Korzystanie z takich specjalistycznych urządzeń, jakimi są tokarki czy frezarki CNC, wymaga również posiadania odpowiednich umiejętności czy kwalifikacji. Nie jest to praca ani bezpieczna, ani lekka, ale to jakoś nie wpływa na ilość zainteresowanych nią osób – widać to choćby po ilości osób zainteresowanych kursami czy samą ilością powstających jak grzyby po deszczu kursów w różnych instytucjach.

Za co odpowiada specjalista od tokarki czy frezarki?

Dokładna specyfika zajęć, jakie będzie wykonywać operator CNC będzie uzależniona od samej firmy, jaka go zatrudni. Najczęściej do zadań takiej osoby należą również pomniejsze czynności, takie jak mocowanie narzędzi czy ustawianie tych narzędzi, jak również zadbanie o jakość wytwarzanych poszczególnych elementów, kontrolowanie na bieżąco pracy przydzielonej maszyny czy jej serwisowanie oraz diagnozowanie – operator CNC musi więc doskonale znać sprzęt, na jakim pracuje, aby możliwe było sprawne i dokładne wykonywanie wyznaczonych obowiązków.

Dla kogo są kursy na CNC?

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o osoby mogące zdecydować się na taki właśnie kurs, najczęściej jednak są to absolwenci studiów z zakresu mechatroniki, ale także uczniów szkół zawodowych mechanicznych oraz osób, które już pracują w tej branży i jedynie chcą poszerzać swoje kwalifikacje i podwyższać kompetencje, niezbędne do osiągania wyższych stanowisk czy uzyskiwania awansów, a także podnoszenia otrzymywanej podstawowej pensji.

Z jednej strony praca operatora CNC wydaje się trudna ze względu na specjalistyczną wiedzę i odpowiednie umiejętności, które są w tej profesji wymagane. Z drugiej zdobycie takich kwalifikacji nie jest skomplikowane, oczywiście jeśli ma się do takiego zawodu właściwe predyspozycje. Warto jednak spróbować opanować je, aby zyskać dobre perspektywy zawodowe i finansowe.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117872690_pracownik-obs%C5%82uguj%C4%85cy-centrum-maszyn-cnc.html?vti=m7uesl97p3wdio247c-1-2

Oceń artykuł
0/5 (0)