Sukces w biznesie to nie tylko kwestia umiejętnych inwestycji i dobry produkt. To także znajomość zasad tworzenia kultury organizacyjnej firmy, zarządzanie procesami rekrutacyjnymi a nawet… sposób radzenia sobie z porażkami. Jak osiągnąć sukces w biznesie? Przedstawiamy najlepsze rady prosto od słynnych miliarderów – Jeffa Bezosa i Billa Gatesa!

Jak odnieść sukces w biznesie? Skorzystaj z rad miliarderów!

Na sukces w biznesie składa się wiele wypadkowych. To nie tylko dobry produkt i talent do inwestowania! Choć nie da się ukryć, że wielu miliarderów do swojej fortuny doszło również dzięki rodzinnym koneksjom i majątkowi, nawet bez tego możecie odnieść sukces w biznesie!

Wystarczy, że zastosujecie się do kilku dobrych rad, jakie mają dla Was najbogatsi ludzie świata, tacy jak Bill Gates, Jeff Bezos czy Ray Dalio!

Zdaniem założyciela i byłego CEO Microsoftu, aby zbudować technologicznego giganta na rynku, musiał on najpierw wiele dowiedzieć się na temat skutecznych technik rekrutacyjnych.

Ray Dali swoją karierę w branży funduszy inwestycyjnych i hedgingowych rozpoczął w wieku 26 lat. Teraz radzi innym początkującym przedsiębiorcom, jak osiągnąć sukces w biznesie!

Z kolei Jeff Bezos dopiero z czasem zrozumiał, jaki typ pracownika zapewni sukces w biznesie jego firmie – Amazonowi.

Bill Gates o swoim największym błędzie podczas rekrutacji – tego musisz unikać!

Jak być bogatym? To wcale nie takie proste. Bill Gates otwarcie przyznaje, że jego droga do sukcesu w biznesie nie była łatwa. Jak wspomina, na początku prowadzenia Microsoftu szybko zrozumiał, że nie pobije swojego wielkiego rywala – Steve’a Jobsa (założyciela Apple) jego własną bronią.

Jobs był charyzmatycznym liderem, a także świetnym mówcą, który smykałkę do marketingu sprawnie łączył z wyczuciem rynku. Gates tymczasem wcale nie odnajdywał się tak dobrze w roli CEO.

Dlatego dopiero dobre rady innego miliardera, Warrena Buffeta, pozwoliły mu ruszyć z miejsca. Należała do nich przede wszystkim ta o… skutecznej rekrutacji.

– Myślałem, że mogę nauczyć się na przykład sprzedaży sam: „masz zyski i straty, czy trzeba do tego szkoły biznesowej? Nie wydaje mi się”. Nie miałem wystarczającego szacunku dla głębokiej, ugruntowanej wiedzy. Nie miałem wystarczającego szacunku dla dobrego zarządzania – opowiadał w jednym z podcastów Bill Gates.

Po zmianie strategii zatrudniania nowych pracowników miliarder postawił więc na zatrudnianie fachowców o obszernej wiedzy, ale z bardzo wąskiego zakresu. Specjaliści w danym segmencie nie tylko popchnęli rozwój firmy do przodu ale i odciążyli z obowiązków samego Gatesa. Ten mógł już wtedy poświęcić się łączeniu finansów z technologią.

Ray Dalio mówi, jak osiągnąć sukces w biznesie w 3 krokach

Ray Dalio, który zaczął swoją wielką karierę w świecie finansów jeszcze przed trzydziestką, obecnie zarządza majątkiem wartym przeszło 16,9 miliarda dolarów.

Okrągłą sumkę zarobił nie tylko dzięki znajomości rynku firm inwestycyjnych. Nazywany „Stevem Jobsem inwestowania” bogacz ma dosyć zaskakujące porady dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak odnieść sukces w biznesie.

Jego zdaniem najważniejsze są te 3, proste kroki:

  • Miejcie śmiałe plany i marzenia

Zdaniem Dalio świat należy do tych, którzy wierzą, że mogą go zdobyć. To właśnie Ci mają największą siłę i ambicję w sobie, aby piąć się po szczeblach kariery i realizować śmiałe założenia. Jeśli w życiu interesuje Was głównie spokój i stabilizacja, miliardów z tego nie będzie. Sięgajcie tylko po te oferty pracy, które gwarantują Wam rozwój zawodowy i finansowy!

  • Uczcie się na swoich porażkach

Nie tylko Dalio, ale większość miliarderów powtarza jak mantrę hasło „wyciągaj wnioski z porażek”. – Gdy już idziesz w kierunku realizacji tych celów, natkniesz się na problemy, zetrzesz z rzeczywistością. Musisz poradzić sobie z tym realistycznie, ucząc się na błędach – podkreślał miliarder, który od lat sam zapisuje wszystkie wnioski, jakie wyciągnął z popełnianych błędów.

  • Bądźcie zdeterminowani, aby odnieść sukces w biznesie

– Trzecia część to determinacja. Bo jeśli dążysz do celów, po drodze popełniasz błędy, uczysz się i robisz to z determinacją, będziesz cały czas stawać się lepszym – tłumaczył miliarder. Same dobre chęci nie wystarczą!

Jeff Bezos wie, kogo zatrudnić!

Jeszcze inną rade dla tych, którzy chcą nauczyć się, jak osiągnąć sukces w biznesie, ma CEO Amazona, Jeff Bezos. Miliarder, choć często zarzucane mu są fatalne warunki pracy w magazynach jego firmy, twardo trzyma się swojej strategii. 

Być może dlatego, że zna własną firmę od podszewki. Tego samego oczekuje od kandydatów do pracy, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach. – Dobry zespół to podstawa. Nie chcę słuchać o poprzednich sukcesach kandydatów do pracy w Amazonie, chcę wiedzieć, jak radzą sobie ze stresem i kryzysami – tłumaczył Jeff Bezos.

Aby sprawdzić te umiejętności rekrutowanych, podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze zadaje im pytanie dotyczące przykładowego problemu lub konfliktu z codziennego dnia pracy i prosi o odpowiedź, jak poradziliby sobie w takiej sytuacji. 

– Uważam, że to mówi o wiele więcej o danej osobie, niż jej dotychczasowe osiągnięcia – dodawał miliarder.

Jeśli więc prowadzicie własną firmę i zastanawiacie się, jak odnieść sukces w biznesie, warto wziąć sobie rady miliarderów do serca. Nikt lepiej od nich nie wie, ile pracy i wiedzy kosztuje zdobycie milionów!