Gigerzy już niedługo mogą zawładnąć polskim rynkiem pracy – tak wynika z opracowanego raportu: EY & GIGLIKE: GIG on. Nowy Ład na rynku pracy. Kim jest GIGer i czym wyróżnia się w sektorze zatrudnienia? Zobacz prognozy dotyczące rozwoju GIGekonomii w Polsce i na świecie w przeciągu najbliższych 5 lat.

Gigerzy na rynku pracy

Niezależni eksperci są cenieni w każdej branży, jednak pracodawcy często mają problemem z zatrudnieniem specjalistów, którzy nie chcą przynależeć do jednej spółki, a swoje usługi oferują szerokiemu gronu firm. GIGerzy są coraz liczniejszą grupą na rynku pracy, a najnowsze badania pokazują, że ich pozycja w przyszłości będzie jeszcze mocniejsza.

O co konkretnie chodzi i czym zajmuje się ta grupa zawodowa? Obecnie coraz więcej firm cierpi na brak wykwalifikowanej kadry, a najlepsi z najlepszych mogą przebierać w wielu konkurencyjnych ofertach. Kim konkretnie są GIGerzy i jakie są ich oczekiwania na rynku pracy? Sporządzony 28 września 2021 raport wskazuje, że Polski Ład może pomóc im zdominować krajowy rynek pracy.

GIGer: kto to jest?

GIGer to szerokie pojęcie, określające pracownika, który podejmuje się pracy tymczasowej w danej firmie, posiada specjalistyczne umiejętności i preferuje elastyczną formę zatrudnienia. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na bycie GIGerem, to popularna droga kariery zwłaszcza wśród Milenialsów. 

Przyszłość GIGekonomii w Polsce

Na globalnym rynku pracy od jakiegoś czasu widać przypływ GIGerów, którzy są cenieni przez pracodawców. Najnowszy raport EY & GIGLIKE pokazuje, że z biegiem lat GIGekonamia w Polsce, a także na świecie zanotuje dynamiczny wzrost. Dlaczego zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy są otwarci na takie rozwiązanie? Dane mówią, że w 2025 roku w naszym kraju GIGerzy będą stanowić 20 procent zatrudnionych. Za tę tendencję wzrostową w dużej mierze odpowiada wprowadzenie Polskiego Ładu. Jakie czynniki, oprócz polityki, wzmacniają ten trend?

Czego oczekują GIGerzy?

GIGekonomia to system pracy, realizujący wiele elastycznych rozwiązań dotyczących zatrudnienia, które są obecnie bardzo cenione przez pracowników. Możliwość pracy zdalnej, niekonwencjonalne podejście do wykonywania obowiązków zawodowych czy dowolność w wyborze formy zatrudnienia to możliwości oferowane przez GIGekonomię. Jakich warunków pracy oczekują GIGerzy? Oto lista kluczowych aspektów:

  • większa elastyczność ze strony pracodawcy,
  • wykonywanie pracy projektowej,
  • swoboda dotycząca czasu i miejsca pracy,
  • możliwość samozatrudnienia,
  • poczucie niezależności,
  • możliwość podejmowania decyzji biznesowych.

Oczywiście wybór takiej ścieżki kariery zawodowej powinien być dokonany przez konkretnego pracownika, a nie z powodu wymagań pracodawcy np. dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej zamiast zaoferowania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. GIGerzy to grupa pracowników, która dobrowolnie i samodzielnie decyduje o warunkach, w jakich pracuje.


Szukasz nowego zatrudnienia w Wielkopolsce? Sprawdź najnowsze oferty pracy w Poznaniu na GoWork.pl!


Raport EY & GIGLIKE: GIG on. Polski Ład na rynku pracy

Według zrealizowanego raportu w 2025 roku w Polsce 20 proc. pracowników będą stanowić GIGerzy, a na świecie ich odsetek wyniesie 15 proc. na rynku pracy. Co ciekawe, badania zrealizowane w Stanach Zjednoczonych przewidują, że w 2027 roku co drugi pracownik zza oceanu będzie GIGerem. Wprowadzenie Polskiego Ładu korzystnie wpływa na ten system zatrudnienia. Pracodawcy będą zwracać się do ekspertów o realizację danego zadania, natomiast GIGerzy będą mogli wykonywać zadania w wielu firmach jednocześnie i czerpać pomnożone zyski.

Tworzenie nowych modeli zatrudnienia to wyzwanie dla pracodawców, jednak wiele branż jest otwartych na zmiany i prezentuje innowacyjne podejście na rynku pracy. Sektory, w których obecność GIGerów jest największa to: branża IT, marketing i zawody kreatywne: graficy, copywriterzy, tłumacze czy fotografowie. Dynamiczne zmiany dotyczące zasad i form zatrudnienia powinny być obserwowane przez młodsze pokolenia, które, dzięki sporządzanym raportom, mogą zacząć kształtować swoją edukację w celu odnalezienia się w warunkach oferowanych przez rynek pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)