Nietrzymanie moczu nie jest tylko schorzeniem medycznym. Tak naprawdę gorsze niż sama dolegliwość są konsekwencje natury psychologicznej. Wstyd, strach, frustracja – to emocje, które na każdym kroku towarzyszą osobom borykającym się z tym problemem.

nietrzymanie-moczu

W miejscu pracy nietrzymanie moczu jest szczególnie dotkliwe, więc nierzadko osoby nim dotknięte rezygnują z rozwoju zawodowego. Na szczęście z tym problemem można sobie skutecznie poradzić! Dowiedz się, co możesz zrobić, by nietrzymanie moczu nie przeszkadzało ci w pracy!

Problem nietrzymania moczu w pracy

Nietrzymanie moczu dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. I to, wbrew przekonaniom, nie tylko tych najstarszych, w wieku emerytalnym, lecz także osoby w sile wieku, które chciałyby pracować i prowadzić aktywne życie.

Niestety nietrzymanie moczu bardzo wpływa na jakość życia i komfort. Odbiera pewność siebie i radość. Wiele osób zamyka się w domu i próbuje zapobiegać wstydliwym przypadkom, po prostu nie dopuszczając do kontaktu z ludźmi. To bardzo duży problem, jednak tak naprawdę jest wiele sposobów, by ułatwić sobie aktywność przy inkontynencji.

Rodzaje nietrzymania moczu

Z nietrzymaniem moczu można walczyć, ale trzeba poznać jego rodzaje. Przyczyny nietrzymania moczu są różne – mogą być związane z nieprawidłową budową narządów układu moczowego lub z napięciem mięśni dna miednicy. Ze względu na objawy wyróżnia się cztery rodzaje:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które, jak sama nazwa na to wskazuje, pojawia się przy większym wysiłku, a także podczas kaszlu czy kichania, podczas którego mięśnie napinają się i powodują zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. To mimowolne i niewielkie popuszczanie moczu, bez parcia na pęcherz.
  • Nietrzymanie moczu z parcia na pęcherz moczowy – mimowolne popuszczanie z powodu nadreaktywności wypieracza pęcherza. Charakteryzuje się nietrzymaniem moczu podczas spoczynku, a mikcja jest nieświadoma. Cechą typową jest wyciek moczu bez towarzyszącego uczucia parcia.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – zdarza się, kiedy pęcherz jest pełny. Jest on związany najczęściej z powiększonym gruczołem krokowym. Mocz przedostaje się do cewki moczowej pod wpływem rozciągnięcia i przepełnienia pęcherza.
  • Mieszane nietrzymanie moczu.

W zależności od rodzaju nietrzymania moczu objawy są inne, więc kłopoty w biurze wyglądają inaczej. W każdym przypadku jedna można zadziałać i poprawić swój komfort.

Nietrzymanie moczu – komunikacja z zespołem

Jeśli nietrzymanie moczu (NTM) sprawia, że czujesz się spięty i obawiasz się pracować w zespole, może pomóc ci szczera rozmowa z zespołem. Nie wszyscy chcą zwierzać się ze swoich problemów z inkontynencją, ale samo wspomnienie, że masz niegroźne dolegliwości zdrowotne może pomóc.

Ważna jest także rozmowa z przełożonym. Jeśli masz wysiłkowe nietrzymanie moczu, które zdarza się tylko raz na jakiś czas, lub problem z nietrzymaniem moczu ze względu na nadreaktywny pęcherz, warto powiedzieć o tym szefowi. Być może dzięki temu będziesz mieć więcej przerw lub będziesz mógł odwiedzić toaletę zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz.

Poradź sobie z NTM w pracy!

Leczenie nietrzymania moczu jest bardzo istotne. Zanim jednak przyniesie rezultaty może minąć trochę czasu, więc trzeba zadbać o swój komfort w miejscu pracy. Bardzo ważne jest wprowadzenie rutyny, która pomoże zminimalizować ryzyko nieświadomego oddania moczu. Co należy zrobić?

Przede wszystkim warto zadbać o to, by regularnie chodzić do toalety i opróżniać pęcherz, zanim parcie stanie się nieznośnie. Dodatkowo warto postawić na zdrowy tryb życia. Wiele osób obawia się pić w miejscu pracy, by nie zdarzyły się żadne nieprzyjemne wypadki, ale to błąd. Regularne nawadnianie się powoduje, że nerki pracują, organizm lepiej się oczyszcza, a ty możesz lepiej kontrolować działanie pęcherza. Warto jednakże zrezygnować z napojów tuż przed wyjściem do domu czy przed ważnym spotkaniem. Spróbuj także zorganizować sobie przerwy tak, by w razie potrzeby zawsze móc pójść wcześniej do łazienki. Takie podejście powinno cię uspokoić i zrelaksować. A im mniej stresu, tym lepiej dla całego organizmu.

Zapewnij sobie maksymalny komfort

Minimalizowanie ryzyka popuszczania moczu to jedna strona medalu. Z drugiej warto zadbać o to, by uniknąć plam na ubraniach czy nieprzyjemnego zapachu. Pomocne okazują się wkładki i pieluchomajtki dedykowane dla osób, które mają objawy nietrzymania moczu.

Niezależne od woli wycieki moczu są kłopotliwe, jednak dobrze dobrane wkładki TENA mogą pomóc. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z pracy fizycznej, za biurkiem czy codziennych aktywności. TENA ma ofertę zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Produkty różnią się między sobą poziomem chłonności. Na niewielkie nietrzymanie moczu wystarczą m.in. wkładki lub podpaski. W przypadku większych wycieków czy dłuższych okresów, kiedy nie możesz skorzystać z łazienki, sprawdzą się pieluchomajtki. TENA oferuje produkty cienkie jak prawdziwa bielizna, więc są niewidoczne pod ubraniem. Zapewniają wygodę i komfort, a jednocześnie są bardzo chłonne.

Nie stresuj się!

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jednak stres może wpływać na problem z mikcją. W tym wypadku jest to szczególnie ważne, by nie stresować się za bardzo. Oczywiście nie jest to proste, ale warto spróbować znaleźć swój sposób na relaks. Zmniejszanie napięcia za pomocą ćwiczeń, muzyki czy hobby i wsparcie najbliższych są tutaj szczególnie ważne.

Wyżej wymienione sposoby radzenia sobie z mimowolnym oddawaniem moczu mogą pomóc ci się uspokoić. Rutyna, organizacja dnia pracy, poinformowanie szefa o problemach sprawią, że nie będziesz się stresować niespodziewanymi wypadkami. Zastosowanie odpowiednich wkładek chłonnych lub pieluchomajtek TENA to natomiast gwarancja większego komfortu. Możesz mieć pewność, że nikt nie zauważy twojego kłopotu. Nie musisz obawiać się także nieprzyjemnych zapachów.

Leczenie nietrzymania moczu: ćwiczenia i zdrowy styl życia

Przeświadczenie, że „taka moja uroda” i że NTM w pewnym wieku czy u kobiet po czterdziestce lub po kilku ciążach jest normalne, nie jest prawdą. Mimowolne oddawanie moczu to nie tylko wstydliwy problem, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego aspekt medyczny. Na szczęście można go leczyć! Pierwszym krokiem jest skierowanie się do lekarza rodzinnego. Warto także skonsultować się ze specjalistą, na przykład urologiem. Kobietom pomóc może także ginekolog, który powinien być w stanie zdiagnozować problem i podać wytyczne co do leczenia.

W procesie leczenia bardzo ważne jest zaangażowanie pacjenta. W tym wypadku niezwykle istotne jest stosowanie się do wytycznych lekarza, picie odpowiedniej ilości wody, wprowadzenie zdrowej diety i ruchu. Na schorzenie wpływ ma na przykład ograniczenie kofeiny i alkoholu oraz zmniejszenie ilości wypijanych płynów na noc. Redukcja masy ciała także może okazać się pomocna.

Jednak najważniejszym aspektem leczenia dolegliwości związanych z NTZ są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Mają je zarówno kobiety i mężczyźni. Trening pęcherza można wykonywać w każdej wolnej chwili w domu, podczas codziennych czynności, nie wymaga żadnych szczególnych sprzętów. Polega na miarowym napinaniu i rozluźnianiu mięśni lub napinaniu ich na dłuższą chwilę. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy są naprawdę skuteczne i szybko dają zadowalające efekty.

Nietrzymanie moczu jest kłopotliwe, ale nie trzeba się na nie godzić. A już na pewno nie jest powodem do rezygnacji ze swoich pasji czy rozwoju zawodowego. Wprowadzenie odpowiedniej rutyny, lekka zmiana stylu życia i przede wszystkim leczenie u specjalisty pomogą poradzić sobie z NTM. A przede wszystkim wpłyną pozytywnie na jakość życia i sprawią, że będziesz mógł skupić się na cieszeniu się jego pełnią, zamiast martwić się szczegółami.

Podmiot prowadzący reklamę: Essity Poland sp. z o.o.; Producent: Essity Hygiene and Health AB; Stosuj przy nietrzymaniu moczu.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
0/5 (0)