Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna

2.7 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna

ikona autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Zespół AHE

Pracownik firmy - Zespół AHE

09.11.2023 01:11

Czym zajmuje się Państwa Akademia?

Zespół AHEikona wywiad

Jesteśmy jedną z największych i najstarszych uczelni niepublicznych w Polsce. Nasz zasięg nauczania wykracza jednak poza granice kraju, obejmując również studentów z różnych państw Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Przez 30 lat naszej działalności stworzyliśmy unikalny system nauczania, rozszerzony o szkolenia rozwijające kompetencje miękkie i staliśmy się liderem studiów on-line. Nasza oferta obejmuje dziś 24 kierunki studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich, a do tego prawie 100 kierunków podyplomowych. To jednak nie jest nasze ostatnie słowo i wciąż pracujemy nad dalszym rozwojem oferty.

W jakich miastach Państwo działacie? Jak duża jest Państwa Akademia?

Zespół AHEikona wywiad

Serce AHE bije w Łodzi, w której w zrewitalizowanych, pofabrycznych budynkach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się nasza siedziba. To właśnie tu znajduje się nowoczesna infrastruktura dydaktyczna służąca najwyższej jakości kształcenia oraz mieszczą się kluczowe działy administracyjne. Wśród nich HR, finanse, księgowość, marketingu, IT, zarząd AHE oraz wszystkie jednostki związane z obsługą studenta. AHE to również prężnie działające filie w Warszawie, Sieradzu, Wodzisławiu Śląskim, Trzciance, Jaśle i Świdnicy. Licząc wszystkich naszych pracowników z różnych pionów, jest ich dziś około 2000 osób.

Skąd pomysł na rozpoczęcie działalności w branży edukacyjnej?

Zespół AHEikona wywiad

Wizja stworzenia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi narodziła się na początku lat 90-tych w okresie przemian gospodarczych w Polsce. Był to czas, gdy wielkie pomysły, ograniczane we wcześniejszym systemie przez państwo, mogły wreszcie zostać wdrożone przez swoich twórców i przerodzić się w wielkie biznesy. Początkiem AHE w Łodzi również była idea. Idea dr. prof. AHE. Makarego Krzysztofa Stasiaka, który chciał stworzyć uczelnię wychodzącą poza skostniałe ramy programowe państwowego szkolnictwa wyższego i nauczać w myśl zasady „działań twórczych”. I tak z umiłowania wolności narodziła się Akademia.

Jak wyglądały początki Akademii?

Zespół AHEikona wywiad

Akademia została zarejestrowana 5.10.1993 roku, a w roku 1994 odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego w uczelni. Rozpoczęło go 150 studentów, którzy zaufali założonej idei kształcenia. Pierwsze zajęcia odbywały się w przyfabrycznych budynkach opuszczonej fabryki Ferdynanda Goldnera, a studenci siedzieli na wypożyczonych fotelach z kina „Wolność”. Dziś fabryczne budynki są własnością AHE i przeszły przez lata gruntowną rewitalizację, a w ostatnich latach również modernizację. Obecnie w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi prowadzone są 24 kierunki studiów licencjackich, magisterskich i jednolitych magisterskich oraz prawie 100 kierunków podyplomowych. Uczelnia, której podstawą jest kreatywność, jako pierwsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wprowadziła studia on-line, wyprzedzając konkurencję o lata. Kształcenie odbywa się również w sześciu filiach zlokalizowanych w różnych miejscach kraju, a także z roku na rok AHE zwiększa liczbę studentów z zagranicy.

Jak prezentuje się Państwa otoczenie biznesowe?

Zespół AHEikona wywiad

Działamy w branży szkolnictwa wyższego podzielonej na dwa segmenty – publiczny i niepubliczny. W naszym segmencie, czyli wśród uczelni niepublicznych zauważamy stopniową konsolidację rynku. Dla wielu podmiotów dołączenie do większej grupy to być lub nie być. Widzimy to choćby po lokalnym rynku, z którego zniknęło wiele szkół wyższych, jednak my nie obawiamy się takiego scenariusza. Jesteśmy dziś liderem wśród uczelni niepublicznych w województwie łódzkim pod względem wielkości, kapitału i bogactwa oferty. Nawet dotowane przez państwo uczelnie publiczne, nie są dla nas znaczącą konkurencją. Cały czas rozwijamy ofertę kierunków, rozbudowujemy infrastrukturę dydaktyczną o nowoczesne, specjalistyczne pracownie, a nasz brand z roku na rok skutecznie się umacnia. W roku 2021 zdobyliśmy piąte iejsce wśród najchętniej wybieranych uczelni niepublicznych w Polsce. Rok 2022 przyniósł nam tytuł uczelni roku województwa łódzkiego w rankingu Polska Press. Co niezwykle nas cieszy, do tego osiągnięcia przyczynili się nasi wspaniali studenci, oddając głosy w konkursie. Natomiast w prestiżowym konkursie „Studia z przyszłością” nasze kierunki co roku otrzymują certyfikaty akredytacyjne, w tym certyfikaty „Lider Jakości Kształcenia” oraz certyfikaty „Premium”. By osiągnąć tak wspaniałe wyniki współpracujemy z biznesem, tworząc z nim programy nauczania nie tyle dopasowane do rynku na tu i teraz, lecz wybiegające w przyszłość. To podkreśla wartość studiów w AHE, a nam gwarantuje zaufanie studentów i rozwój na lata.

Jak wygląda struktura Państwa Akademii?

Zespół AHEikona wywiad

Sercem Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi jest miasto Łódź, które jest wpisane w naszą pełną nazwę. Obecnie posługujemy się jednak coraz częściej skróconą nazwą, czyli AHE. Bo AHE wykracza poza centrum Polski, w której znajduje się nasza centrala. Dziś AHE to również filie w Warszawie, Sieradzu, Wodzisławiu Śląskim, Trzciance, Jaśle i Świdnicy. Tym samym jesteśmy obecni praktycznie w każdym miejscu Polski. Występujemy również poza granicami kraju dzięki studiom on-line prowadzonym w ramach Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego, zwanym PUW. Częścią AHE jest także Centrum Kształcenia Podyplomowego, czyli CKP organizujące wszystkie studia podyplomowe. Największy odsetek pracowników stanowią niewątpliwie pracownicy dydaktyczni, jednak struktura podzielona jest na wiele uzupełniających się działów. Rekrutacja, Dziekanaty, Dział Obsługi Finansowej Studenta, Dział Organizacji Studiów, Dział Stypendiów to kluczowe sekcje pracujące na pierwszej linii z kandydatami na studia, studentami i dydaktykami. Istotnymi dla naszej działalności są również pozostałe działy: Marketingu, IT, Finansowy, Księgowy, HR, Kadr i Płac, Serwis IT, Techniczny i BHP.

Jak przebiega rekrutacja w Państwa firmie?

Zespół AHEikona wywiad

Rekrutacja w AHE prowadzona jest przez specjalistów z naszego działu HR przy współpracy z osobą zarządzającą daną komórką organizacyjną, do której rekrutowany jest pracownik. Najczęściej zatrudnienie odbywa się już po pierwszej rozmowie z kandydatem, choć na niektóre stanowiska rozmowa podzielona jest na dwa etapy. Niezależnie od wyniku rozmowy, staramy się przekazać feedback kandydatowi, który równocześnie mógł aplikować do kilku firm odpowiadającym jego kompetencjom. To szacunek do czasu i serca, jaki włożył w spotkanie z nami.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Państwa firmie?

Zespół AHEikona wywiad

Pierwsze dni w firmie są dla nowego pracownika okresem wdrożenia na stanowisku i poznania zespołu, w którym został zatrudniony. Nad wdrożeniem czuwają przełożeni, lecz mamy zasadę, że angażujemy w nie wszystkich pracowników danego działu. Lepsze poznanie zespołu to szybsza adaptacja w nowym środowisku, a zależy nam, by świeżo przyjęty pracownik jak najszybciej poczuł się komfortowo w murach AHE. W trakcie wdrożenia pracownik odbywa też niezbędne szkolenia BHP i jest informowany o pakiecie benefitów, z których może korzystać. Następnie poznaje strukturę Akademii, naszą filozofię działania oraz misję.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w najbliższym czasie?

Zespół AHEikona wywiad

AHE w Łodzi nieustannie się rozwija i potrzebujemy coraz więcej specjalistów z różnych dziedzin, których wiedza oraz kreatywność są dla nas niezastąpione. Poszukujemy przede wszystkim wykładowców akademickich i specjalistów administracyjnych.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

Zespół AHEikona wywiad

Rozwój pracowników jest dla nas jednym z kluczowych zagadnień. Doskonale wiemy, że w niezwykle dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości i adaptacji nowych rozwiązań w firmie, szkolenia są priorytetem. Dlatego dajemy pracownikom możliwość doszkalania się w kluczowych dla nich obszarach czy zwiększania umiejętności językowych w ramach zajęć językowych. Nasi pracownicy mogą również skorzystać z szerokiej oferty studiów w AHE na preferencyjnych warunkach. Szkolenia w Akademii mają charakter zewnętrzny oraz wewnętrzny, z wykorzystaniem mentora w danej dziedzinie. Wiemy, że inwestycja w pracownika nie tylko zwiększa jego efektywność na stanowisku, lecz również, co bardzo istotne, zwiększa zadowolenie z pracy. A nam niezwykle zależy na wieloletniej współpracy z zadowolonymi pracownikami i ich komforcie pracy.

Jakie macie Państwo plany rozwojowe?

Zespół AHEikona wywiad

W najbliższych latach planujemy stać się największym i najlepiej rozpoznawalnym brandem ze wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce. Może brzmi to górnolotnie, jednak zmierzamy metodycznie do celu, opierając się na założonej przez nas strategii, której nieodłącznym elementem jest zaangażowanie oraz pomysłowość naszych pracowników. To dzięki nim zbudowaliśmy swoją pozycję i wciąż się rozwijamy. Ich obserwacje i spostrzeżenia są dla nas bezcenne, dlatego chętnie słuchamy pracowników, a następnie wdrażamy rozwiązania oparte na kreatywności całego zespołu tworzącego AHE. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości otworzymy też kolejne filie oraz zaprezentujemy nowe projekty edukacyjne. Jednak by nie chwalić dnia przed zachodem słońca, dodamy tylko na koniec, że na pewno w przyszłości nie zmieni się jedno – nasz szacunek do ludzi tworzących AHE.



Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna