Szukanie pracy w Sosnowcu, śląskim mieście liczącym niemal 200 tys. mieszkańców, należącym do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, wydaje się być bardzo proste. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji miejscowość stała się jednym z głównych ośrodków przemysłowo-handlowych w województwie śląskim. Gdzie szukać pracy w Sosnowcu i jak się za to zabrać? 

Szukanie pracy: Sosnowiec

Przeglądając liczne oferty pracy w Sosnowcu, nietrudno odnieść wrażenie, że zatrudnienie można znaleźć niemal w każdym zawodzie. Wątpliwości budzi jednak wysokie bezrobocie w jednym z większych śląskich miast – czy rzeczywiście tak jest? 

Gdzie szukać pracy w Sosnowcu i jak to robić, by poszukiwania zakończyły się powodzeniem? Przede wszystkim należy dobrze poznać specyfikę rynku pracy i wiedzieć, jakich pracowników potrzebują przedsiębiorcy. Ta świadomość to połowa sukcesu – następnie należy zabrać się za poszukiwania. 

Jak szukać pracy w Sosnowcu?

Szukasz odpowiedzi na to, jak szukać pracy w Sosnowcu? Wyjaśnijmy zatem, jakie są podstawowe metody poszukiwania zatrudnienia. 

Jedną z możliwości jest odwiedzenie tzw. pośredniaka, czyli biura pośrednictwa pracy. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze jest to idealne rozwiązanie – przed laty istotnie wydawało się ono być najpewniejsze, obecnie coraz mniej firm korzysta z usług pośredników. 

Możesz również zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu. Trafiają tam dziesiątki ofert pracy, a bezrobotni mogą skorzystać z pomocy, np. uczestniczyć w organizowanych przez PUP szkoleniach.

Innym skutecznym sposobem jest bezpośredni kontakt z pracodawcami. To najpopularniejszy sposób szukania pracy. Sosnowiec nie jest wyjątkiem – na chętnych czekają setki wakatów.

Gdzie szukać pracy w Sosnowcu?

Wiesz już, jak, teraz pewnie chciałbyś dowiedzieć się, gdzie szukać pracy w Sosnowcu. Najlepsze warunki zatrudnienia otrzymasz, gdy skontaktujesz się bezpośrednio z pracodawcą. Gdzie możesz szukać atrakcyjnych ofert? Oto nasze wskazówki: 

  • na stronach internetowych poszczególnych firm – coraz częściej zamieszczane są na nich zakładki „kariera”, gdzie można znaleźć różne propozycje zatrudnienia wraz z dokładnie opisanymi wymaganiami na stanowiska do obsadzenia,
  • w ogólnopolskich serwisach pracy – np. GoWork.pl,
  • na Facebooku – najlepiej szukać pracy nie tylko na fanpage’ach poszczególnych firm, ale również w tematycznych grupach: coraz częściej pojawiają się tam ogłoszenia rekrutacyjne,
  • na innych serwisach społecznościowych – znajdziesz tam wiele ogłoszeń, a jeśli np. Twój profil na LinkedIn okaże się atrakcyjny, pracodawcy mogą sami się do Ciebie odezwać, 
  • przez kontakt z byłymi współpracownikami – zdaniem specjalistów takie działanie potrafi być bardzo skuteczne; nie zaszkodzi zapytać, czy ich firma nie potrzebuje osób do współpracy. 

Możesz również sam skontaktować się z firmami, w których chciałbyś pracować – być może akurat zwolni się interesujące Cię stanowisko. 

Szukanie pracy w Sosnowcu – w jakich branżach?

Bezrobocie w Sosnowcu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, nie znaczy to jednak, że nie da się tutaj znaleźć pracy. Lokalne władze podejmują działania mające na celu zmniejszenie stopy bezrobocia i aktywizację zawodową kolejnych grup. 

Jeśli chcesz zabrać się za szukanie pracy w Sosnowcu, powinieneś sprawdzić, jacy specjaliści są aktualnie potrzebni. Według prognoz przygotowanych w ramach Barometru Zawodów w 2021 roku w Sosnowcu przydadzą się przedstawiciele m.in. branż: 

  • budowlanej: betoniarze i zbrojarze, brukarze, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • oświatowej: nauczyciele przedszkoli, nauczyciele języków obcych, lektorzy, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, praktycznej nauki zawodu, 
  • medycznej: lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci, 
  • motoryzacyjnej: kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych, mechanicy pojazdów samochodowych,
  • gastronomicznej: piekarze, pomoce kuchenne, 
  • IT: projektanci i administratorzy baz danych, programiści.

Sosnowiec: pozostali potrzebni pracownicy

Jeśli wciąż nie wiesz, gdzie szukać pracy w Sosnowcu – jakim specjalistą zostać, zwróć uwagę na inne potrzebne zawody. Są wśród nich m.in. elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, monterzy instalacji budowlanych, konstrukcji metalowych, maszyn i urządzeń, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni, pracownicy ochrony fizycznej, samodzielni księgowi, spedytorzy i logistycy, sprzedawcy i kasjerzy, sprzątaczki i pokojowe.

Szukanie pracy w Sosnowcu: co zrobić, żeby było skuteczne?

Jeśli znasz już rynek pracy w Sosnowcu, zapewne wiesz już, jacy specjaliści są najpotrzebniejsi. Zorientuj się, czego oczekują pracodawcy, sprawdzając oferty pracy i wymagania na interesujące Cię stanowiska. 

Czasem zdarza się, że nie spełniasz wszystkich wymagań, które stawiają przedsiębiorcy. O ile mimo to uważasz, że jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko, nie bój się na nie aplikować. Szukanie pracy w Sosnowcu nie musi trwać miesiącami, a przyszły pracodawca może docenić Twoją odwagę i zdecydować się na zapewnienie Ci przeszkolenia, byś mógł stać się prawdziwym specjalistą w swoim fachu. Jak to mówią – do odważnych świat należy, więc do dzieła! Udowodnij, że świetnie sprawdzisz się w zawodzie, który chcesz wykonywać. Kto wie, może to zapewni Ci pracę marzeń? 

W międzyczasie podnoś swoje kwalifikacje zawodowe. Przedsiębiorcy doceniają ambitnych pracowników, którzy wciąż się dokształcają. Można robić na różne sposoby. Czasami wystarczy nauczyć się odpowiednich programów – materiały dotyczące ich obsługi często znajdziemy za darmo w Internecie. Warto też rozważyć podjęcie określonego kursu, czy szkolenia. Nie trzeba wybierać od razu tych najdroższych – czytajmy opinię o każdym z nich, aby upewnić się, co do jego jakości. Innym rozwiązaniem będzie podjęcie nauki w szkole policealnej. Na wybranych kierunkach kształcenie odbywa się tylko przez rok lub dwa, a umożliwia zdobycie certyfikatów w zawodach o dużym zapotrzebowaniu na pracowników. Możliwa będzie więc nauka potrzebna na różnych stanowiskach medycznych. Przykładem może być tu zawód higienistki, czy asystentki stomatologicznej. Wybór jest spory, ale wiele zależy jednak od indywidualnych predyspozycji.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_69377534_zbli%C5%BCenie-na-koncepcyjne-znalezienie-pracy-na-klawiaturze.html?vti=n3nqz4tnuzdg2sbz31-2-4

Oceń artykuł
0/5 (0)