Rozwój technologiczny sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny IT utrzymuje się na wysokim poziomie. W związku z tym programiści, w tym również .NET Developerzy, należą do jednych z lepiej opłacanych profesji na rynku pracy. W poniższym artykule sprawdzamy, na jakie stawki mogą liczyć specjaliści na tym stanowisku i dlaczego zyskuje ono coraz większą popularność.

Ile zarabia Programista .NET

Kim jest Programista .NET?

Praca jako .NET Developer jest jednym z filarów branży IT. Zakres działania takiego programisty jest bardzo szeroki, ponieważ dotyczy platformy .NET, czyli rozbudowanego, technologicznego stacku marki Microsoft.

Programiści jako .NET Developerzy przede wszystkim pracują nad tworzeniem nowych aplikacji oraz uczestniczą w rozwoju oprogramowania, wspierając już istniejące systemy. Mogą to być aplikacje w chmurze albo standardowe oprogramowanie desktopowe i mobilne.

Na liście obowiązków w tym zawodzie nie może zabraknąć tworzenia dokumentacji czy integracji systemów, zarządzania pamięcią lub wszelkimi zabezpieczeniami. Programista .NET zajmuje się również pisaniem skryptów PowerShell lub też tworzeniem przepływów Microsoft Flow.

Zarobki Programistów .NET

.NET Developer — wymagania

Wśród wymagań, które są stawiane .NET Developerom, jest przede wszystkim znajomość języka programowania C# i C++. Ponadto na tym stanowisku oczekuje się również znajomości:

 • języków programowania obiektowego typu Visual Basic;
 • języków programowania funkcyjnego typu F#;
 • aplikacji sieci WEB – ASP.NET;
 • JavaScript;
 • Python;
 • Scala;
 • CSS;
 • HTML;
 • bazy SQL;
 • jQuery.

W zależności od projektu, do którego przyjmowany jest programista, pracodawcy wymagają większego, bądź mniejszego zakresu umiejętności związanych z powyższymi językami programowania.

Zarobki programistów na stanowisku .NET Developera

We wszystkich badaniach i raportach, jakie dotyczą wynagrodzeń programistów, wyraźnie widać tendencję wzrostową. Oczywiście wiele zależy od samego stanowiska, jednak .NET Developer utrzymuje się na jednej z czołowych pozycji wśród najlepiej opłacanych profesji.

Jak wskazuje Randstad, już na początku 2022 roku juniorzy na stanowisku .NET Developer wraz ze stanowiskiem takim jak Junior Java Developer mogli liczyć na jedne z wyższych sum, które oscylowały w granicach 10-11 tys. zł brutto miesięcznie.

NET Developer - zarobki

Płace programistów .NET — raporty

Dane z raportów płacowych nieco się od siebie różnią. To jednak wynika z faktu, że ostateczne wynagrodzenia programistów .NET zależą od:

 • wielkości firmy;
 • stażu pracy;
 • województwa;
 • wykształcenia;
 • rodzaju projektów.

Ze względu na to, że programiści wykorzystują różne formy zatrudnienia, płace podawane są często w podstawowych dwóch wymiarach. Jest to umowa B2B, w której płaca przez różnice podatkowe wyrażana jest jako kwoty netto. W przypadku umowy o pracę podawane jest na ogół wynagrodzenie brutto.

Średnie wynagrodzenie .NET Developera

Jeśli chodzi o średnie zarobki programisty (mediana wynagrodzeń), na tle pozostałych stanowisk w branży IT nie odbiegają od normy. Dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wskazują, że średnie wynagrodzenie Programisty .NET wynosi:

 • jako Junior (młodszy specjalista) – 6 420 zł brutto (4 706 zł netto);
 • jako Mid (specjalista) – 10 180 zł brutto (7 270 zł netto);
 • jako Senior (starszy specjalista) – 14 050 zł brutto (9 908 zł netto).

Średnie wynagrodzenie programisty .NET na różnych umowach

Nieco wyższe stawki znajdziemy w „Raporcie o zarobkach w IT w 2022 roku” od Just Join IT. Tutaj kategorie zostały podzielone w zależności od rodzaju umowy. Wynagrodzenie jest tutaj zdecydowanie wyższe w porównaniu do współpracy opartej na kontrakcie B2B.

Biorąc pod uwagę dane z raportu, średnie wynagrodzenia na umowie o pracę to:

 • Junior .NET Developer – 7 975 zł brutto;
 • Mid .NET Developer – 14 029 zł brutto;
 • Senior .NET Developer – 18 950 zł brutto.

Średnie wynagrodzenie w przypadku umów B2B to:

 • Junior .NET Developer – 9 240 zł netto;
 • Mid .NET Developer – 17 303 zł netto;
 • Senior .NET Developer -24 076 zł netto.

Programista .NET - zarobki

Wynagrodzenia programistów .NET względem miast i województw

Ciekawych informacji dostarczają również raporty płacowe 2023 firmy Devire. Są one podzielone względem największych miast i obszarów Polski. Według tych danych, tym razem najwyższe zarobki programistów .NET prezentują się następująco:

 • Warszawa i Polska Centralna – 30 000 zł netto (B2B) i 30 000 zł brutto (UoP);
 • Gdańsk i Polska Północna – 25 000 zł netto (B2B) i 22 000 zł brutto (UoP);
 • Kraków i Małopolska – 25 000 zł netto (B2B) i 22 000 zł brutto (UoP);
 • Katowice i Górny Śląsk – 30 000 zł netto (B2B) i 30 000 zł brutto (UoP);
 • Wrocław i Dolny Śląsk – 30 000 zł netto (B2B) i 30 000 zł brutto (UoP);
 • Poznań i Wielkopolska – 26 000 zł netto (B2B) i 26 000 zł brutto (UoP).

Jak widać, najwyższe zarobki programistów .NET występują w Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu. Nie zmienia to jednak faktu, że pensje w dużej mierze zależą w tej branży od nabytych umiejętności i doświadczenia.

NET Developer - kim jest, zarobki

.NET Developer a raport płacowy 2023

Mówiąc o zarobkach .NET Developerów, warto wspomnieć także o „Raporcie płacowym 2023” od Hays Poland. Jak wskazano w badaniu, specjaliści programujący w platformie .NET są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców. W 2023 roku tacy programiści tuż obok inżynierów DevOps i ekspertów Data Scientist będą nadal cieszyć się ogromnym zainteresowaniem wielu firm.

Według raportu Hays uśrednione dane o wynagrodzeniu z całej Polski dla stanowiska programisty .NET w ubiegłym roku to:

 • w kwocie minimalnej 12 000 zł brutto;
 • w kwocie średniej, czyli najczęściej oferowanej 16 000 zł brutto;
 • w kwocie najwyższej 20 000 zł brutto.

Porównując te stawki z maksymalnym wynagrodzeniem z raportów konkretnych miast i województw widać, jak wiele zależy od samej lokalizacji.

Praca dla .NET Developera

Oferty pracy dla .NET Developera są coraz popularniejsze. Z raportu „Rynek pracy IT w 2022 roku” No Fluff Jobs wynika, że technologia .NET z wynikiem 8,14% znalazła się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych technologii w ofertach pracy.

Była ona ważnym wymaganiem, szczególnie jeśli chodzi o BACKEND (15,47%) i w kategorii FULLSTACK (23,74%). Z tego samego badania możemy dowiedzieć się, że ponad połowa specjalistów IT jest w wieku między 25 a 34 lata, a 80% ma wykształcenie wyższe.

Gdzie szukać pracy dla programisty .NET?

Wpisując w wyszukiwarkę „praca programista .NET” otrzymujemy całą listę ogłoszeń od firm działających w bardzo różnych branżach. To oznacza, że kandydat na takie stanowisko ma w czym wybierać. Gdzie znajdziemy najwięcej ofert pracy?

Oczywiście portal GoWork.pl stale zwiększa liczbę ofert pracy również dla .NET Developerów, dlatego warto śledzić ogłoszenia w naszym serwisie. Ze względu na to, że praca na takim stanowisku często wiąże się z trybem zdalnym, Internet jest największym źródłem najlepszych ofert.

Praca Programista .NET

Praca jako Programista .NET — czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że praca programisty jest zajęciem przyszłościowym — stanowisko Programisty .NET również. Projektowanie aplikacji jest na tyle rozwojową dziedziną, że ogłoszeń na takie stanowisko jest coraz więcej. Ponadto .NET Developer ma szeroki zakres działania, dlatego pracę można znaleźć w wielu różnorodnych sektorach.

Za rozwojem w kierunku .NET Developera przemawia również fakt, iż pracodawcy cenią bardziej doświadczenie niż ukończone studia. W tym zawodzie tak naprawdę liczy się chęć samorozwoju. Wielu specjalistów z branży IT to samouki, czyli osoby, które zdobyły umiejętności dzięki swojej dociekliwości i nauce bez udziału uczelni.

Oczywiście, aby sięgnąć po najwyższe wynagrodzenie, trzeba sobie na to zapracować. W dużych firmach stosuje się system kariery na poziomie Junior, Mid i Senior, dlatego doświadczenie zdobywane z czasem zapewnia przejrzysty sposób na osiągnięcie satysfakcjonującej płacy.

Biorąc pod uwagę uzyskiwane w tej profesji wyższe zarobki, Programista .NET ma szansę na jeden z lepiej płatnych zawodów w Polsce. Seniorzy osiągają w tej branży kwoty, o których inni mogą tylko pomarzyć. To oznacza, że może pozwolić sobie na wyższy standard życia, łącznie z pracą z dowolnego miejsca na świecie.

Wygoda i komfort finansowy, a przy tym możliwość zdobycia dobrze płatnego zajęcia dzięki własnemu samozaparciu, a nie ukończeniu studiów sprawia, że jest to świetna propozycja dla osób poszukujących swojego miejsca na rynku pracy.

Oceń artykuł
2.5/5 (8)