Posiadając własną firmę, zawsze zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej się rozliczać. Warto zatrudnić do tego odpowiednie biuro rachunkowe, czy lepiej prowadzić księgowość na własną rękę? Na pewno wszystko zależy od wielkości naszej działalności, środków jakie posiadamy oraz naszych zdolności. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Prowadząc małe przedsiębiorstwo nie zawsze możemy sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów od księgowości, ponieważ ich usługi są stosunkowo drogie. Z drugiej strony, chcemy jednak, by wszystkie rozliczenia były sprawdzone i aby wszystko się zgadzało. Przepisy sprzyjają jednak małym, jednoosobowym firmom. Mali przedsiębiorcy, których obroty wynoszą poniżej 1,2 mln euro rocznie, są zwolnieni z prowadzenia pełnej księgowości, co oznacza, że w ich przypadku wiele obowiązków jest uproszczonych. Jeśli rozliczają się skalą podatkową lub podatkiem liniowym, ich księgowość może opierać się na książce przychodów i rozchodów, której uzupełnianie jest stosunkowo łatwe. – podpowiada jeden z portali finansowych.

Możemy zdecydować się na prowadzenie własnej księgowości również wtedy, kiedy co miesiąc wykonujemy podobne operacje, a działalność nie generuje dużych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników. W takim przypadku księgowość będzie znacznie prostsza. Rozliczanie ułatwiają nam również specjalne programy lub aplikacje, które umożliwiają wystawianie faktur, prowadzenie KPiR , ewidencji dla potrzeb podatku VAT, a także obliczanie składek ZUS.

Zalety samodzielnego rozliczania

Dobrym pomysłem może się okazać kurs księgowości – po jego ukończeniu będziemy mieli pewność, że nie popełnimy błędów przy rozliczaniu firmy oraz zdobędziemy niezbędne doświadczenie. Organizacja, koordynacja, monitorowanie i nadzór nad wszystkimi księgowymi aspektami działalności firmy nie będzie dla nas wówczas problemem.

Zyskamy również wiedzę, która na pewno przyda się przy codziennym prowadzeniu firmy – będziemy wiedzieć między innymi to, czy dana decyzja jest na pewno dla nas opłacalna. Warto brać udział w dodatkowych kursach i szkoleniach, ponieważ wiedza z zakresu pozyskania dotacji europejskich, zmiany ustaw, prowadzeniu marketingu może się przydać w zarządzaniu firmą. Więcej na ten temat przeczytamy w artykule: Szukasz kursu? Proszę bardzo!

Czego jeszcze się nauczymy podczas kursu?

  • poprawnego rozliczania podatku od towarów i usług;
  • prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • przygotowywania deklaracji rozliczeniowych ZUS, deklaracji na potrzeby podatku VAT;
  • prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (dla przedsiębiorców, którzy wykorzystują prywatny samochód w firmie).

Jeśli posiadamy dużą firmę i nie mamy czasu na odbycie kursu księgowości, warto powierzyć to zadanie biurze rachunkowemu, ale jeśli prowadzimy mniejsze przedsiębiorstwo lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne rozliczanie firmy. Można też zatrudnić księgową na umowę B2B. W tym celu warto dodać ofertę na stronie serwisu GoWork.pl. W momencie gdy kandydat wpisze frazę „praca księgowa„, z pewnością trafi na Twoje ogłoszenie.

Kto może zostać księgowym? Czy to się opłaca?

Choć samodzielne prowadzenie księgowości dla wielu osób nie będzie czynnością szczególnie skomplikowaną, to jednak istnieje szereg wymogów formalnych, które należy spełnić by móc realizować się w tym zawodzie. Samo wykształcenie (średnie lub wyższe) na obszarze rachunkowości czy ekonomii zdecydowanie nie będzie wystarczające – wymagana jest jeszcze minimum półroczna praktyka.

Czy warto się tak starać? Jak udowadniają rozliczne raporty, na przykład Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, zdecydowanie warto. Zarobki na tym stanowisku są zróżnicowane w zależności od miejsca pracy czy doświadczenia pracownika, jednak mediana wynagrodzeń w większości przypadków wynosi 6 290 złotych brutto miesięcznie. W przypadku bardziej doświadczonych specjalistów bez większych trudności będzie można osiągnąć zarobki nawet rzędu 9 500 złotych brutto miesięcznie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_121624189_segregatory-z-dokumentami-czekaj%C4%85-na-przetworzenie-przez-biznesmena-z-powrotem-w-rozmytej.html

Oceń artykuł
0/5 (0)