Tego rodzaju przedstawiciel handlowy jest bardzo specyficzną osobą – nie wymaga się od niego co prawda wykształcenia medycznego ani nawet farmaceutycznego, a jednak w definicji zawodu widnieje fakt, że ma stanowić „doradcę lekarza.” Musi więc siłą rzeczy posiadać rzetelną wiedzę na temat oferowanych lekarzom medykamentów. W jaki sposób jednak możliwe jest zdobycie aż tak fachowej wiedzy?

przedstawiciel-handlowy-z-branży-medycznej

Dla osób, które poszukują dynamicznego zawodu, który może przynieść atrakcyjne zarobki, praca przedstawiciela handlowego będzie idealna. Szczególnie interesująca jest ta profesja wykonywana w branży medycznej, ponieważ wiąże się z produktami i sprzętami wpływającymi na zdrowie społeczeństwa. Kim jest przedstawiciel handlowy w sektorze związanym ze zdrowiem? Na czym polega jego praca? Na jakie zarobki może liczyć przedstawiciel handlowy w branży medycznej?

Kim jest przedstawiciel handlowy w branży medycznej?

Przedstawiciel handlowy z branży medycznej to nie jedyne określenie tego stanowiska. W ofertach pracy znajdziemy również nazwy takie jak:

Za wszystkimi powyższymi określeniami stoi osoba, która reprezentuje daną firmę działającą w sektorze medycznym, produkującą leki lub sprzęt medyczny. Jest związana procesem sprzedażowym i przedstawia wybrany produkt odpowiednim odbiorcom.

Dwa rodzaje pracy przedstawiciela medycznego

Obecnie można wymienić dwa rodzaje pracy jako przedstawiciel medyczny. Jeden rodzaj to dotychczas najczęściej spotykane i jednocześnie najskuteczniejsze spotkania bezpośrednie z lekarzami, nierzadko odbywające się na ich dyżurach w przychodniach czy w szpitalach.

Drugim sposobem pracy jest robienie prezentacji nie tylko dla lekarzy, ale często dla całego personelu, podczas których można przedstawić sam lek, a także materiały informacje dotyczące jego zastosowania czy wyniki ostatnich badań. Przedstawiciele nie zawsze „uderzają” do tych samych lekarzy – wszystko zależy od specyfiki przedstawianych medykamentów czy sprzętu.

Jakie obowiązki ma przedstawiciel handlowy w branży medycznej?

Praca przedstawiciela medycznego obejmuje szereg obowiązków, które mogą nieznacznie różnić się od siebie w zależności od zatrudnienia w konkretnej firmie. Jest to zazwyczaj praca związana z pozyskiwaniem nowych klientów, czyli:

  • nawiązywanie współpracy z klientami np. farmaceutami czy lekarzami;
  • dystrybucja materiałów promocyjnych;
  • zapraszanie klientów do udziału w różnych konferencjach naukowych związanych z oferowanym produktem;
  • realizacja celów sprzedażowych;
  • tworzenie raportów ze sprzedaży i kontaktów handlowych.

Pracodawcy działający w sektorze medycznym oferują stabilne zatrudnienie. Jest to przede wszystkim umowa o pracę i odpowiednie wynagrodzenie, nawet jeśli chodzi o samą podstawę. Ponadto kandydaci do pracy jako przedstawiciel medyczny otrzymują służby telefon komórkowy czy samochód, które zapewniają utrzymanie kontaktu z odbiorcami i w razie potrzeby częstych wizyt u klienta.

przedstawiciel-handlowy-z-branży-medycznej-czym-się-zajmuje

Jak zostać przedstawicielem handlowym w branży medycznej?

Zawód handlowca w branży medycznej nie ma specjalnych wymagań, bez których nie da się osiągnąć wymienionego stanowiska. Pracodawcy doceniają wykształcenie wyższe, choć większe znaczenie będzie mieć tu ukończenie szkoły związanej z kierunkiem takim jak medycyna lub farmacja.

Doświadczenie w tej branży również jest na wagę złota. Sprzedaż na wcześniejszych stanowiskach i wszelkie sukcesy z tym związane zdecydowanie zwiększają szanse kandydata na zatrudnienie. Osoby, które chcą pracować jako przedstawiciel medyczny, powinny zdecydować się też na ukończenie kursu lub szkolenia z zakresu technik sprzedażowych. Takie certyfikaty są dla pracodawcy pewnym czynnikiem potwierdzającym nabyte umiejętności.

Cechy idealnego przedstawiciela handlowego z branży medycznej

Reprezentant medyczny wyróżnia się praktycznie tymi samymi cechami, co każdy przedstawiciel handlowy wykonującą taką pracę.

Praca w branży medycznej niesie jednak dodatkowe wyzwania, którym należy podołać, dostosowując swoją wiedzę i umiejętności do działania w tym często dość trudnym sektorze. Jaki powinien być idealny kandydat na przedstawiciela handlowego w branży medycznej? Ważne są tu cechy takie jak:

  • znajomość rynku farmaceutycznego;
  • komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi;
  • wysokie zdolności interpersonalne i negocjacyjne;
  • dyspozycyjność i odpowiedzialność;
  • odporność na stres;
  • wysoka orientacja na realizację celów;
  • umiejętność planowania i analitycznego myślenia;
  • znajomość języków obcych;
  • posiadanie prawa jazdy.

Sprawdź też: Jak sprzedawać, czyli sztuka dobrej sprzedaży. Proces, etapy


Szkolenia dobre na wszystko

Pracodawca po przyjęciu na stanowisko przedstawiciela handlowego nowej osoby zaczyna od jej gruntownego szkolenia i wdrożenia do pracy. Podstawą często, zupełnie jak w pracy sprzedawcy, nie jest rzetelna wiedza poparta na przykład własnym wykształceniem kierunkowym, ale bardziej umiejętności komunikacyjne, negocjacyjne, sprzedażowe. Im lepsza zostanie wytworzona relacja z klientem, tym większe szanse na lepszą pensję i premię do wypłaty.

przedstawiciel -handlowy-z-branży-medycznej-zarobki

Zarobki przedstawiciela handlowego z branży medycznej

Zarobki na stanowisku przedstawiciel handlowy, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z początku 2023 roku nie należą do najniższych. Dane wskazują, że średnia pensja wynosi na tym stanowisku 8 610 zł. Część osób, które są najlepsze w branży, mogą zarabiać powyżej 10 640 zł.

Warto jednak pamiętać, że wynagrodzenie przedstawiciela handlowego składa się na ogół z podstawy i premii związanej z procentem od sprzedaży. W związku z tym operując wysokimi kwotami w procesie sprzedażowym związanym z produktem leczniczym lub sprzętem medycznym, można liczyć na wysokie dodatki.

Oczywiście na wysokość wynagrodzeń w tej branży wpływa także region zatrudnienia. Warszawa, Kraków czy inne duże miasto, które w rankingach znajduje się w czołówce najwyższych zarobków, daje możliwość uzyskania lepszego rozwoju zawodowego, a więc również wyższej premii.

Oceń artykuł
5/5 (1)