Gra w szachy jak nic innego pomaga wyćwiczyć myślenie strategiczne. A to już olbrzymi krok na drodze do sukcesu w… pracy!

Gra w szachy – czego może Cię nauczyć?

Chęć pokonania przeciwnika nierozerwalnie łączy się w grach w szachy z myśleniem strategicznym i długotrwałym planowaniem, Aby wygrać, trzeba nie tylko grać, ale też przewidzieć co najmniej kilka wariantów dalszych potencjalnych ruchów drugiego gracza!

Właśnie tego może nauczyć Was gra w szachy. Czarno – biała plansza jest w serialu swoistą metaforą życia zawodowego, w którym staranne planowanie swoich dalszych decyzji zawodowych i ciągła nauka od lepszych mogą nam przynieść upragniony sukces.  Oferty pracy dla najlepszych będziecie mieć w kieszeni!

Jak nauczyć się strategii szachowych mistrzów i zacząć odnosić dzięki nim sukcesy w pracy? Wszystkiego dowiecie się z tego tekstu!

Gra w szachy trenuje strategiczne myślenie!

Pierwszą i najważniejszą lekcją, jaką da nam w pracy gra w szachy, jest umiejętność długotrwałego planowania, oraz myślenia strategicznego.

Jak osiągnąć sukces zawodowy? Zależy Wam na awansie lub podwyżce? Sytuację w firmie potraktujcie jak grę – zanim zaczniecie planować swoje pierwsze ruchy na drodze do realizacji swojego zawodowego celu, skupcie się na obserwacji i analizie warunków, w jakich „gracie” o sukces.

Przykładowo: wiecie, że o wymarzone stanowisko będziecie musieli konkurować z innymi współpracownikami? Przemyślcie, jakie osiągnięcia w pracy macie na koncie Wy, a jakie oni. Tam, gdzie ich szanse są większe dzięki konkretnym działaniom (np. wsparcie osoby z innego zespołu w wykonywaniu jej zadań, związanych z obowiązkami na nowym stanowisku), jest Wasze pole do popisu!

Niedocenianie przeciwnika jest potężnym błędem zarówno w grze w szachy, jak i w pracy. Warto starannie przeanalizować styl „gry” współpracownika, z którym rywalizujecie o awans. Co robi, czego Wy nie robicie? Czy dostrzegł jakąś niespodziewaną możliwość ruchu tam, gdzie Wam ona umknęła?

Nie tylko możecie się w ten sposób wiele nauczyć o cudzej strategii, ale i udoskonalić dzięki temu swoją własną.

Korzyści z gry w szachy w pracy

Gra w szachy nauczy Was nie tylko myślenia strategicznego, ale i cierpliwości. A ta w pracy przydaje się bardzo! Sukcesu nie osiąga się w dzień, czy dwa i w realizację celów zawodowych trzeba nierzadko włożyć wiele energii. Najlepsi szachiści do swojej szczytowej formy dochodzą latami pracy!

Wszystkie odbywane dodatkowe szkolenia, konferencje, w których bierzecie udział, czy dodatkowe formy rozwoju zawodowego, potraktujcie jak przygotowania do gry. Im więcej „ruchów” znacie dzięki wiedzy i doświadczeniu, tym mocniejsza jest Wasza pozycja w grze o sukces!

Warto wspomnieć też o tym, że gry w szachy nie da się wygrać bez znajdywania nie tylko wspomnianych mocnych, ale i słabszych stron rywala. Jeśli więc dobrze zrozumiecie, czego szef oczekuje od osoby na Waszym wymarzonym stanowisku, albo czego Waszej firmie brakuje, aby odnosić sukcesy na rynku, możecie z powodzeniem wykorzystać to jako argumenty podczas rozmowy o podwyżkę lub awans zawodowy!

O takim zastosowaniu strategii szachowych mistrzów w pracy często opowiada Michał Kanarkiewicz, mówca motywacyjny, coach zawodowy i… szachowy strateg, który o najstarszej grze świata opowiada jako o sposobie na zbudowanie wartościowego biznesu.

Myśl jak szachista i wygraj awans lub podwyżkę!

Zdaniem Kanarkiewicza gra w szachy ma wiele wspólnego z… boksem. Jakie są jego zdaniem korzyści z gry w szachy? – Szachy są naprawdę podobne do boksu, choć w pierwszej chwili może się to wydawać mało adekwatnym porównaniem. Przecież już szachownica swoim kształtem przypomina ring!

W obu przypadkach decyduje strategia, przygotowanie i dobry początek walki. W boksie podobnie jak w szachach trzeba planować kilka kroków do przodu. Trzeba szukać słabych stron rywala i umieć je wykorzystywać. Bardzo lubię szachy, bo dobrze odzwierciedlają życie.

Uczą przegrywać, dyscypliny, a także myślenia strategicznego. To wszystko bardzo przydaje się w biznesie, a ten potrafi być równie brutalny, co boks – tłumaczył ekspert.

Trudno się z nim nie zgodzić – szachowe strategie z pewnością pomagają lepiej przygotować się do starań o awans lub podwyżkę, a także pogodzić się z ewentualną porażką, aby wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość.

Tak wygrywa się w długiej perspektywie! Czy więc jesienne wieczory powinniście poświęcić na kilka rodzinnych partyjek? Zdecydowanie tak! Szachy rozwijają inteligencję, a także nauczą Was więcej, niż myślicie.

Oceń artykuł
1/5 (2)