Decydując się na zakup laptopa, jednym z kluczowych wyborów, jest określenie pojemności dysku. W zależności od zakupu cena urządzenia może znacząco wzrosnąć. Przykładowo, aktualny 13-calowy MacBook Air M2 od Apple oferuje w wersji bazowej dysk o pojemności 256 GB. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia tej pamięci do 512 GB, 1 TB czy nawet 2 TB. Pytanie brzmi – jakiej pojemności dysk faktycznie jest potrzebny? Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi, istnieją pewne wytyczne i aspekty, które warto wziąć pod uwagę.

Pamięć RAM a pojemność dysku w MacBooku Air do pracy

  • Pamięć RAM – w MacBooku Air M1 istnieje opcja wyboru 8 GB lub 16 GB RAM. Dla większości użytkowników 8 GB wystarczy, ale warto rozważyć 16 GB, by uniknąć potencjalnych problemów z wydajnością w przyszłości. Dla MacBooka Air M2 wybór rozszerza się do 24 GB, jednak 16 GB to optymalny kompromis dla większości. Jeśli chodzi o 14-calowego MacBooka Pro, użytkownik standardowo dostaje 16 GB, z opcją rozszerzenia do 32 GB lub nawet 64 GB dla modelu z chipem M1 Max.
  • Pojemność dysku – zarówno dla MacBooka Air M1, jak i M2, bazowa pojemność to 256 GB, z możliwością rozbudowy do 2 TB. Z kolei 14-calowy MacBook Pro startuje od 512 GB, z opcją rozbudowy nawet do 8 TB. Warto więc wybrać pojemność w zależności od swojego budżetu oraz potrzeb – pliki multimedialne, zwłaszcza wideo, mogą szybko zapełnić dysk. Można także rozważyć zewnętrzny dysk dla rzadziej używanych plików.

Jeśli poszukiwany jest laptop do pracy, warto rozważyć zakup MacBooka Air M2 z 10-rdzeniową kartą graficzną, 16 GB RAM i dyskiem o pojemności 512 GB.

Jaką pojemność dysku i pamięci RAM wybrać?

Wybór pojemności dysku i wielkości pamięci RAM w MacBooku Air zależy od konkretnego charakteru pracy oraz budżetu.

Pojemność dysku

  • 256 GB – jest to podstawowa pojemność oferowana w większości modeli MacBook Air. Jeśli ma być używany głównie programów biurowych, przeglądarki internetowej oraz do przechowywania niewielkiej ilość danych, taka pojemność powinna być wystarczająca. Należy jednak pamiętać, że system operacyjny i niektóre aplikacje zajmują pewien obszar dysku, więc faktyczna dostępna przestrzeń będzie nieco mniejsza.
  • MacBook Air 512 GB – to rozsądny wybór dla większości profesjonalistów, którzy potrzebują więcej miejsca na oprogramowanie specjalistyczne, duże pliki lub projekty. Jeśli użytkownik często pracuje z grafiką, filmami, dużymi bazami danych lub prowadzi rozbudowane projekty, warto rozważyć tę opcję.
  • 1 TB lub więcej – dla osób, które regularnie pracują z dużą ilością danych, takich jak profesjonalne wideo, grafika, projekty 3D, programowanie czy analiza danych. Taka pojemność daje pewność, że nie zabraknie miejsca w najbliższej przyszłości.

Pamięć RAM

  • 8 GB – optymalna dla podstawowych zastosowań, takich jak przeglądanie internetu, prace biurowe czy media społecznościowe. Jeśli MacBooka Air ma być używany głównie do korzystania z Worda, Excela, przeglądania internetu i oglądania filmów, 8 GB powinno być wystarczające.
  • 16 GB – to bardziej wszechstronny wybór, odpowiedni dla osób, które pracują z wieloma otwartymi aplikacjami jednocześnie, zajmują się programowaniem, prostą grafiką lub edycją niewielkich projektów wideo. 16 GB RAM zapewnia płynność działania w większości scenariuszy.
  • MacBook Air 24 GB i więcej – tak dużej ilości RAM potrzebują osoby, które pracują z zaawansowaną grafiką, edycją wideo, projektami 3D, analizą dużych zbiorów danych lub innymi zadaniami o wysokim zapotrzebowaniu na pamięć.

Jeśli więc użytkownika praca nie wymaga zaawansowanego oprogramowania ani obsługi dużych plików, MacBook Air z 256 GB dyskiem i 8 GB RAM powinien być wystarczający. Jeśli jednak jest profesjonalistą w dziedzinie grafiki, edycji wideo czy programowania, warto rozważyć zakup MacBooka Air z co najmniej 512 GB dyskiem i 16 GB RAM.

Artykuł sponsorowany
Źródło zdjęcia głównego: Freepik.com

Oceń artykuł
0/5 (0)