Chyba już dawno minęły czasy, w których zawód kosmetyczki kojarzył się przede wszystkim ze zdobieniem paznokci. Dzisiejszy rynek usług rozwija się w tempie, które wręcz wymusza poszerzanie oferty przez gabinety, w których o naszą urodę dbają profesjonaliści. A w związku z tym sam zawód kosmetyczki staje się coraz ciekawszy! Sprawdź, na czym polega ta praca i czy to wybór odpowiedni dla Ciebie!

Jak wygląda praca kosmetyczki?

W większości gabinetów kosmetycznych oferta jest dość szeroka, dlatego zatrudniona tam osoba musi zajmować się zabiegami pielęgnacyjnymi na ciało i twarz, a przy tym często także depilacją, zagęszczaniem i wydłużaniem rzęs, pielęgnacją i zdobieniem paznokci czy rytuałami relaksacyjnymi. A wszystko to często przez kilka godzin z rzędu, dlatego liczy się wszechstronność, zdolności manualne, cierpliwość i pozytywne nastawienie do ludzi nawet pomimo zmęczenia. Kłopot mogą mieć natomiast alergicy ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych w profesjonalnych kosmetykach.
W zawodzie tym z pewnością nie sprawdzi się powiedzenie, że “szewc bez butów chodzi”. Kosmetyczka ma być wizytówką salonu, w którym pracuje, dlatego zawsze musi wyglądać nienagannie. Profesja ta może być więc problematyczna dla osób, które zawsze wybiorą “jeszcze 5 minut” drzemania pod kołdrą, zamiast starannego przygotowania się przed wyjściem z domu.

Czy to się opłaca?

Zarobki na tym stanowisku przedstawiać się będą inaczej w przypadku osób z różnym doświadczeniem czy ukończonymi kursami (liczy się nie tylko ich liczba, ale też rodzaj, np. dopasowanie do trendów na rynku usług kosmetycznych). W początkowych etapach kariery raczej nie przekroczymy 1500 zł netto, jednak w kolejnych fazach, szczególnie, gdy zaczniemy pracować “na prowizję” od zabiegu, kwota ta może znacznie wzrosnąć. Na spore zyski mogą też liczyć właścicielki salonów.

Kosmetyczka jak psycholog

Choć praca technika usług kosmetycznych polega głównie na przeprowadzaniu zabiegów, wiele osób traktuje wizytę w gabinecie trochę jak sesję na kozetce u psychoanalityka. Nic w tym złego, pod warunkiem, że obie strony czują się w swoich rolach komfortowo. Co prawda, możesz też próbować unikać takich sytuacji, pamiętaj jednak, że klientka, która ma poczucie swobody i zaufania w Twoim towarzystwie, będzie do Ciebie wracać. A to właśnie budowanie własnej bazy klientów może znacząco wpłynąć na nasz sukces zawodowy, w tym na ewentualne otwarcie własnego biznesu. Dlatego to osobom empatycznym, wyrozumiałym, z umiejętnością słuchania wróży się powodzenie w branży i wysokie zarobki.

Chcesz zacząć pracę w zawodzie?

Aby zacząć pracę w zawodzie kosmetyczki, najpierw należy odebrać odpowiednią edukację. Wiele młodych osób decyduje się na studia na wydziale kosmetologii, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, na czym one właściwie polegają. Ich znaczną część stanowią zajęcia z nauk takich, jak anatomia, chemia, fizjologia czy nawet genetyka. Niestety, czasem odbywa się to kosztem zajęć praktycznych. Dlatego, jeżeli zależy nam na pracy w gabinecie i chcemy w niedługim czasie zyskać uprawnienia, najlepszym wyborem może być szkoła policealna, której ukończenie gwarantuje nam uzyskanie tytułu technika usług kosmetycznych. Taka szkoła kosmetyczek jest również doskonałą opcją dla tych uczniów, którym nie poszło zbyt dobrze na maturze. Tutaj liczy się pasja i zdolności manualne, a nie papierek i ocena z języka polskiego czy matematyki! Co więcej, wybór szkoły policealnej GoWork to znaczna oszczędność, ponieważ czesne za naukę u nas wynosi nawet 0 zł! Dotyczy to również edukacji w trybie zaocznym, idealnym dla osób pracujących.
Chcesz zdobyć zawód, który pozwoli Ci odnaleźć się na rynku pracy, a przy tym pomagać innym i w profesjonalny sposób dbać o ich urodę? Pomyśl o szkole dla kosmetyczek!
A może już pracujesz w zawodzie i chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Czekamy na Twój komentarz!

Oceń artykuł
3.5/5 (2)