Początek nowego roku to tradycyjny czas przygotowywania prognoz. Nie inaczej jest również na przeżywającym prawdziwy boom rynku kredytów. O spostrzeżenia poprosiliśmy eksperta Bloga Kredytowego. Sprawdźmy, czego mogą spodziewać się kredytobiorcy i osoby myślące o zakupie własnej nieruchomości.

Koniec krachu? 2023 zakończony wzrostami!

Sytuacja na rynku kredytów zmienia się bardzo dynamicznie. Pomiędzy 2015 rokiem a wrześniem 2021 roku sytuacja z perspektywy kredytobiorców prezentowała się wręcz idealnie: przez stosunkowo długi czas mieliśmy do czynienia ze stopami procentowymi zbliżonymi do zera. Zadłużanie się było więc tanie, a kredytobiorcy mogli liczyć na korzystne wyliczenia zdolności kredytowej.

Później stopy procentowe znacząco wzrosły – w październiku 2022 roku WIBOR 3M osiągnął wartość 7,51%. Efekt? Wiele osób musiało zrezygnować z wnioskowania o kredyt, zwłaszcza że panujące na rynku nastroje nie sprzyjały zadłużaniu się. Dotychczasowi kredytobiorcy bardzo często musieli natomiast mierzyć się z problemami ze spłatą, czego rezultatem było wprowadzenie nowych form pomocy, takich jak wakacje kredytowe.

Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać w 2023 roku. Już w pierwszym kwartale nowe rekomendacje KNF, dotyczące m.in. zasad obliczania zdolności kredytowej, nieco uchyliły do tej pory przymknięte drzwi do nowych kredytów. Od lipca prawdziwym hitem stał się natomiast Bezpieczny Kredyt 2%. Zainteresowanie było tak duże, że do końca roku przekroczono zakładane limity.

Jak zmieni się rynek? Komentarz Bloga Kredytowego

Jak widzisz, segment kredytów mieszkaniowych zmieniał się w ostatnich latach wyjątkowo intensywnie. Jeśli zamierzasz ubiegać się o kredyt w najbliższym czasie, warto poznać opinię ekspertów. Komplet informacji, które pomogą Ci podjąć odpowiednie decyzje i zaoszczędzić znajdziesz w serwisie Blog Kredytowy.

Popularność stałego oprocentowania rośnie

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość umów kredytowych zawieranych na naszym rynku dotyczyła oprocentowania zmiennego. Ale w okresie wysokich stóp procentowych ta tendencja uległa zmianie. Obecnie większość kredytobiorców decyduje się na czasowo stałą stopę. Również Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje bankom wdrażanie rozwiązań mających na celu popularyzację tego modelu spłaty. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN podsumowującego trzeci kwartał 2023 roku, aż 75% wszystkich nowych kredytów wiązało się ze stałym oprocentowaniem. Wiele wskazuje na to, że ten trend zostanie utrzymany również w 2024 roku.

Coraz więcej ofert z WIRON-em

Już w 2025 roku kompletne przejście z WIBOR-u na WIRON ma stać się faktem. Aby było to możliwe, banki muszą wdrożyć takie produkty i przygotować się do dokonania zmian w już obowiązujących umowach. Obecnie kredyt mieszkaniowy z nowym wskaźnikiem oferuje ING.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie liczba propozycji zdecydowanie się zwiększy. Co to oznacza z perspektywy kredytobiorców? Przede wszystkim bardziej transparentne zasady obliczania oprocentowania.

Nowe rządowe programy

Tak jak w poprzednim roku, znaczny wpływ na popyt na rynku kredytów mogą mieć przygotowane przez rząd programy. Dziś wiemy już, że choć bezpieczny kredyt 2% dobiegł końca, na jego miejsce pojawi się nowa propozycja, która może być jeszcze korzystniejsza, zwłaszcza z perspektywy wielodzietnych rodzin. Otwarte pozostaje przy tym pytanie, w jaki sposób wpłynie na poziom cen na rynku nieruchomości, na którym padają kolejne rekordy.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
0/5 (0)