Obecnie zainteresowanie modą na gotowanie, zdrowe odżywanie cały czas wzrasta. Powstają nowe programy kulinarne, gdzie uczestnicy szkolą się, w jaki sposób najlepiej przygotowywać posiłki. Podobno gotować każdy umie, ale na pewnie nie każdy potrafi znaleźć w codziennej potrawie nowy smak.

Jak naprawdę wygląda praca kucharza? Co się dzieje w drugiej części restauracji, gdzie nie ma gości? Czy warto kształcić się w tym kierunku? Na te oraz inne pytania odpowiedział nam Pan Marcin Szachowicz, który swoje umiejętności kulinarne zdobywał m.in. w hotelach Marriott i Bristol. Wiedza z zakresu technologii żywienia pozwoliła mu objąć wszystkie szczeble kariery i dała wszechstronne spojrzenie na kuchnię. Pan Marcin współpracuje również przy kursie kucharskim w Warszawie.

Czy w obecnej sytuacji na rynku, gdzie tuż za rogiem możemy znaleźć restaurację lub punkt gastronomiczny, nadal jest zapotrzebowanie na kucharzy?

Branża gastronomiczna nieustannie się rozwija, powstają nowe restauracje, bary, a także firmy cateringowe. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na kucharzy. Doskonali kucharze są dziś znani nie tylko w środowisku, lecz także w mediach. Powstaje coraz więcej kulinarnych programów telewizyjnych i rośnie świadomość wśród ludzi, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Kucharze dzisiaj kreują renomę restauracji. Tam, gdzie jest dobre jedzenie – tam są także klienci. Praca kucharza polega dziś nie tylko na przygotowywaniu dań, ale także na eksperymentowaniu, ciekawej dekoracji potraw, układaniu menu. Poza tym kucharze uczestniczą w kulinarnych konkursach, biorą udział w szkoleniach i wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu smaku.

Biorąc pod uwagę Pana wieloletnie doświadczenie w branży kucharskiej, czy Pana zdaniem zawód kucharza jest trudny, czy wymaga ciągłego kształcenia się i czy jest opłacalny – bo właśnie na ten czynnik młodzi ludzie najbardziej zwracają uwagę?

Kucharz przede wszystkim powinien mieć dobrze rozwinięty zmysł smaku. Niezepsuty, ale też niekoniecznie wyostrzony. W pracy przyda się także zmysł artystyczny, poczucie elegancji. Ważne jest także usposobienie, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w grupie, pod presją czasu. Zdobyć zawód kucharza można w szkole gastronomicznej – zawodowej lub technikum. Jest to droga najkrótsza i najczęściej wybierana. Uczniowie uczą się m.in. umiejętności przygotowywania różnych potraw, dekorowania oraz obsługi imprez okolicznościowych. Ważne są także praktyki, które odbywa się w restauracjach, co ma największe znaczenie na drodze zawodowej – nic nie zastąpi kontaktu z mistrzem.

Czy osoba, która nie miała nigdy wcześniej do czynienia z gotowaniem, może zapisać się na kurs i podszkolić wiedzę dla samego siebie, nie wiążąc przyszłej kariery z gotowaniem?

Dlatego dla osób posiadających wykształcenie gastronomiczne, jak i dla osób, które nie mają takiego wykształcenia polecam uczestnictwo w takich kursach. Można tutaj znacząco powiększyć swoją wiedzę z zakresu gastronomii. Kurs kucharski składa się z dwóch części; teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej uczestniczy uzyskają wiedzę m.in. z zagadnień HACCP, struktury organizacyjnej zakładu gastronomicznego oraz procesów gastronomicznych.

Natomiast w części praktycznej każdy z uczestników ma okazję sporządzać różnego rodzaju potrawy pod okiem doświadczonych szefów kuchni. Ma okazję również zobaczyć jak w praktyce wygląda i funkcjonuje prawdziwa kuchnia. Zajęcia nie są prowadzone na salach treningowych tylko w profesjonalnej kuchni restauracji lub hotelu. Kursanci również biorą udział przy przygotowywaniu różnego rodzajów przyjęć czy bankietów, które w tym samym czasie odbywają się w lokalu.

Na kurs może zapisać się również osoba która nie zamierza wiązać swojej przyszłości z zawodowym gotowaniem. Często uczestnikami są osoby które pracują w całkiem innej dziedzinie. Natomiast gotowanie to ich wielkie hobby. Zdarzają się osoby które nie miały żadnego doświadczenia z gotowaniem, które utrzymywały , że potrafią przypalić nawet wodę na herbatę. Po ukończeniu kursu zmieniały swoje zdanie. Zauważyły w sobie i chęci i spore umiejętności w kuchni. Pozbyły się zahamowań i obaw. Stały się silnymi osobistościami w swojej domowej kuchni. Teraz gotowanie zwykłego obiadu dla rodziny to wielkie wydarzenie ( czerpanie przyjemności z samego kreowania menu, przygotowywania go jak również samej prezentacji ).

Zdarzyły się Panu jakieś nietypowe sytuacje podczas kursu? Czy przytrafił się Panu wyjątkowo zdolny uczeń?

Podczas szkoleń miałem kontakt z dużą ilością kursantów. Jedni to kucharze pracujący w bardziej lub mniej renomowanych restauracjach, a niektórzy to typowi laicy w kuchni. Natomiast nikomu nie brakowało zaparcia w dążeniu do celu, do powiększenia swojej wiedzy. Bardziej w pamięci pozostają osoby które są odważne, wyrywne, które swoją ambicją chcą być zawsze w czołówce. Niektórzy kursanci pozostawali moimi pracownikami, a niektórych godnie polecałem do pracy w restauracjach u znajomych szefów kuchni czy właścicieli lokali gastronomicznych.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.

Autor wpisu: GoWork.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_110349919_szef-kuchni-restauracji-serwuj%C4%85cy-jedzenie-kresk%C3%B3wka-3d-maskotka-posta%C4%87-projekt-wektor-ilustrator.html

Oceń artykuł
0/5 (0)