Z syndromem toksycznego szefa mamy do czynienia w firmach, które są zarządzane przez nieodpowiednich ludzi. Błędy w komunikacji i nieprawidłowa organizacja pracy przyczynia się do rezygnacji ze stanowiska nawet najlepszych specjalistów, którzy nie chcą współpracować z trudnym w relacjach prezesem. O co konkretnie chodzi?

Syndrom toksycznego szefa w firmie

Toksyczny szef potrafi zdemotywować nawet najzdolniejszych ludzi w firmie, którzy nie potrafią pracować w niekomfortowych warunkach. Miejsce pracy i osoby współtworzące daną kulturę organizacyjną mają ogromny wpływ na samopoczucie pracowników, a negatywna energia płynąca od przełożonego może zdekoncentrować cały zespół, a to odbije się na jakości wykonywanych zadań.

Syndrom toksycznego szefa występuje tam, gdzie relacje na stopie: podwładny – przełożony są niewłaściwe, przez co pracownicy tracą motywację do dalszych działań w danej firmie. O co konkretnie chodzi? Ten z pozoru błahy problem może doprowadzić do poważnego kryzysu w przedsiębiorstwie.

Na czym polega syndrom toksycznego szefa?

Dlaczego pracownik, który dobrze zarabia, obejmuje przyszłościowe stanowisko w firmie, ma wiele ścieżek rozwoju i odpowiednie kwalifikacje, nagle decyduje się na rezygnację z pracy? Przyczyną mogą być nieprawidłowe relacje z przełożonym. Syndrom toksycznego szefa występuje w firmach, gdzie coraz więcej osób planuje złożyć wypowiedzenie ze względu na zachowanie i specyficzny charakter prezesa.

Dla sporej grupy pracowników ważniejsze od satysfakcjonującej pensji i stabilnego zatrudnienia jest komfort psychiczny. Osoby, które są zirytowane zachowaniem przełożonego i nie potrafią dojść z nim do porozumienia wolą poszukać nowej posady niż tkwić w toksycznej relacji zawodowej.


Szukasz nowego zatrudnienia w województwie lubelskim? Najlepsze oferty pracy w Lublinie znajdziesz na GoWork.pl!


Toksyczny szef powodem rezygnacji z pracy – syndrom rezygnacji

Doskonałym szefem jest ten, kto dobro przedsiębiorstwa stawia na równi z dobrem pracowników. Osoba pełniąca funkcję CEO w firmie oprócz zdobytych osiągnięć zawodowych, odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji powinna mieć w pełni rozwinięte umiejętności komunikacyjne, które są niezbędne do prawidłowego zarządzania zespołem.

Ludzie są różni i trudno dotrzeć do każdego, jednak zadaniem szefa jest utrzymywanie pozytywnych relacji ze współpracownikami, służenie wsparciem i motywowanie zespołu. Jeżeli żadna z tych funkcji nie jest spełniona, to nic dziwnego, że pracownicy postanawiają poszukać nowego zatrudnienia.

syndrom toksycznego szefaOtwartość na potrzeby innych, chęć dialogu i próba rozwiązywania konfliktów są wpisane w rolę prezesa, jeżeli głównym celem kandydatów na to stanowisko jest rządzenie innymi i wydawanie im poleceń to pierwszy znak, że mamy do czynienia z osobą toksyczna, która może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie danej organizacji. Obawiasz się, że jesteś reprezentantem wymienionych zachowań? Poznaj, 10 sygnałów świadczących o tym, że jesteś toksyczny w miejscu pracy i dowiedz się, co warto zmienić w swoim postępowaniu.

Jak zwalczyć syndrom toksycznego szefa?

To, że ktoś jest szefem, nie oznacza, że jest lepszy od innych. Równe traktowanie w pracy powinno być priorytetem świadomego pracodawcy, który nie rządzi ludźmi, tylko z nimi współpracuje. Oczywiście prezes powinien budzić szacunek i uznanie, ale oprócz tego warto by podwładni czuli do niego zaufanie.

Jeżeli swoimi decyzjami i podejmowanymi działaniami wywołuje nadmierny stres u pracowników, to może świadczyć o tym, że jest toksyczny. Generowanie negatywnego wpływu na samopoczucie podwładnych i wywieranie presji może blokować ich efektywność i zmniejszyć wydajność zespołu.

Pozytywne przywództwo sposobem na syndrom toksycznego szefa

Arogancja i egoizm nie powinny mieć miejsca w relacjach z pracownikami. Pozytywne przywództwo jest obecnie najbardziej cenionym modelem zarządzania, który pozwala zbudować więź z podwładnymi i wzmacnia ich pewność siebie. Nie chodzi o to, by dać pracownikom wolną rękę i nie angażować się w losy firmy, tylko aby nauczyć się rozwiązywać problemy za pomocą dialogu i darzyć podwładnych odpowiednim zaufaniem. Pracownicy, którzy działają w odpowiednio prowadzonej strukturze, gdzie panują dobre relacje międzyludzkie i sprawna komunikacja na pewno nie będą chcieli zrezygnować z zatrudnienia z powodu syndromu toksycznego szefa.

Oceń artykuł
0/5 (0)