Czy astrofotografia to dobry pomysł na biznes? Jak dowodzi historia Polaka, który sprzedaje zdjęcia kosmosu za zawrotną sumę 10 tys. zł, owszem! Jak zacząć swoją przygodę z tą dziedziną fotografii? Tłumaczymy, jaki aparat do astrofotografii będzie najlepszy na start!

Astrofotografia – jak zacząć?

Astrofotografia może być bardzo lukratywnym biznesem. Najlepiej dowodzi tego historia polskiego astrofotografa, Adama Jesionkiewicza, założyciela portalu Astrography.pl. Mężczyzna swoje zdjęcia kosmosu potrafi sprzedawać nawet za 10 tys. zł! 

Też chcielibyście połączyć pracę z pasją i dobrymi zarobkami? Astrofotografia dla początkujących to coś dla Was! Ta praca nie zapewni Wam od razu bajecznej pensji, jednak z czasem pozwoli wypracować dobrą pozycję na rynku i ofiaruje możliwość dzielenia się swoją wiedzą z innymi! Jaki aparat do astrofotografii będzie najlepszy na początek i od czego zacząć swoją przygodę z tą dziedziną fotografii? Tłumaczymy krok po kroku!

Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Jaki aparat do astrofotografii wybrać?

Podstawową różnicą pomiędzy astrofotografią, a tradycyjną fotografią jest to, że w przypadku tej pierwszej fotografować będziemy obiekty, które znajdują się w ruchu. Ruch obrotowy naszej planety sprawia bowiem, że obiekty na nocnym niebie przesuwają się względem naszej pozycji.

W takiej sytuacji musimy więc uwzględnić bądź krótkie czasy ekspozycji podczas wykonywania zdjęć, bądź tzw. montaż paralaktyczny. Opiera się on na umieszczeniu aparatu lub kamery na montażu, który będzie podążać za poruszającymi się gwiazdami i innymi fotografowanymi przez nas obiektami. 

SPRAWDŹ TEŻ: Praca po fizyce – jaką wybrać?

Jaki aparat do astrofotografii wybrać, aby udźwignął to niełatwe zadanie? Czasy, w których opierać się trzeba było na konstrukcjach własnego pomysłu, już minęły. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór aparatów i obiektywów do astrofotografii. 

Eksperci polecają inwestycję w najwygodniejszą dla nas lustrzankę z wymienną optyką. Biorąc pod uwagę niemałe ceny takiego rodzaju sprzętu, zalecają jednak również nie kupowanie od razu najdroższego modelu. Zaoszczędzone tu środki będziecie musieli za to zainwestować w kupno teleskopu do astrofotografii.

Teleskop do astrofotografii – jaki wybrać?

Aby móc poważnie zacząć myśleć o robieniu profesjonalnych zdjęć kosmosu, nie obejdzie się bez wyboru i kupna odpowiedniego teleskopu do astrofotografii.

Takim teleskopem fotografować będzie można zarówno w tzw. ognisku głównym (bez okularu i obiektywu) jak i w mniej wydajnej tzw. projekcji okularowej (bez obiektywu, ale po przymocowaniu aparatu do okularu teleskopu). Za pomocą teleskopu możemy również uzyskać większą skalę oraz rozdzielczość, co pozwoli uwiecznić na fotografii także mniejsze obiekty, takie jak małe mgławice, galaktyki czy planety.

Teleskop do astrofotografii – ceny

Ceny takich teleskopów wahają się w przedziałach od 300 – 400 zł do nawet ponad 7 tys. zł. To całkiem niemało, dlatego Jesionkiewicz i inni astrofotografowie polecają tak samo, jak w przypadku kupna aparatu, dostosowanie wielkości inwestycji do naszego aktualnego etapu rozwoju w astrofotografii. Tańszy teleskop to idealna opcja w przypadku astrofotografii dla początkujących! Pamiętajcie, że z czasem, kiedy sprzedacie swoje pierwsze zdjęcia, będziecie mogli dokupywać do zestawu kolejne elementy montażu lub zakupić lepszy model teleskopu. Praca jako fotograf nocnego nieba jest dopiero przed Wami!

Kamera do astrofotografii – czy jest lepsza od aparatu?

Kompletując sprzęt do astrofotografii dosyć szybko dojdziecie do punktu, w którym trzeba będzie wybrać, czy kupujecie aparat, czy kamerę. 

Czy kamera do astrofotografii będzie lepszym wyborem, niż kupno lustrzanki? Kosmiczne kamery to dziś coraz popularniejszy wybór przy kupowaniu teleskopów do astrofotografii. Takie połączenie pomoże uniknąć konieczności stosowania wspomnianych wcześniej długich czasów ekspozycji. Kamera lepiej poradzi sobie także z uchwyceniem mniejszych obiektów na nocnym niebie! Dlatego tu warto zastanowić się, jaki rodzaj astrofotografii interesuje Was najbardziej i jakie obiekty chcecie fotografować najczęściej.

Astrofotografia dla początkujących, czyli jak nabrać wprawy jako kosmiczny fotograf

Astrofotografia dla początkujących może wydawać się dziedziną pełną wyzwań. Zarówno tych technicznych, jak i tych, dotyczących konieczności „polowania” na ciekawe zjawiska na nocnym niebie. Jeśli w głowie macie też wyobrażenia pięknych, kolorowych zdjęć publikowanych przez NASA, warto pamiętać, że agencja poddaje je wielu obróbkom, zwłaszcza kolorystycznym, aby wydobyć na nich lepszą widoczność opisywanych obiektów.

Wy nie musicie startować z tak wysokiego pułapu. Wystarczy, że będziecie robić dobre technicznie ujęcia. Artyści astrofotografii często latami wypracowują swój indywidualny styl, który czyni ich zdjęcia wyjątkowymi pomimo tego, że znajdują się na nich te same obiekty na niebie, co na zdjęciach innych astrofotografów. 

Podręczniki do astrofotografii

Warto zainwestować więc w chociaż jeden poradnik o astrofotografii, który pomoże Wam uniknąć typowych błędów początkujących. Skorzystanie z rad bardziej doświadczonych fotografów wiele Wam ułatwi! 

A kiedy już nabierzecie wprawy i będziecie mieć w kolekcji co najmniej kilka wybitnych, kosmicznych zdjęć, możecie śmiało zacząć wysyłać je do miejsc takich jak Astrofotography.pl! Choć astrofotografia nie jest łatwym kawałkiem chleba oraz wymaga sporych nakładów finansowych i cierpliwości, wrażenie, jakie zrobi na Was wydrukowanie Waszego pierwszego zdjęcia w dobrej jakości, zrekompensuje to wszystko!