Wielka Brytania skłania się ku wyjściu z Unii Europejskiej. Brexit wisi na włosku, a ceną za jego odroczenie są cięcia w funduszach socjalnych. Odczują to Polacy.

Kierownik Programu Polityki Migracyjnej Justyna Segeš Frelak w programie „To się liczy”, stwierdziła iż Wielka Brytania chce zyskać hamulec bezpieczeństwa poprzez  ograniczenia pomocy socjalnej. To alternatywa gdyby okazało się, iż brytyjski system socjalny jest zbytnio obciążony. Premier Cameron już w obietnicach przedwyborczych zapowiadał obniżenie zasiłków dla m. in. Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

David Cameron już kilka lat temu stwierdził, że otwarcie granic dla Polaków było błędem i chciałby ograniczenia swobody przemieszczania się ludzi na terenie UE. Zapowiadał m. in. zlikwidowanie świadczeń dla dzieci rodziców pracujących w Wielkiej Brytanii. Finalnie te zasiłki zostaną jedynie zindeksowane, a więc dostosowane do sytuacji gospodarczej kraju, z którego pochodzą i w którym mieszkają dzieci. Nowe osoby na Wyspach, których dzieci pozostały w innym kraju unijnym, otrzymają już zindeksowane zasiłki. Dla tych którzy już pracują w Wielkiej Brytanii, ta zmiana wejdzie w życie dopiero za 4 lata. Jarosław Kaczyński po rozmowie z premierem Cameronem zapewnił, że chociaż zasiłki na dzieci będą mniejsze, to w zamian za to nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w definiowaniu pracy, które mogłyby być niekorzystne dla Polaków pracujących na Wyspach.

Specjaliści podkreślają, że Polacy nie odczują zmian zbyt dotkliwie. W większości Polacy emigrują na Wyspy aby tam pracować, a nie żyć z zasiłków. Premier Beata Szydło spekuluje, że wprowadzenie programu 500+ i redukcja brytyjskich zasiłków na dzieci może wielu Polaków skłonić do powrotu do ojczyzny. Specjaliści tacy jak Justyna Segeš  Frelak nie podzielają tego zdania.

Polacy są jedną z największych społeczności obcokrajowców w wielu regionach Wielkiej Brytanii. Podkreśliła to premier Beata Szydło, przypominając że Polacy budują brytyjskie PKB. Jeden z brytyjskich dzienników zaznaczył, że brytyjska gospodarka bez Polaków mogłaby zostać sparaliżowana.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania dąży do całkowitego zlikwidowania deficytu budżetowego.  Rząd chce osiągnąć dodatni bilans finansów publicznych. Oznacza to cięcia chociażby w programach socjalnych oraz pomysły takie jak redukcja osłon socjalnych dla pracowników o niskich dochodach. Co więcej, w ubiegłym roku Wielka Brytania wprowadziła ustawowy zakaz deficytu budżetowego.

Opłacanie przez najbogatszych wysokich podatków nie wystarcza, aby pokryć wydatki związane z narodowym długiem. Ograniczenie wsparcia socjalnego to dopiero wierzchołek góry lodowej. Sam pomysł zyskał zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie ulega jednak wątpliwości, że zmiany są potrzebne, jednak ich kształt musi być dostosowany do aktualnej sytuacji w kraju.

Autor: GoWork.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_80680604_british-union-flag-jack-i-big-ben-clock-tower-i-parliament-house-w-mie%C5%9Bcie-westminster-w-tle.html?vti=llyxv1kn7s924i44df-1-109

Przydatne linki:

„6 powodów dla których warto wrócić do Polski”

https://www.gowork.pl/blog/6-powodow-dla-ktorych-warto-wrocic-do-polski/

„Praca za granicą – jak działają oszuści”

https://www.gowork.pl/blog/praca-za-granica-jak-dzialaja-oszusci/

„Praca dla imigrantów – czy są nam potrzebni?”

https://www.gowork.pl/blog/praca-dla-imigrantow-czy-sa-nam-potrzebni/

Oceń artykuł
0/5 (0)