T Komp

1.7 Dodaj merytoryczną opinię

Wywiady T Komp

Miniaturka
Tomasz Kruszewski
Dyrektor Generalny T Komp

Jakie były początki firmy T Komp?

Inspiracją powstania firmy było wydanie w 1996 roku pierwszej polskiejwersji norm ISO 9001. Firma została założona w Bydgoszczy i od 18 lat ma tuswoją siedzibę. Programy do komputerowego wspomagania jakości, które wtedystworzyliśmy, stanowiły punkt wyjścia do późniejszych modułów tworzącychsystem NND Integrum. Kolejne lata to rozwój na rynku i budowa platformy dokompleksowego zarządzania obiegiem informacji w przedsiębiorstwach. Naszeprodukty są wykorzystywane przez ponad 200 krajowych i międzynarodowychorganizacji. Obecnie dzięki zdobytemu szerokiemu doświadczeniu realizujemyszereg projektów B + R, mających na celu stworzenie unikatowego rozwiązaniadla nowych odbiorców na rynku globalnym. 

Czy od założenia działalności nastąpiły jakieś zmiany co do samej lokalizacji? 

Zaczynaliśmy jak start-up: kilka osób w małej salce w dawnej szkole.Potem korporacyjnie, to były już dwa piętra w biurowcu. A teraz jesteśmy u siebie- W spokojnej dzielnicy, w otoczeniu lasu, która wspomaga kreatywność. 

Jakie są założenia firmy, wizja przyszłości i cele?

Czerpiąc z wzorców z Doliny Krzemowej naszym głównym celem jest znaczącozaistnieć na globalnym rynku. Jednocześnie chcemy ugruntować pozycję lideraw obszarze oprogramowania do obiegu informacji, szczególnie dla segmentu ISOi DMS. 

Co można zaliczyć do największych osiągnięć firmy?

Uważam, że naszym największym sukcesem jest obecność w największychpolskich i międzynarodowych koncernach. W samej Polsce oznacza to obecnieokoło 230 tysięcy użytkowników naszego głównego produktu NND Integrum.Oczywiście, można by w tym miejscu wymieniać kilkadziesiąt uzyskanych nagródi wyróżnień, jednak największym sukcesem są setki zadowolonych klientów.

Jakie są silne i słabsze cechy firmy (np. elementy, które chcieliby Państwo udoskonalić)?

Utożsamiam się w pełni ze słowami, że „Firma to ludzie”. Przez te wszystkielata współpracujemy z najlepszymi ludźmi w branży IT. U nas mogli sięrozwijać i doskonalić, nawet, jeśli obecnie zajmują się czymś innym. Nasząmocną stroną jest to, że stawialiśmy właśnie na ludzi, bo to się po prostusprawdza. Co do słabszych stron: czuję ciągle niedosyt, jeśli chodzi odziałalność na rynku globalnym i to stawiam sobie za nasz główny cel. 

Jak wygląda rekrutacja w Państwa firmie?

Prowadzimy stałe rekrutacje do wszystkich działów. Dla młodych i ambitnychorganizujemy również płatne staże, w czasie których pasjonaci programowaniazdobywają pierwsze zawodowe szlify. Wśród osób, które mogą ubiegać się odołączenie do naszego zespołu, są: programiści, testerzy, analitycy,inżynierowie serwisu oraz doświadczeni handlowcy i telemarketerzy. Standardem w T Komp jest proces 4-etapowy. Rozpoczyna się od złożeniaaplikacji za pośrednictwem strony firmowej lub poprzez formularz naportalach pracy. Następnie przeprowadzamy wstępną selekcję zgłoszeń, po czymma miejsce rozmowa telefoniczna z wybranymi kandydatami. Końcowym etapemjest bezpośrednie spotkanie w siedzibie firmy. W przypadku programistów zawsze jest dodatkowy etap, w którym oceniamy nie tylko jak ktoś tworzy kod na żywo, ale przede wszystkim jak myśli i rozwiązuje problemy. 

Czyli firma z otartymi ramionami chętnie przyjmuje młodych ludzi umożliwiając im start w karierze?

Tak, zatrudniamy młodych ludzi. Umożliwiamy im start zawodowy przez programpłatnych staży, w którym każdy realizuje swój własny mini projekt. Pragnęjednak zaznaczyć, że szukamy osób ciekawych i zdolnych niezależnie od ich wieku.