Szukając nowej pracy nie sposób się nie spotkać z wymaganiami takimi jak „biegła znajomość języka angielskiego” czy „mile widziana znajomość dwóch języków obcych”. Obecnie w każdym zawodzie wysoko cenione są zdolności lingwistyczne, a firmy coraz częściej organizują kursy doszkalające lub dofinansowują naukę języka.

Uczymy się nowych języków?

Okazuje się jednak, że nasze społeczeństwo wcale nie tak chętnie uczy się nowych języków. Badania wykazują, że ponad 41% Polaków nie zna żadnego języka obcego, a tylko 34,1 % zna tylko język angielski. Najchętniej wybieranymi językami są – angielski, niemiecki, włoski, hiszpański oraz francuski. Jeśli przeglądamy oferty pracy, od razu możemy stwierdzić, że nieznajomość języka angielskiego jest czynnikiem, który praktycznie wyklucza daną osobę z rynku pracy. Na wyższych stanowiskach wymagana jest znajomość co najmniej dwóch języków obcych. Statystycznie te kryteria spełnia ok. 27% mieszkańców Polski.

Język obcy na co dzień

Co możemy zrobić, by podnieść nasze szanse zatrudnienia? Oczywiście zapisać się na kurs językowy! Dlaczego warto skorzystać z takiego kursu? Jeśli pracujemy w korporacji i na co dzień mamy do czynienia z biznesowym językiem, warto zapisać się na kurs z danej branży, który pozwoli na efektywne przyswojenie terminologii biznesowej. Przeprowadzanie konferencji, spotkań firmowych, tworzenie notatek służbowych oraz raportów w języku angielskim nie będzie już miało przed nami tajemnic.

Jakie są dodatkowe korzyści z nauki języka obcego?

Poprawa pamięci. Nauka języka obcego wpływa też pozytywnie na naszą pamięć. Regularne lekcje sprawiają, że nie tylko lepiej zapamiętujemy nowe słówka, ale również nasza pamięć ogólnie ulega poprawie. Efekty są widoczne niezależnie od wieku, w którym zaczniesz się uczyć.

Lepsza podzielność uwagi i możliwość wykonywania dwóch zadań jednocześnie. Badania przeprowadzone przez Neurologa Briana Golda wykazują, że osoby dwujęzyczne lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi multitaskingu (czyli przełączania się z jednego zadania w drugie)

Większa koncentracja. Znajomość ( i nauka) drugiego języka może też pomóc ci w codziennej pracy. Osoby, które mówią dwoma językami (lub się uczą drugiego lub kolejnych) są – według badań – lepsze w koncentrowaniu się na zadaniu niż koledzy mówiący tylko w jednym języku. Zwłaszcza, jeśli pracują w środowisku międzynarodowym (bo ich mózg jest stale skoncentrowany i uważa, którego języka chce użyć).

Ze znajomością języków o wiele łatwiej będzie nam znaleźć idealne stanowisko. Zawsze warto podnosić swoje kompetencje i poszerzać dotychczasową wiedzę zapisując się na różne kursy.

Język obcy przepustką do fortuny – ile można zarobić znając języki?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w dobie powszechnej globalizacji znajomość języków może stanowić klucz otwierający drzwi do wielopłaszczyznowej kariery. W przypadku wielu zawodów biegła znajomość języka angielskiego jest niezbędna, a w coraz większej ilości sektorów wymaga się choćby komunikatywnego języka włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego czy niemieckiego.

Na największe pieniądze mogą liczyć jednak te osoby, które posługują się dobrze językami mniej powszechnymi w społeczeństwie – szwedzki, chiński, japoński czy węgierski to tylko niektóre przykłady. Naturalnie trzeba liczyć się jednak z tym, ze popyt na tego rodzaju specjalistów jest mniejszy, wobec czego trudniej będzie znaleźć pracę.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_52643271_niski-k%C4%85t-widzenia-europejskich-flag-w-dzielnicy-europejskiej-na-p%C5%82askowy%C5%BCu-kirchberg-luksemburg.html

Oceń artykuł
5/5 (1)