczba takich miejsc pracy zwiększy się nawet o 15%. W Polsce jest też coraz więcej pracy dla osób niepełnosprawnych. Pracodawcy dostrzegają te osoby jako pracowników z ogromnym potencjałem zaangażowania i lojalności. Pokazuje to chociażby coroczna gala nagród Lodołamacze.

Szef bez tajemnic

Internet jako wirtualny pośredniak uzdrawia rynek pracy. Polacy mogą dokładnie prześwietlić firmę, do której wysyłają CV. Modna jest społeczna odpowiedzialność – dzielimy się opiniami o pracodawcach, opisujemy rekrutacje. Pozwala to uniknąć oszustów, haczyków w umowach i rozczarowań. Polak ma wybór (często na jednego pracownika przypada już kilku pracodawców) i dzięki internetowi wybiera coraz bardziej świadomie. Przykład? Baza opinii o pracodawcach GoWork.pl –  użytkownicy zamieścili w niej już 2,5 miliona komentarzy. Zły szef nam już nie grozi. Teraz największą zmorą rynku pracy stają się osoby, które w niego nie wierzą.