W zależności od przyczyny rozróżnia się różne rodzaje urlopów. Chęć odpoczynku i regeneracji organizmu, nagłe, nieprzewidziane przypadki lub narodziny dziecka – to wszystko ma swoje odzwierciedlenie w rodzaju urlopów. Czy on zatem jest, jakie są jego rodzaje i czy pracodawca może odmówić jego udzielenia?

Czym jest urlop?

Urlop to przerwa w wykonywaniu jakiegoś obowiązku. W zależności od przyjętego kryterium może być czasem wolnym pracownika od wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, u którego jest zatrudniony lub przerwą od studiów, służby wojskowej itp. Podstawą prawną, regulującą aspekty związane z urlopami, jest Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku. Zgodnie z nim prawo do urlopu jest niezbywalne – pracownik nie może zatem zrzec się przysługującego mu urlopu, ani przenieść tego prawa na inną osobę. W zależności od rodzaju urlopu (o których wspomnimy za chwilę) może być on płatny lub też nie. Jest on udzielany w dni, które są dla zatrudnionego dniami pracy, w odpowiednim godzinowym wymiarze, adekwatnym do dobowego wymiaru czasu pracy pracownik w danym dniu. W przypadku 8-godzinnego trybu pracy, jeden dzień urlopu odpowiada zatem ośmiu godzinom pracy, chyba, że dzienny czas pracy jest niższy – wówczas przyjmuje wartość odpowiedniego czasu pracy.

Rodzaje urlopów

Podstawowym rodzajem urlopu jest urlop wypoczynkowy. Zgodnie z artykułem 152, kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczba dni możliwych do wykorzystania w ciągu roku zależna jest od stażu pracy. Jeżeli łączny czas zatrudnienia pracownika, w oparciu o umowę o pracę, jest krótszy niż 10 lat, to należy mu się 20 dni urlopu wypoczynkowego rocznie. Jeśli z kolei zatrudnienie przekracza ten czas, jest to 26 dni. Każda osoba, niezależnie od stażu pracy, która posiada prawa urlopowe może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Są to dni wydzielone ze wspomnianych, przysługujących pracownikowi 20 lub 26 wolnych dni. Pracownik może poinformować przełożonego o skorzystaniu z tego prawa nawet w ten sam dzień, w który wykorzystuje urlop na żądanie. Sposób w jaki to zrobi jest dowolny – może to zrobić telefonicznie, sms-em, mailowo, najważniejsze by było to skuteczne. W sytuacji, gdy pracownik wykorzystał już wszystkie dni urlopu, może skierować do przełożonego pisemny wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego, który nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależne są pracownicze uprawnienia. Nie można również zapominać o urlopach skierowanych do rodziców. Każdej świeżo upieczonej mamie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego 6 tygodni może wykorzystać jeszcze przed porodem. Tyle samo czasu może (choć nie musi) wykorzystać ojciec nowo narodzonego dziecka, jeśli jest on zatrudniony w na etacie. 

Czy pracodawca może odmówić urlopu?

Pracodawca może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu lub skrócić go, jeżeli wystąpią szczególne okoliczności. Żaden wniosek urlopowy nie jest dla pracodawcy wiążący – nawet urlop na żądanie, który z założenia ma być wykorzystywany w szczególnych, nagłych i niespodziewanych sytuacjach. Dlaczego zatem pracodawca może odmówić swojemu podwładnemu urlopu? Wszystko dlatego, że jego wykorzystanie nie może negatywnie wpłynąć na proces pracy. Jeśli zatem obecność pracownika w danym terminie jest niezbędna do ochrony wyjątkowego interesu pracodawcy, to może on odmówić udzielenia urlopu swojemu podwładnemu.

Jednak, aby móc pójść na urlop, najpierw trzeba znaleźć pracę w oparciu o umowę o pracę. Aktualne oferty znajdziesz na stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdziesz opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierzasz aplikować. Możesz również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z Twojego regionu dostaniesz powiadomienie drogą mailową.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_95057291_hipster-wycieczkowicz-turysta-z-plecakiem-robi%C4%85cy-zdj%C4%99cie-niesamowitego-pejza%C5%BCu-morskiego-zachodu.html

Oceń artykuł
0/5 (0)