Zapewnienie odpowiedniej efektywności produkcji to trudne zadanie, które wymaga koordynowania wielu procesów jednocześnie. We współczesnych przedsiębiorstwach osiągnięcie wydajności pozwalającej na uzyskanie przewagi konkurencyjnej nie byłoby oczywiście możliwe bez zaawansowanych systemów, takich jak CMMS. Poniżej przeczytasz, dlaczego warto na nie postawić!

Czym jest oprogramowanie CMMS?

Oprogramowanie CMMS (Computerized Maintenance Management System) to narzędzie informatyczne, które służy do zarządzania utrzymaniem ruchu w zakładzie. Wspiera wszystkie obszary, którymi standardowo zajmują się działy utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach.

Dodatkowo daje także możliwość integracji z innymi narzędziami, dzięki czemu zajmuje ważne miejsce w ekosystemie informatycznym służącym do zarządzania firmą. Zaawansowana aplikacja CMMS wspiera m.in.:

  • Planowanie i harmonogramowanie konserwacji: narzędzia pozwalają na tworzenie harmonogramów i planów konserwacji prewencyjnej oraz napraw, co redukuje ryzyko wystąpienia awarii i przestojów produkcyjnych.
  • Monitorowanie stanu technicznego: ważnym aspektem jest monitorowanie stanu technicznego urządzeń i maszyn, w tym zbieranie danych o wydajności i awariach.
  • Zarządzanie zapasami: CMMS pomaga w zarządzaniu zapasami, częściami zamiennymi czy materiałami niezbędnymi do utrzymania ruchu.
  • Raportowanie i analizy: ważną funkcją aplikacji CMMS jest generowanie raportów i analiz dotyczące wydajności działu utrzymania ruchu, kosztów konserwacji, awarii oraz innych wskaźników.
  • Zarządzanie dokumentacją: oprogramowanie CMMS pozwala na wygodne przechowywanie dokumentacji technicznej, instrukcji, schematów i innych informacji dotyczących urządzeń.
  • Zarządzanie awariami: co szczególnie istotne, CMMS pomaga reagować błyskawicznie w sytuacjach awaryjnych, wspiera diagnozowanie problemów i planowanie działań naprawczych.
  • Zarządzanie kosztami: aplikacja CMMS umożliwia kontrolowanie kosztów związanych z utrzymaniem ruchu, przyczyniając się do optymalizacji wydatków.

EAM vs CMMS – czym się od siebie różnią?

Oczywiście istnieje kilka rodzajów oprogramowania wspierającego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Systemy CMMS są wyspecjalizowane właśnie w obszarze utrzymania ruchu. Często porównywane jest do nich oprogramowanie EAM (Enterprise Asset Management).

W tym przypadku zakres funkcjonalności jest jednak szerszy, ponieważ odpowiadają za zarządzanie wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa – zwykle uwzględniają również wykorzystywane w dziale produkcji urządzenia. Jednocześnie nie zawsze muszą sprawdzać się optymalnie w przypadku koordynowania procesów zachodzących w dziale UR.

Jakiego CMMS potrzebuje Twoja firma?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań informatycznych wspierających firmy produkcyjne. Sprawdźmy, co zyskujesz, wybierając zaawansowany CMMS firmy Kotrak.

Jakie atuty ma to narzędzie? Przede wszystkim:

  • Zachowujesz elastyczność: sprawdzi się niezależnie od rodzaju i skali działu produkcji.
  • Integracje: możesz zintegrować CMMS z innymi urządzeniami i systemami informatycznymi, aby osiągnąć najlepszy efekt.
  • Dostępność w przeglądarce: nie musisz niczego instalować. Wszystko, co ważne, będzie dostępne z poziomu Twojej przeglądarki.
  • Cyfryzacja produkcji: wszystkie zdigitalizowane dane będą dostępne w jednym miejscu. Nie musisz martwić się o ich bezpieczeństwo.

Nadal masz wątpliwości? Poniżej znajdziesz trzy powody, które przekonają Cię do sięgnięcia po oprogramowanie CMMS.

Mniej awarii i lepsze planowanie

Aplikacja CMMS wspiera monitorowanie stanu urządzeń i planowanie napraw czy przeglądów. To oznacza mniej nieplanowanych przestojów, a więc również czyste korzyści dla Twojej firmy. Bez wsparcia informatycznego koordynowanie procesów jest zdecydowanie trudniejsze.

Wyższa wydajność pracy z CMMS

Wszystkie zadania stawiane przed działem UR mają tak naprawdę jeden cel: podnoszenie efektywności operacyjnej, co pośrednio wpływa na wyniki finansowe. System CMMS wspiera jego realizację w wielu obszarach. Z jednej strony przeciwdziała nieplanowanym przestojom, z drugiej umożliwia generowanie zaawansowanych raportów, które pomogą Ci udoskonalać strategię.

Niższe koszty utrzymania ruchu

Efektywne zarządzanie zasobami, zapasami i zakupami to klucz do uzyskania oszczędności i wprowadzania ich w zrównoważony, bezpieczny dla firmy sposób. Bez zaawansowanej analityki oferowanej przez CMMS byłoby to niemożliwe.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
0/5 (0)