Co to jest barter i dlaczego może pomóc w zakładaniu nowej firmy? Tłumaczymy, co to znaczy barter i co to jest umowa barterowa. Czy taki rodzaj współpracy jest legalny? Jak rozliczyć współpracę barterową? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tekście!

Barter jako transakcja handlowa

Barter, co to?

Co to jest barter i czemu właściciele małych lub nowych firm często się na niego decydują? Nazywamy tak bezgotówkową wymianę dóbr lub pomiędzy firmami czy innymi podmiotami. Może okazać się przydatna zwłaszcza w pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy, kiedy jeszcze jej zasoby są stosunkowo niewielkie i współpraca barterowa może okazać się dobrze opłacalna. Taka forma promocji (wymiana towaru lub usługi na inny towar) w postaci umowy zamiany bezgotówkowej może przynieść równie dobre efekty co współpraca gotówkowa.

Co to znaczy barter?

Warto wiedzieć, że żeby można było mówić o wymianie barterowej, wymieniane towary lub usługi powinny mieć taką samą, lub zbliżoną wartość. Choć barter jest nieco inną formą niż transakcja handlowa polegająca na tradycyjnej płatności, również możecie udokumentować go podpisaniem oficjalnej umowy przez obie strony!

Szukasz pracy w Białymstoku? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Barter a Kodeks cywilny

Co to jest umowa barterowa?

Czym jest barter pomiędzy dwójką partnerów handlowych? Jeśli przykładowo chcemy nawiązać współpracę z firmą, produkującą potrzebny nam towar, jednak nie mamy zbyt wielu funduszy na ich zakup, możemy zaproponować wymianę barterową. Oczywiście taka forma współpracy będzie możliwa tylko wtedy, kiedy nasza firma wytwarza produkty lub usługi, na które istnieje zapotrzebowanie u naszego partnera.

Umowa barterowa dotyczy transakcji wymiennej i bezgotówkowej. Dokument to niejako zobowiązanie dla obu współpracujących podmiotów. Jedna z nich deklaruje przeniesienie własności rzeczy na drugą stronę w zamian za zobowiązanie przeniesienia własności innej rzeczy. Pod względem formalnym jest podobna do umowy zamiany. Tutaj zamiast gotówki pojawia się wymiana własności rzeczy lub usług. Biorąc pod uwagę podobieństwo, umowę barterową można tłumaczyć definicją umowy zamiany określoną na podstawie art. 603 Kodeksu cywilnego, która brzmi:

„Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy”.

SPRAWDŹ TEŻ: B2B – czy warto pracować w ten sposób?

Na czym polega umowa barterowa?

Obawiacie się, że mało oficjalna forma zobowiązania, jakim jest barter, nie zapewni Wam bezpieczeństwa i dotrzymania warunków ustalonych przez obie strony? W takiej sytuacji warto przemyśleć podpisanie umowy barterowej, która określi warunki przeniesienia własności innej rzeczy względem współpracujących ze sobą podmiotów.

Jak sporządzić umowę barterową, kiedy wymieniamy nie gotówkę, a towary lub usługi? Warto wiedzieć, że barter traktuje się także jako sposób na ominięcie restrykcji walutowych. Bywa również wykorzystywana do umożliwienia handlu z krajami, które mają problemy z niedoborem gotówki. Dlatego pomimo swojej bezgotówkowej formy, umowa barterowa powinna zostać zawarta na piśmie i podpisana przez obie strony.

Barter - umowa przeniesienia własności rzeczy

Co powinna zawierać umowa barterowa?

Umowa barterowa jako forma transakcji nie ma jednego, ostatecznego wzoru tego, w jaki sposób powinna zostać sporządzona. Zazwyczaj jednak przyjmuje się, że powinny się w niej znaleźć następujące informacje:

  • miejsce i termin zawarcia współpracy barterowej;

  • dane obu współpracujących podmiotów zawierających taką umowę;

  • rodzaj oraz wartość towarów lub usług, które ulegną wymianie barterowej;

  • termin wykonania usług lub data dostarczenia omawianych produktów;

  • warunki i zasady dotyczące złamania lub niedopełnienia warunków umowy przez którąś ze stron;

  • warunki, które należy spełnić, aby móc odstąpić od umowy;

  • wskazanie sądu, który miałby rozstrzygać w ewentualnych sporach prawnych pomiędzy stronami, dotyczących umowy.

Choć nie jest to konieczne, warto uwzględnić także miejsce na wskazanie konsekwencji niewywiązania się z umowy barterowej przez którąś ze stron. Choć tego Wam nie życzymy, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Lepiej wtedy się zabezpieczyć, niż później żałować!

Współpraca barterowa a podatki – trzeba będzie zapłacić!

To, że barter jest odrobinę mniej formalną formą handlu, niż tradycyjne transakcje gotówkowe, nie oznacza, że umowa barterowa nie ulega opodatkowaniu! To ważny element współpracy barterowej pomiędzy firmami.

Jak wspominaliśmy, aby doszło do zawarcia umowy barterowej, wymieniane towary lub usługi powinny mieć tę samą, lub chociaż zbliżoną wartość. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług w takiej umowie do zobowiązań obu stron należy doliczyć podatek VAT. Dodatkowo każda ze stron nawiązujących współpracę ma obowiązek wystawić fakturę VAT na wymieniane dobra lub świadczenia.

Współpraca barterowa a kontrola urzędu

Mimo że w Kodeksie cywilnym nie ma określonych z góry wymagań co do formy umowy barterowej, do celów dowodowych najlepiej stworzyć taki dokument na piśmie. Przyda się nam to również wtedy, gdy kontrolę będzie chciał przeprowadzić Urząd Skarbowy. Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy wartość rzeczy podlegających wymianie barterowej zostaje zaniżona lub zawyżona. Takie oszustwo podlega minimum każe grzywny.

Wykorzystanie umowy zamiany w barterze

Wymiana barterowa – czy to się opłaca?

Czy współpraca barterowa to dobre rozwiązanie dla Waszej firmy? Taka forma transakcji handlowych może stanowić uzupełnienie Waszego systemu sprzedaży. W końcu każda firma czasem potrzebuje zamówić nowy sprzęt lub szkolenia zawodowe dla pracowników. Dogadanie się z firmą oferująca tego typu towary lub usługi może pomóc zaoszczędzić kilka złotych, a nawet zdobyć nowych klientów!

ZOBACZ TEŻ: Jak założyć firmę krok po kroku

Chcecie, aby Wasz produkt poznało jak najwięcej osób? Na wymianę barterową można też umówić się z mediami! Niejedna redakcja chętnie napisze kilka ciepłych słów o firmie, która przyśle im swoje produkty do testów. To jednak najprostsza forma barteru, którą rzadziej dokumentuje się podpisaniem oficjalnej umowy.

Duże transakcje w ramach barteru też można przeprowadzać – wszystko zależy od tego, z jakimi kontrahentami współpracujecie oraz na jakim etapie rozwoju znajduje się Wasza firma. Na taką formę handlu najczęściej decydują się jednak mniejsze firmy, a czasem nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Czy to opłacalne rozwiązanie? Na czasy, w których każda złotówka się liczy, będzie jak znalazł! W końcu barter jest starszy niż gotówka…

Oceń artykuł
0/5 (0)