Na rynku pracy w Krakowie sytuacja jest względnie stabilna, co wskazuje chociażby liczba ofert zatrudnienia pochodzących z tego miasta. Jacy specjaliści mają największe szanse na znalezienie pracy? Kto z kolei może mieć problemy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Rynek pracy Kraków 2021 – co zmieniła pandemia?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że sytuacja z pracą w każdym polskim mieście była niestabilna. Ze względu na kryzys gospodarczy, wielu pracodawców musiało zawiesić działalność swoich firm lub zwolnić część pracowników.  Od września 2020 roku rynek pracy w Krakowie zacząć się stabilizować. Analiza liczby ofert pracy, które zostały opublikowane w październiku na 50 największych portalach wykazała, że Kraków oferował średnio 15,2 ofert na każdy tysiąc osób. To najwięcej spośród największych polskich miast. Jak sytuacja wygląda w 2021?

Jakie zawody są poszukiwane w Krakowie?

Oferty pracy w Krakowie oraz wyniki badania „Barometr zawodów” jasno wskazują, że w 2021 roku na krakowskim rynku pracy poszukiwani są w szczególności przedstawiciele branż:

  • budowlanej – m.in. betoniarze, zbrojarze, brukarze, inspektorzy nadzoru budowlanego, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, murarze i tynkarze,
  • medycznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, operatorzy aparatury medycznej, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci;
  • finansowej – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds, rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, 
  • IT – analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści.

Pracę w Krakowie powinni również znaleźć m.in. fryzjerzy, opiekunki dziecięce, kosmetyczki, listonosze i kurierzy, magazynierzy, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, spedytorzy i logistycy, sprzedawcy i kasjerzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy czy spawacze. 

Rynek pracy Kraków – kto może mieć problem ze znalezieniem pracy?

Kto z kolei może spotkać się z trudnościami na rynku pracy w Krakowie? W 2021 roku problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć absolwenci popularnych kierunków studiów: architektury, ekonomii, filozofii, historii, politologii, kulturoznawstwa, pedagogiki, prawa oraz socjologii. Poza tym, brakuje ofert zatrudnienia dla osób związanych z branżą eventową, gastronomiczną czy turystyczną, np. akustyków i realizatorów dźwięku, animatorów kultury i organizatorów imprez, pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej, kelnerów, barmanów czy kucharzy. 

Stopa bezrobocia w Krakowie – na jakim jest poziomie?

Stopa bezrobocia w Krakowie w marcu 2021 roku wyniosła 3,3 proc. Oznacza to, że Kraków znalazł się w czołówce polskich miast, w których stopa bezrobocia jest najniższa. Nie oznacza to jednak, że każdy bez problemu znajdzie zatrudnienie w stolicy województwa małopolskiego. Jak wynika z danych Grodzkiego Urzędu Pracy, sytuacja na rynku pracy w Krakowie jest szczególnie ciężka dla osób poniżej 30 roku życia oraz tych powyżej 50 lat. Pracodawcy nie są chętni do zatrudniania młodych ludzi bez doświadczenia. Nie kierują również ofert do osób w kwiecie wieku, ponieważ obawiają się przepisów, na mocy których nie wolno im zwolnić pracownika w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

 

Oceń artykuł
1/5 (2)