Sytuacja gospodarcza Bydgoszczy może stanowić przykład dla wielu innych, polskich miast. Mieszkańcy miasta mogą liczyć na rozwój kariery w wielu sektorach, gdzie łatwo dostępna jest również praca dorywcza i praca zdalna. Miasto przyciąga ku sobie także wielu inwestorów i zachęca do zakładania czy rozwoju działalności gospodarczej. Największy wpływ na tak korzystną dla Bydgoszczy sytuację ekonomiczną ma niezwykle niska stopa bezrobocia, wynosząca tu jedyne 2,2% (średnia krajowa wynosi 5%). Coraz liczniejsza jest także reprezentacja rozmaitych profesji na listach zawodów deficytowych, warunki zatrudnienia poprawiają się, a zarobki rosną w każdej branży.

praca-bydgoszcz

Czym dokładnie charakteryzuje się rynek pracy w Bydgoszczy? Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć kandydaci? Ile wynoszą średnie zarobki w Bydgoszczy? W jakich zawodach najbardziej opłaca się pracować? Gdzie szukać pracy w Bydgoszczy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy w Bydgoszczy – charakterystyka

Bydgoski rynek pracy charakteryzuje się wieloma cechami, których inne miasta w Polsce mogą mu pozazdrościć. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się niska stopa bezrobocia, wynosząca zaledwie 2,2%, oraz dość obszerna lista zawodów deficytowych. Są to podstawowe czynniki dowodzące tego, że w Bydgoszczy każdy może znaleźć pracę i to bez większych trudności. Na podkreślenie zasługuje również mnogość nowych inwestycji, które tylko pomnażają nowe miejsca pracy w Bydgoszczy.

Bydgoszcz nie tylko stanowi idealne miejsce dla rozpoczęcia swojej zawodowej kariery, ale stwarza również wiele okazji dla tych osób, którym po głowie chodzi wyłącznie praca dorywcza. Ogłoszenia o pracę w tym zakresie najczęściej kierowane są do studentów, emerytów czy osób niepełnosprawnych, z uwagi na możliwość znacznego ograniczenia kosztów zatrudnienia takiego pracownika. Praca dodatkowa w Bydgoszczy jest jednak łatwo dostępna także dla innych osób.

Na popularności w Bydgoszczy coraz śmielej zdobywa praca zdalna, która może stanowić przyczynek zarówno do rozpoczęcia stabilnej kariery zawodowej, jak i być okazją dla zarobienia dodatkowych pieniędzy. Najczęściej w tej materii spotyka się pracę w sektorze IT i marketingu. Przykładem stanowisk właściwych do objęcia będzie programista, grafik komputerowy, copywriter, specjalista ds. SEO czy front-end developer. Naturalnie, praca zdalna występować może także w innych branżach, na przykład w administracji czy finansach.

Na uwagę zasługuje także ogólna poprawa warunków zatrudnienia. Umowa o pracę stanowi standard w zdecydowanej większości przypadków, natomiast umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło) stanowią rzadkość. Zdecydowana większość pracodawców oferuje także osobom przez siebie zatrudnianym szereg atrakcyjnych benefitów pozapłacowych, takich, jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, a także rozmaite kursy i szkolenia zawodowe.

Średnie zarobki w Bydgoszczy – na co można liczyć?

O dobrej kondycji miasta świadczy nie tylko niski poziom bezrobocia i stale tworzące się nowe miejsca pracy, ale również średnie wynagrodzenie – w Bydgoszczy jest ono bowiem zbliżone do średniej krajowej, wynosząc w 2023 roku 7 276 złotych brutto miesięcznie. Zauważyć też trzeba, że tendencja jest tutaj zwyżkowa.

Na najniższe zarobki liczyć mogą przedstawiciele tych zawodów, dla których wykonywania nie są niezbędne żadne specjalistyczne kwalifikacje (na przykład ochroniarz czy sprzątaczka). Rzadko kiedy w takich sytuacjach będziemy mieli do czynienia z wynagrodzeniem wyższym od płacy minimalnej, wynoszącej w 2023 roku 3 600 złotych brutto miesięcznie.

Na najwyższy poziom wynagrodzeń mogą liczyć pracownicy sektora IT oraz przedstawiciele kadr zarządzających. W ich przypadku nie dziwi zupełnie pensja rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali miesiąca.

Nowe miejsca pracy w Bydgoszczy – gdzie szukać ofert?

Poszukując stabilnego miejsca zatrudnienia w regionie, natknąć się będziemy mogli na rozmaite oferty pracy – Bydgoszcz bowiem, jak wspominaliśmy wyżej, gwarantuje pracę w zasadzie w każdym sektorze. Niemniej, nie każdy ze sposobów poszukiwania zatrudnienia będzie cechował się taką samą efektywnością jak inne.

Możesz przejrzeć najnowsze oferty w Powiatowym Urzędzie Pracy, skorzystać z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobiście udać się do wybranego wcześniej zakładu pracy by w nim złożyć swoje CV. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości kwestia, że najskuteczniejszym i najbardziej optymalnym ze sposobów zdobycia zatrudnienia będzie skorzystanie z jednego z portali internetowych, takich, jak na przykład GoWork.pl.

Oceń artykuł
5/5 (1)