Czym jest słomiany zapał i dlaczego tak ciężko skutecznie z nim walczyć? Z tego tekstu dowiecie się, jak pokonać słomiany zapał szybko i efektywnie. Tak, aby już nigdy nie stanowił przeszkody na drodze do rozwoju w pracy i życiu prywatnym.

Jak pokonać słomiany zapał

Słomiany zapał – definicja

Czym jest słomiany zapał i czemu może okazać się Waszym głównym wrogiem w walce o kolejne zawodowe osiągnięcia? Nazywamy tak szybko przemijający entuzjazm do nowych pomysłów czy projektów. Najpierw olśnienie, potem zachwyt potencjałem, następnie wielkie, szumne mowy i przygotowania, aby na koniec… odpuścić, bo w sumie to już temat Was znudził. I tym sposobem kolejne zawodowe postanowienia noworoczne idą w odstawkę. Gdy motywacja nie jest już taka sama, jak na początku, ciężko jest realizować ambitne plany i szybko osiągnąć sukces.

Sposoby na słomiany zapał

Słomiany zapał – co to znaczy?

Tak rośnie kolekcja niewykorzystanych karnetów na siłownię w szufladzie, kolejnych porzuconych po tygodniu diet i remontów, a także zawodowych zleceń. Co to znaczy słomiany zapał w odniesieniu do takich sytuacji? Słoma pali się dobrze i dosyć szybko, przez co daje mało ciepła w trakcie spalania się. „Słomiany zapał” jest więc ulotny i krótki, podobnie jak chęć do robienia nowych rzeczy osób, którym on dolega. Sam pomysł niestety nie wystarczy do osiągnięcia celu. Brak czasu i siły woli zalicza się do głównych powodów pojawienia się słomianego zapału. Jest on widocznie szczególnie wtedy, gdy podejmujemy długoterminowe cele. Łatwiej wtedy o zagubienie chęci ich realizacji gdzieś po drodze.

Jak pokonać słomiany zapał i zapomnieć o odkładaniu rzeczy „na potem” lub rezygnacji z ciekawych, rozwojowych projektów? Tego dowiecie się z naszego tekstu! Mamy dla Was 3 skuteczne sposoby na to, jak poradzić sobie ze słomianym zapałem.


Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jak przełamać niechęć w słomianym zapale

Słomiany zapał – jak z nim walczyć?

Znaczenie pojęcia słomiany zapał już znacie. Skąd bierze się zjawisko szybkiej utraty entuzjazmu do pomysłów, które jeszcze chwilę temu wydawały nam się świetne? Pamiętaj, że dotyczy to Twojej motywacji i chęci podejmowania działań, a więc jest jedną z cech charakteru, którą można nabyć lub się jej pozbyć z czasem.

Słomiany zapał – psychologia

Psychologia ma wiele do powiedzenia na temat zjawiska słomianego zapału. Zdaniem specjalistów wynika on z faktu brania na siebie większej ilości obowiązków, niż realnie możemy sprostać. To dlatego, kiedy kurz po pierwszych zachwytach opada, zderzenie nowego pomysłu z rzeczywistością bywa główną przyczyną jego szybkiego porzucenia.


SPRAWDŹ TEŻ: Prokrastynacja – jak się z niej wyleczyć?


Walka ze słomianym zapałem – jak zacząć?

Jak walczyć ze słomianym zapałem, skoro zdążyliśmy dostrzec, że mamy do niego tendencje? Pierwszym krokiem będzie weryfikacja, na ile zależy nam na nowych projektach. Jeśli w głębi duszy wiecie, że nie są one Waszym priorytetem, warto dobrze zastanowić się, czy Wasz początkowy entuzjazm szybko się nie wypali. Im więcej tego typu przypadków, tym też trudniej będzie Wam w przyszłości zaufać samym sobie, że macie potencjał i możliwości, aby realizować nowe, śmiałe plany. Tak tworzy się błędne koło. Niezwykle ważna jest również siła woli, której ćwiczenie pozwoli uzyskać coraz lepsze rezultaty naszego działania, przybliżając jednocześnie osiągnięcie celu, o którym tak marzymy.

Jak zwalczyć zniechęcenie w słomianym zapale

Jak pokonać słomiany zapał? Mamy na to 3 skuteczne sposoby!

Jak pokonać słomiany zapał i ustrzec się przed takim mechanizmem postępowania? Mamy 3 niezawodne sposoby na to, jak walczyć ze słomianym zapałem!

1. Ustalcie przyczyny słomianego zapału

Jak wspominaliśmy, słomiany zapał wynika często ze zbytnio wygórowanych ambicji. Tymczasem osoby, które mają do niego tendencje, nierzadko są również uzależnione od szybkiej gratyfikacji. To dlatego, kiedy ona nie następuje, mają skłonności do porzucania świeżo rozpoczętych zadań.

Pierwszym sposobem na to, jak pokonać słomiany zapał, będzie więc ustalenie przyczyn jego występowania. Czy to zła organizacja pracy sprawia, że odstrasza nas nadmiar nowych obowiązków? A może brakuje nam umiejętności do wykonania nowego zadania tak, jak należy? Bywa, że słomiany zapał wynika jedynie z chęci rywalizacji ze współpracownikami. A to nigdy nie jest dobra podstawa do rozwoju zawodowego!


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak zmobilizować się do pracy?


Jak zmienić podejście w słomianym zapale

2. Dolega Wam słomiany zapał? Zorganizujcie plan nowych zadań

Jeśli słomiany zapał to Wasz problem, rozwiązaniem będzie przygotowanie planu nowych zadań, wiążących się z projektem, którego chcecie się podjąć. Niejednokrotnie to właśnie ten krok pozwala na wczesnym etapie zweryfikować, czy to coś dla Was i jakie są realne szanse, abyście sprostali zadaniu.

Podzielcie czynności, jakie musicie wykonać, pod względem ich priorytetowości oraz czasu, jakiego będziecie potrzebować na ich wykonanie. Warto zrobić to jeszcze przed tym, zanim zgłosicie się do czegoś na ochotnika! W ten sposób unikniecie rozczarowań po obu stronach.

3. Walcząc ze słomianym zapałem, pamiętajcie o zasadzie małych kroków

Jak pokonać słomiany zapał i przestać uchodzić za osoby niestałe w swoich zamiarach lub wręcz niesłowne? Pamiętajcie o zasadzie małych kroków! Nie każdy pomysł musi „wypalić” od razu. Czasem warto zacząć od czegoś mniejszego, co np. pozwoli nam uzupełnić kwalifikacje, jakich będziemy potrzebować w przyszłości do realizacji bardziej ambitnych zadań. Pozwoli to czerpać satysfakcję z osiągania mniejszych kroków i celów.

Zaplanujcie swój pierwszy krok, doprowadźcie go do końca i dopiero wtedy zacznijcie ustalać kolejny. Pomyśl, co się stanie, gdy nie będziesz już działać ze słomianym zapałem – wykonanie każdego planu będzie nadzwyczaj proste, co wzmocni Twoją pewność siebie.

Oceń artykuł
2.8/5 (6)