Jak często zdarza się Wam spotkać osoby niedosłyszące, niesłyszące czy głuchonieme? I nie mówimy tu tylko o osobach starszych. Tacy ludzie są wśród nas, często ich omijamy i nie zwracamy na nich uwagi. A jest ich ponad milion. Co możemy zrobić, by się z nimi porozumieć? Szczegóły w artykule.

Znajomość języka migowego jest przydatna na pewno w każdym sektorze administracji – znacznie ułatwia proces komunikacji i przekazywania informacji np. osobom głuchoniemym. Czasem można zaobserwować dwójkę, lub więcej osób, które porozumiewają się między sobą za pomocą znaków, gestów. Zastanawiamy się wtedy, czy rzeczywiście taka forma może zastąpić mowę lub dźwięk? Oczywiście, że tak. Każdy język migowy posiada swe charakterystyczne słownictwo – migowe znaki ideograficzne, które określają poszczególne słowa, czasem krótkie zwroty. Ich liczba w różnych językach waha się od 5 do 15 tysięcy znaków. Stanowią one podstawę komunikacji językowej. Uzupełnieniem znaków ideograficznych są znaki daktylograficzne, na które składa się alfabet palcowy, a więc zestaw znaków oznaczających poszczególne litery alfabetu – tłumaczy jeden z portali zajmujących się językiem migowym. Z pewnością nauka języka migowego nie jest trudna, ale wymaga wiele cierpliwości. Jeśli chcemy zapisać się na kurs migowy, poznamy na pewno alfabet palcowy, podstawowe wyrażenia oraz podstawy komunikacji z sektorów takich jak: opis otoczenia, postaci, zakupów, pracy czy usług administracyjnych.

Senza nome we Włoszech

Osoby głuchonieme funkcjonują w społeczeństwie jak samo jak osoby, które słyszą i mówią. W Bolonii znajduje się pierwszy włoski bar, który jest prowadzony przez osoby głuchonieme. Fenomenem tego miejsca jest fakt, że wszystko zamawia się posługując tylko językiem migowym. W barze Senza nome możemy za pomocą gestów lub tylko układu jednej ręki poprosić o wodę, piwo, whisky czy kawę. Jeśli opanujemy część języka przy pomocy instrukcji ze zdjęciami znajdującymi się w barze, uzyskamy nawet 30% zniżki. Właściciele zdecydowali się na otwarcie takiego baru ze względu na chęć połączenia ludzi – dlatego odbywają się w tym miejscu również koncerty czy spektakle.

Warto poznać język migowy, ponieważ wtedy inaczej spojrzymy na otaczający nas świat, a dodatkowe umiejętności przydadzą nam się również w pracy. Nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, opiekunowie osób starszych – w tych i w wielu innych zawodach język migowy jest bardzo ważną umiejętnością. Pozwala przełamywać bariery i jeszcze lepiej wykonywać swoje obowiązki.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_116386056_zestaw-j%C4%99zyka-g%C5%82uchoniemego-z-wytatuowanymi-m%C4%99skimi-r%C4%99kami-i-alfabetem-%C5%82aci%C5%84skim-odizolowany-na.html

Oceń artykuł
3/5 (1)