Choć nastolatkowie teoretycznie nie mają wiele okazji do zadłużenia, okazuje się, że dotyka ich coraz większy problem z uregulowaniem należności. W rejestrze dłużników od BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK można znaleźć aż 3100 osób, które mają poniżej 18 lat. W porównaniu do zeszłego roku wzrosła również kwota zadłużenia.

Przybywa niepełnoletnich dłużników

Sytuacja nastoletnich dłużników

Biorąc pod uwagę fakt, że polskie prawo dopuszcza posiadanie konta i podejmowanie pracy przez osoby powyżej 13 lat, konsekwencje nieuregulowanych zobowiązań finansowym dotyczą również tej grupy wiekowej.

Niepokojące dane płyną z raportu InfoDług, który stworzono na podstawie danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz z bazy informacji kredytowych BIK. Okazuje się, że w marcu 2023 roku w rejestrze dłużników znajdowało się aż 3120 osób, które miały od 13 do 18 lat. W zeszłym roku niepełnoletnich dłużników było „tylko” 1400 osób, a więc nastąpił tu wzrost o połowę. Sytuację pogarsza również fakt, że zwiększyła się również sama kwota nieuregulowanych należności. Wcześniej było to 0,62 mln, a w marcu kwota ta uzyskała poziom 3,56 mln zł.

Jakie długi mają nieletni?

Kwota zadłużenia z raportu InfoDług dotyczy zobowiązań kredytowych i pozakredytowych. Nieopłacone należności nastolatków to najczęściej:

  • kredyty;
  • opłaty za jazdę bez biletu;
  • zobowiązania względem sądów;
  • alimenty;
  • zobowiązania odziedziczone.

Warto podkreślić, że w tej ostatniej kwestii problemem może okazać się przyjęcie spadku, który obejmuje również nakaz spłaty długów. Jeśli dla osoby dorosłej zobowiązanie finansowe w takim przypadku jest zbyt duże, najlepiej go odrzucić, uwzględniając także odrzucenie takiego spadku w imieniu małoletnich.

Konsekwencje zadłużenia w przyszłości

Jak wskazują dane z raportu, na każdego małoletniego dłużnika przypada średnio 416 zł nieopłaconych należności. Choć z pozoru nie jest to duża kwota, konsekwencje nieuregulowanych zobowiązań młoda osoba będzie odczuwać również w dorosłości.

Przykładowo widoczny dług w rejestrze dłużników BIK (może być tam umieszczony przez 6 lat) uniemożliwia niekiedy zawarcie umowy na telefon czy zakupy na raty. Jednak konsekwencje bywają poważniejsze. Długi wynikające z nieopłaconych należności za jazdę bez biletu mogą być przeszkodą w ubieganiu się o kredyt na mieszkanie czy o dofinansowanie na uruchomienie działalności gospodarczej. Warto więc od razu reagować na wszelkie zaległości, by jako pełnoletni uniknąć problemów z przeszłości.

Oceń artykuł
0/5 (0)