Na pewno każdy z nas musiał kiedyś podjąć się wyzwania stworzenia własnego CV. Wszyscy znamy podstawowe zasady pisania życiorysu, jednak bardzo często zdarza się nam popełniać błędy. Warto kilka razy przeczytać dokument aplikacyjny, zanim wyślemy go osobie rekrutującej.

Perfekcyjne CV

Dlaczego nasze CV powinno być w 100% sprawdzone i idealnie napisane? Rekruterzy zgodnie twierdzą, że średnio poświęcają 10 sekund na wstępne przejrzenie jednego CV. Właśnie w tym czasie ważą się nasze losy dostania upragnionej posady. Podobnie jak przy rozmowie kwalifikacyjnej, tak i tutaj, pierwsze wrażenie odgrywa decydującą rolę.

Jeśli osoba rekrutująca znajdzie jakiś błąd – CV od razu ląduje w koszu. Niezależnie czy aplikujemy na księgową czy na stanowisko kucharza. W każdym zawodzie potrzebna jest precyzja oraz profesjonalizm, a nasze dokumenty aplikacyjne są odzwierciedleniem właśnie takich cech. Odpowiadając nawet na najbardziej nietypowe oferty pracy warto zadbać o dobry wygląd naszego CV.

Jeśli chcemy się dobrze zaprezentować, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach, na które warto zwrócić uwagę przygotowując nasze CV.

1. Dobrze wybierajmy zdjęcie! Ludzie są wzrokowcami, więc zdjęcie umieszczone w CV to pierwsza rzecz na którą zwrócą uwagę rekruterzy. Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić w tym wypadku jest brak zdjęcia. Zaraz po nim jest jego nieodpowiedni wybór. Nie zrobimy dobrego wrażania jeśli fotografia pochodzi z wakacji lub z urodzin kolegi. Powszechnie przyjęta jest jedynie klasyczna forma. Zdjęcie legitymacyjne lub takie, który mamy w dokumentach będzie w tym wypadku najodpowiedniejsze. Pamiętajmy również by było aktualne!

2. Uważajmy na ortografię i stylistykę. Nawet jeśli zamieścimy w CV imponujące doświadczenia, ale zdarzą się nam literówki lub co gorsza błędy ortograficzne, nasza aplikacja zostanie automatycznie odrzucona. Zła stylistyka, niepoprawna gramatyka budzi u osoby czytającej CV jedynie wrażenie, że kandydat nie jest osobą dokładną i nie przykłada się do tego, co robi.

3. Zwróćmy uwagę na dobry format pliku. Posiadamy komputery, laptopy, tablety z różnym oprogramowaniem i nie na każdym urządzeniu pliki otwierają się w ten sam sposób. Najpewniejszym formatem jest PDF – plik zapisany w ten sposób zawsze otwiera się poprawnie. Pamiętajmy również, żeby przed wysłaniem pliku nadać mu odpowiednią nazwę. Jeśli osoba rekrutująca dostanie kilkanaście dokumentów o nazwie „CV” nie będzie wiedziała, które należy do jakiej osoby – warto więc zamieścić w nazwie również własne imię i nazwisko.

4. Nadmiar informacji. Kandydat, aplikując na daną ofertę, powinien przeanalizować pod jej kątem swoje CV. W dokumencie musi pojawić się wyłącznie doświadczenie i umiejętności, które odpowiadają na wymagania opisane w ogłoszeniu. Potrzebna jest więc wstępna selekcja, ponieważ zbyt długie CV i nadmiar informacji również działają na niekorzyść kandydata. Rekruter, który w trakcie swojej pracy przegląda tysiące zgłoszeń, nie ma czasu analizować 20 miejsc pracy wymienionych w CV.

Stosując się do powyższych rad mamy szansę na pozytywne rozpatrzenie naszego CV i zaproszenie na dalszy etap rekrutacji.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109441989_cv-i-laptop-na-drewnianym-stole.html?vti=o2qhcknnsh2fzqlzlj-1-11

Oceń artykuł
0/5 (0)