Podobne jak w wielu branżach, również służby mundurowe rozważają podjęcie możliwości zatrudnienia cudzoziemców, aby rozwiązać szereg problemów nie tylko dotyczących braku kandydatów do pracy. Na razie trwa analiza potencjału takiego rozwiązania i żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Pogłębiająca się luka kadrowa w polskiej policji

Jak opisał serwis RMF24.pl, Komenda Główna Policji rozważa różne warianty działań, które mają pomóc z poradzeniem sobie z zapaścią dotyczącą braku chętnych do pracy. Liczba policjantów maleje i jak wskazują statystki, jest ich najmniej od pond 10 lat.

Coraz słabsze zainteresowanie pracą dotyczy również wysoce prestiżowych sektorów takich jak kontrterroryści, pracownicy zatrudnieni w CBŚP i ścigający cyberprzestępców.

Choć nie w każdym regionie kraju braku kadrowe są bardzo widoczne, młode osoby nie są chętne do tak wymagającego i stresującego zajęcia. Nie pomagają nawet podwyższone stawki, nagrody i dodatki.

Możliwość zatrudnienia cudzoziemców w policji

Władze policji rozważają zatrudnienie cudzoziemców jednak nie tylko z powodu braku chętnych osób. Takie rozwiązanie brane jest pod uwagę ze względu na inne kwestie dotyczące usprawnienia pracy. Komenda Główna wskazuje, że jest to przede wszystkim:

  • pomoc zatrudnionych cudzoziemców w rozpoznaniu uwarunkowań kulturowych migrantów danej narodowości, którzy przebywają w Polsce;

  • wsparcie zatrudnionych cudzoziemców w identyfikacji i rozpoznaniu specyfiki przestępczości wśród osób o danej narodowości.

Policja bierze pod uwagę szczególnie obywateli Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Rozważana jest także wersja nie tylko zdobycia etatu w policji przez te osoby, ale też zatrudnienia w formie konsultantów, którzy pomogą rozwiązywać powyższe sprawy.

Jak zachęcić do pracy w policji?

Oprócz rozważenia cudzoziemców jako kandydatów do pracy w policji serwis RMF24.pl wymienia także inne działania, które mają na celu poprawę sytuacji kadrowej. Jednym z nich jest uruchomienie policyjnych kursów on-line dla aspirantów i podoficerów. Ma to zapewnić pewną elastyczność, której oczekują potencjalni pracownicy. Zajęcia on-line mają dotyczyć teorii, czyli przykładowo zajęć z przepisów prawa. Nauki związane z technikami i taktykami, jak również forma egzaminów nadal będą odbywały się stacjonarnie.

Kolejną nowością jest portal dla kandydatów do pracy w policji. W serwisie będzie można znaleźć wszelkie informacje dotyczące charakteru takiego zajęcia. Osoby chętne do pracy dowiedzą się o wymaganiach, ale również o tym, jak wygląda struktura formacji, jakie są ich zadania, czy o sprawach płacowych i socjalnych dotyczących pracowników policji.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_104768955_trenerzy-policji-prewencyjnej-sprawdzaj%C4%85-kontrol%C4%99-t%C5%82umu.html?vti=o83nojdahbj5os9woi-1-2

Oceń artykuł
0/5 (0)