Praca jako opiekun osób starszych niesie ze sobą wiele wyrzeczeń, obowiązków, odpowiedzialności, ale też z drugiej strony satysfakcji z niesienie pomocy innym potrzebującym ludziom. Opieka osób starszych to obecnie dziedzina na rynku pracy, która stosunkowo szybko się rozwija. Niemniej jednak opiekun osób starszych w naszych polskich realiach nie jest tak dobrze płatną profesją, jak ma to miejsce za granicą.

Opieka osób starszych – jakie wymagania od pracowników na tym stanowisku?

Do zawodu opiekuna osób starszych można przygotować się dzięki licznym kursom oraz szkoleniom. Pracodawcy oczekują od kandydatów gotowości do pracy bez ograniczeń czasowych. Niejednokrotnie taka praca związana jest z koniecznością przeprowadzki do domu podopiecznego. Osoba, która chce pracować w opiece osób starszych, musi wykazać się nie tylko chęcią, ale też konkretnymi cechami osobowości. W tej dziedzinie mile widziane są osoby otwarte, miłe, życzliwe, komunikatywne, odpowiedzialne, cierpliwe oraz troskliwe. Co więcej, muszą być to osoby w pełni zdrowe, silne fizycznie oraz odporne psychicznie.

Opieka osób starszych – gdzie zatrudnienie?

Opiekun osób starszych może pracować w szpitalach, domach opieki lub prowadzić własną działalność, opiekując się osobami starszymi w ich domach. Jak już zostało napisane, jest to praca mocno wyczerpująca i wymaga szczególnych cech charakteru. Na stanowisku tym sprawdzą się osoby, dla których chęć niesienia pomocy potrzebującym i słabszym jest kwestią priorytetową w życiu.