Choć nadal koszty prowadzenia działalności są jednym z najgroźniejszych problemów dla wielu firm, nastroje na rynku pracy ulegają nieznacznej poprawie. Podobnie jest wśród pracowników – spora grupa dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją sytuację zawodową. Przyjrzymy się prognozom, jakie dotyczą pierwszego półrocza.

Rynek pracy z perspektywy pracownika i pracodawcy

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

Tym razem plany i nastroje zarówno w perspektywie pracodawców, jak i samych pracowników przeanalizował Personnel Service w swoim badaniu „Barometr Polskiego Rynku Pracy”. Wnioski z raportu są dość optymistyczne – firmy planują częściej zatrudniać niż zwalniać, a zatrudnieni w najbliższych miesiącach poproszą o podwyżkę, zamiast od razu szukać nowego miejsca pracy.

Rynek pracy z perspektywy pracodawcy

Jeśli chodzi o odczucia pracodawców, sytuacja firm w 2024 roku dla ponad 41% będzie taka sama jak w zeszłym roku. Największe ich obawy dotyczą z kolei inflacji i wzrostu cen (14%), a także wyższych kosztów prowadzenia działalności (14%).

Prawie połowa pracodawców (48%) wskazuje, że nie zmieni poziomu zatrudnienia. Nowych pracowników chce przyjmować 28% badanych, a zwalniać 16% respondentów. Optymistyczna wydaje się również wizja związana ze zmianą wynagrodzeń. Choć 40% firm deklaruje ich utrzymanie na obecnym poziomie, jednocześnie 43% pracodawców planuje podwyżki, które najczęściej mają wynosić 6-10%.

W badaniu przeanalizowano również kwestię automatyzacji. Ponad 27% badanych wskazuje, że obecnie nie ma planów wobec wdrożenia automatyzacji lub robotyzacji, choć nie wyklucza tego w przyszłości. Niewiele mniej, bo 24% firm deklaruje, że jest to proces, który już się u nich dzieje. Choć dla prawie połowy (48%) pracodawców automatyzacja lub AI przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia, prawie tyle samo (49%) firm chce przeprowadzić szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn.

Jeśli chodzi o benefity, najczęściej oferowane są paczki na święta (57%), prywatna opieka medyczna (52%), karty sportowe (52%) oraz szkolenia zawodowe (48%). Firmy planują też wdrożyć premie finansowe (32%).

Rynek pracy z perspektywy pracownika

Ponad 39% pracowników ocenia swoją sytuację na rynku pracy jako neutralną. Nieco mniej, bo dla 37% jest ona dobra, a dla 10% badanych bardzo dobra. Większość zatrudnionych (55%), nie planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmieniać pracodawcy. Do tego 30% pracowników chce poprosić swojego aktualnego szefa o podwyżkę. Co ciekawe, 18% badanych nie chce starać się o wyższe wynagrodzenie.

W kwestii automatyzacji tylko 25% pracowników wskazało na jej mocniejsze wdrażanie w firmie. Aż 58% badanych nie zauważyło takiej tendencji. Nie zmienia to jednak faktu, że 55% pracowników chce zdobywać nowe kompetencje.

Lista benefitów, które otrzymują zatrudnieni, nieco różni się od tej, którą wskazywali pracodawcy. Z perspektywy pracowników najczęściej są to paczki na święta (48%), prywatna opieka medyczna (43%), imprezy integracyjne (42%) i bony towarowe (39%). Wskazane przez firmy karty sportowe i szkolenia były na kolejnych pozycjach.

A czego tak naprawdę oczekują pracownicy? Okazuje się, że jest to podwyżka wynagrodzenia (62%), premia (56%), dofinansowanie dojazdów do pracy (31%), 4-dniowy tydzień pracy (30%). Pracownicy doceniliby również darmowe wyżywienie w pracy (28%), dodatkowe dni wolne (28%), czy pracę zdalną przez 2-3 dni w tygodniu (18%).

Oceń artykuł
0/5 (0)