Zjawisko nazywane rynkiem pracownika ma się całkiem dobrze. Utrzymuje się bowiem już od wielu lat. Z drugiej strony podobny trend dotyczy braku wykwalifikowanych rąk do pracy.

Rynek pracownika kiedyś

Jak wynikało z badania „International Business Report” już kilka lat temu osłabiała się pozycja pracodawców, a w siłę rośli pracownicy. Jednocześnie firmom było coraz trudniej znaleźć pracownika.

Wtedy potrzeba było więcej rąk do pracy, jednak aż 32% polskich firm miało problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. To był najgorszy wynik od sześciu lat, czyli od czasu kryzysu. Przykładowo, w 2012 roku  tylko 5% firm w Polsce miało problem ze znalezieniem pracowników. Wypadaliśmy kiepsko na tle innych krajów UE, gdzie średnia od kilku lat utrzymywała się na tym samym poziomie.

Coraz większym problemem było bezrobocie strukturalne. Jak zwracają uwagę specjaliści, oraz jak pisaliśmy w artykule, rynek pracy cierpiał z powodu niedopasowania systemu edukacji do rynku pracy, stracił dynamikę i elastyczność. Mimo że bezrobocie spadało, dużą obawą były braki coraz większej liczby wykwalifikowanych rąk do pracy.

Badanie IBR było przeprowadzone przez Millward Brown dla Grant Thornton wśród 10 000 firm z 32 krajów świata. W badaniu brało udział 200 firm polskich.

Rynek pracownika dziś

Widzimy sporo podobieństw między sytuacją sprzed kilku lat. Bezrobocie jest niskie, a sama liczba osób bezrobotnych utrzymuje się na podobnym poziomie.

Nadal pozycja pracowników jest dość mocna – mogą oni wybierać spośród wielu ofert pracy, choć ich ilość nie jest już taka imponująca. Zawodów deficytowych, w których obserwuje się niską liczbę kandydatów w skali całego kraju, jest naprawdę sporo.

Trudna sytuacja pracodawców utrzymuje się w związku z wykwalifikowanymi pracownikami. W przypadku zawodów deficytowych powodem braku chętnych do pracy jest często niedopasowanie kandydatów do wymagań pracodawcy. Firmy szukają doświadczonych pracowników z umiejętnościami, podczas gdy wiele młodych ludzi uzyskuje wykształcenie wyższe, które obecnie nie daje im większych szans na rynku pracy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109334405_u%C5%9Bmiechni%C4%99ta-pewna-siebie-kandydatka-u%C5%9Bcisk-d%C5%82oni-robi%C4%85ca-dobre-pierwsze-wra%C5%BCenie-przyjazna.html?vti=mgjovxxhyrisfj5d3a-1-30

Oceń artykuł
3/5 (2)