W dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci w jaki sposób zdobyć uprawnienia elektryczne zdalnie i legalnie, czyli w taki sposób, aby było to dla Ciebie nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. I mowa tutaj nie tylko o kwestii zdrowotnej, ale również prawnej, ponieważ to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za wykonywaną pracę jako elektroenergetyk.

Czym są uprawnienia elektryczne?

Uprawnienia elektryczne, a dokładniej mówiąc uprawnienia elektroenergetyczne to grupa państwowych certyfikatów w skład, w których wchodzą uprawnienia G1 elektryczne, uprawnienia G2 cieplne oraz uprawnienia G3 gazowe. Uprawnienia elektryczne, bo tak potocznie nazywa się właśnie te certyfikaty i ich wydawanie nadzorowane jest przez URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki – państwowy organ, który jest jedynym w Polsce urzędem pozwalającym na wydawanie akredytacji komisom, które z kolei wydają wspomniane uprawnienia G1 G2 G3.

Skoro wszystko wydaj się na papierze takie proste to w czym jest problem legalności uprawnień elektroenergetycznych? O tym dowiesz się poniżej.

Czy uprawnienia G1 G2 G3 mogą być nielegalne?

Niestety tak. Zacznijmy jednak od początku, a mianowicie kwestii zdalnego kursu i egzaminu. Są one bowiem w 100% legalne, ale pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. Niestety, jak okazuje się, wciąż zdarzają się w Polsce firmy, które niestety postępują wbrew wytycznym Urzędu Regulacji Energetyki np. przeprowadzając egzamin w nieodpowiednim składzie komisji lub nie dochowując terminów pomiędzy szkoleniem a egzaminem.

Istotne jest jednak to, że w przypadku jeżeli takie uprawnienia zdobędziesz nielegalnie to, gdy w przyszłości Urząd Regulacji Energetyki zdecyduje się takiej komisji cofnąć akredytację ze względu na łamanie przepisów, to również Twoje uprawnienia elektryczne zostaną cofnięte wstecz. W takiej sytuacji mogłoby okazać się, że np. przez 5 lat wykonywałeś swój zawód całkowicie nielegalnie, bez uprawnień, co jest karane grzywną, ale też karnie. Z tego względu nie opłaca się ryzykować zakupu szkolenia od niesprawdzonej firmy. A jak taką firmę sprawdzić?

Jak wybrać legalne uprawnienia elektryczne?

Aby to zrobić musisz skupić się na kilku aspektach, a nie tylko cenie. Jeżeli Twoim kryterium będzie najniższa kwota to z powodzeniem możesz już teraz odszukać wśród internetowych ofert uprawnienia G1 G2 G3 za 60 zł. Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować kariery oraz swojej wolności to na dole przedstawiamy Ci kilka sprawdzonych metod oraz kwestii, które należy wziąć pod uwagę wybierając najlepsze szkolenie na uprawnienia elektryczne.

Sprawdź dane firmy

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić to sprawdzić, czy kupujesz uprawnienia G1 G2 G3 od osoby fizycznej, czy firmy. W Polsce tylko firmy, czyli podmioty profesjonalne mogą oferować legalne uprawnienia elektryczne. Zweryfikuj więc w internecie dane firmy takie jak NIP, REGON, czy KRS. Jeżeli wszystko jest ok to przejdź do kolejnego kroku.

Sprawdź certyfikat RIS

Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak RIS, czyli Rejestr Instytucji Szkoleniowych? Każda jednostka szkoleniowa, która jest wiarygodna powinna widnieć w takim właśnie rejestrze. Przykładowy numer certyfikatu powinien wyglądać tak:2.02/00135/2022.

uprawnienia-elektryczne-certyfikat-ris

Sprawdź akredytację URE

Kolejnym krokiem jeżeli poprzednie nie zawiodły jest weryfikacja, czy dana jednostka szkoleniowa, firma lub komisja posiada akredytację Urzędu Regulacji Energetyki. Możesz to sprawdzić tylko i wyłącznie na stronie URE. Lista akredytowanych komisji egzaminacyjnych jest aktualizowana na bieżąco.

Zobacz opinie o firmie

Te prawdziwe, a więc nie tylko na stronie firmy, ale również w Google Maps, czy innych miejscach. W ten sposób możesz zyskać całościowy obraz o tym, czy wybrana przez Ciebie firma jest rzeczywiście wiarygodna oraz dobrze oceniania przez Klientów. A jeszcze lepiej jeżeli masz możliwość podpytać swoich znajomych, którzy mogą polecić Ci legalną firmę.

Zweryfikuj wszystkie dokumenty

Zanim przystąpisz do szkolenia i egzaminu warto także poprosić firmę o komplet dokumentów potrzebnych do odbycia kursu i egzaminu państwowego. W ich skład wchodzą wnioski, zaświadczenia, a także wzór certyfikatów, które otrzymasz po zdobyciu swoich uprawnień elektrycznych G1, G2 lub G3.

Weź pod uwagę nie tylko cenę

Czyli to co pisaliśmy na początku tego artykułu, aby nie sugerować się tylko ceną, a jakością. W przypadku usług bardzo ważne jest nie tylko to za ile ją otrzymujesz, ale także co wchodzi w skład całej oferty szkoleniowej. Od materiałów edukacyjnych, po formę nauczania, wsparcie firmy i znacznie więcej.

Czy warto zrobić uprawnienia elektryczne online?

Jak najbardziej tak. Jak już wspomnieliśmy, to nie tylko wygodna forma nauczania, ale również całkowicie legalna pod warunkiem, że zostaną spełnione wszystkie wymogi, o których tutaj wspomnieliśmy. Pierwszą platformą szkoleniową oferującą uprawnienia elektryczne online, a także najbardziej wiarygodną w Polsce jest strona Uprawnienia-Elektryczne.pl. Za jej pomocą możesz samodzielnie przejść kursu w formie tzw. self-learningu. Oznacza to, że uczysz się kiedy chcesz i gdzie chcesz, a na sam koniec zapisujesz się w wybranym przez siebie terminie na egzamin państwowy. Szybko, łatwo, skutecznie i przede wszystkim legalnie!

Chcesz więcej informacji na ten lub podobny temat Odwiedź blog elektryczka.pl.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
0/5 (0)