Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy, które wdrożyły unijną dyrektywę work-life balance to najprawdopodobniej niejedyne modyfikacje, które dotyczą m.in. pracowników z dziećmi. Naczelna Rada Adwokacka (NRA) postuluje zwiększenie liczby dni na opiekę, które miałoby zastosowanie w przypadku rodziny wielodzietnej.

Opieka nad dzieckiem

Kodeks pracy przewiduje dla rodzica różne urlopy, które mają mu ułatwić pogodzenie pracy z wypełnianiem obowiązków rodzicielskich. Zgodnie z art. 188 pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wątpliwości zaczął budzić tu wymiar urlopu, który dla rodziny wielodzietnej jest taki sam. To oznacza, że w przypadku trójki dzieci i więcej rodzic nie jest w stanie wykorzystać choćby jednego dnia na każdego z nich.

Zwiększenie liczby dni opieki nad dzieckiem

Ze względu na to, że powyższe ustalenia mogą być uznane za dyskryminację rodzin wielodzietnych, Naczelna Rada Adwokacka chce wprowadzić dodatkowe dni na opiekę, jeśli dzieci jest więcej. W związku ze sprawą przekazano wniosek do Rzecznika Praw Dziecka w celu przygotowania inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany treści art. 188 Kodeksu pracy.

W uzasadnieniu takiego kroku Naczelna Rada Adwokacka wspomina, że w przypadku urlopów w Kodeksie pracy, które przeznaczone są dla rodziców np. macierzyński, ich wymiar rośnie wraz z liczbą dzieci. Co więcej, taka zmiana nie tylko będzie zgodna z zapisem art. 32 Konstytucji, ale też według inicjatorów pomysłu nie zrujnuje również budżetu firm, przedsiębiorstw państwowych, czy administracji publicznej.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_119496942_happy-large-family-mother-father-and-children-sons-and-daughters-at-home.html?vti=nxutnx6qlyw3hbapei-1-23

Oceń artykuł
0/5 (0)