Pracownia Finansowa

4.5 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady Pracownia Finansowa

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Tomasz Wiśniewski

Pracownik firmy - Prezes

17.07.2023 01:07

Czym zajmuje się Państwa firma?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Pracownia Finansowa rozwiązuje problem korzystnego ulokowania nadwyżek finansowych. Próg wejścia do inwestycji z grupy INWE, do których można dołączyć we współpracy z PF, zaczyna się od około 50.000 zł. Jest to model crowdfundingowy, w którym indywidualni inwestorzy współfinansują duże projekty gospodarcze. Na ogół są to inwestycje w realną wartość, gdzie głównym zabezpieczeniem projektu są nośniki wartości, takie jak: nieruchomości, elektrownie wiatrowe, słoneczne, ale i wartości niematerialne i prawne – pozwolenia, zgody, decyzje administracyjne.

W jakim mieście Państwo działacie?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Siedziba firmy znajduje się w Warszawie na Saskiej Kępie. Inwestorzy z całej Polski i nie tylko, mogą zapoznać się z propozycjami inwestycyjnymi podczas regularnych webinarów. Pracownię Finansową tworzy zespół blisko 20 osób w Dziale Promocji Udziałów w Projektach, Dziale Marketingu i Biurze Obsługi Inwestora. Współpracujemy ściśle także z kilkunastoma kolejnymi osobami – w ramach holdingu – świadczącymi dla nas usługi administracyjne, prawne i księgowe, spółkami z grupy kapitałowej oraz spoza niej, realizującymi i obsługującymi projekty inwestycyjne, a także z zewnętrzną siecią promocji udziałów.

Jak wyglądały początki firmy?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Firma została założona w 2013 roku, a jej początki były bardzo skromne. Zaczęło się od zaledwie dwóch osób. Pracownię Finansową założył Maciej Musiał, obecnie prezes zarządu INWE, wraz z żoną. Po blisko roku, dołączyły kolejne trzy osoby, w tym ja. Motywacją do rozbudowy zespołu stało się wyzwanie w postaci możliwości sfinansowania dużego projektu, z którym nie poradził sobie partner zewnętrzny, pozyskując zaledwie 10% potrzebnego kapitału. Pracowni Finansowej we współpracy z inwestorami udało się sfinansować 100% inwestycji. To był pierwszy tak duży sukces firmy, potwierdzający, że rozwój PF zmierza w odpowiednim kierunku. W 2015 roku spółka wynajęła pierwsze, małe biuro na Saskiej Kępie. Praca odbywała się początkowo w przestrzeni coworkingowej.

Skąd pomysł na działalność w tej branży?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Głównym powodem, dla którego zajęliśmy się inwestycjami w realną wartość, były negatywne doświadczenia z rynkiem drogich i nieprzewidywalnych instrumentów finansowych. Inwestycje z portfolio PF, w namacalne aktywa, w dodatku związane z rozwijającym się trendem transformacji energetycznej, stały się atrakcyjną alternatywą.

Jaką rolę pełni Pan w firmie?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Jestem prezesem Pracowni Finansowej – jednej z największych firm umożliwiających inwestowanie crowdfundingowe w Polsce. Odpowiadam za wszelkie działania związane z tworzeniem oraz realizacją strategii pozyskiwania kapitału dla projektów inwestycyjnych oraz zarządzaniem relacjami inwestorskimi. Ponadto, jestem certyfikowanym doradcą finansowym z międzynarodowym certyfikatem European Financial Guide. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w inwestowaniu. Od wielu lat biorę udział w tworzeniu strategii inwestycyjnej projektów grupowych dla przedsiębiorców, uwzględniając w nich ocenę ryzyka oraz optymalną wysokość stopy zwrotu z inwestycji.

Jak prezentuje się Państwa otoczenie biznesowe?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Blokada branży wiatrakowej w 2016 roku, spowodowała, że Pracownia Finansowa ostała się jako jedyna na rynku spośród podobnych firm, pozyskujących finansowanie na budowę elektrowni wiatrowych. Cała konkurencja, prędzej czy później, przestała istnieć lub zajęła się inną działalnością. Aktualnie konkurencją dla nas są wszyscy, którzy pozyskują kapitał na inwestycje od indywidualnych inwestorów, bez względu na sposób pozyskiwania.

A jak wygląda współpraca z kontrahentami?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Kontrahenci firmy, a właściwie grupy kapitałowej, to głównie partnerzy branżowi, realizujący poszczególne projekty. INWE stara się, aby byli oni jak najlepiej wyselekcjonowani, a umowy partnerskie optymalnie zabezpieczały interesy wspólników. Celem grupy, zbieżnym z interesem inwestorów, jest także zapewnienie konkurencji wewnętrznej pomiędzy poszczególnymi partnerami, aby mieli oni motywację do generowania jak najlepszych efektów – od wyboru projektu, poprzez realizację, aż po termin zakończenia i rozliczenie zysku.

Jakiego rodzaju inwestycje mają Państwo w ofercie?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Inwestycje proponowane przez Pracownię Finansową to projekty gospodarcze z różnych branż. Głównie są to elektrownie wiatrowe i słoneczne, ale także projekty deweloperskie realizowane w Warszawie, Zakopanem, Łodzi, a wkrótce także i kolejnych miastach. Dodatkową dywersyfikację zapewniają Inwestorom projekty innowacyjne, wykorzystujące trendy rynkowe, np. przenoszenia się sprzedaży do internetu.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Pracownia Finansowa jest obecnie częścią grupy INWE. W tej strukturze INWE pełni rolę audytora oraz nadzorcy nad inwestycjami portfelowymi. Ze względu na znaczny rozwój grupy w ostatnich latach, w holdingu zostało wydzielone także Centrum Usług, odpowiadające za obsługę administracyjną oraz prawną. Pracownia Finansowa funkcjonuje pod INWE, obok Centrum Usług, odpowiadając za pozyskanie finansowania i obsługę Inwestorów. Tutaj wydzieliliśmy zespoły: Biura Obsługi Inwestora, Investment Managerów oraz PR i Marketing, świadcząc, tym samym, usługi na najwyższym poziomie.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w 2023 roku?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Ponieważ obsługujemy coraz większą liczbę inwestorów, zawsze jesteśmy otwarci na aplikacje do zespołu Investment Managerów oraz do Biura Obsługi Inwestora. Nawiązujemy współpracę z osobami, które będą umiały poprowadzić inwestorów przez cały proces inwestycyjny – zaczynając od zapoznania z możliwościami i ofertą Pracowni Finansowej, przechodząc przez kwestie formalne – pozostając w stałym kontakcie z inwestorami podczas realizacji projektów, raportowaniu itp. Obsługa inwestorów na najwyższym poziomie stanowi dla nas kwestię priorytetową, dlatego poszukujemy osób, które posiadają wysoki poziom wrażliwości emocjonalnej oraz miały już doświadczenie w obsłudze osób zamożnych w branży finansowej.

Jak przebiega rekrutacja w Państwa firmie?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Proces rekrutacji jest przeważnie dwuetapowy. Pierwszy etap to analiza otrzymanych aplikacji i rozmowa telefoniczna lub on-line z wybranymi kandydatami. Za ten etap odpowiada Manager zespołu, w którym zwiększane jest zatrudnienie, weryfikując czy profil kandydata jest zbieżny z kompetencjami, jakie są poszukiwane w zespole. To także moment, w którym jesteśmy do dyspozycji kandydata, odpowiadamy na wszystkie dodatkowe pytania, dotyczące stanowiska, charakteru pracy, czy samej firmy. Osoby, które przejdą pozytywnie ten etap rekrutacji, zapraszane są do drugiego etapu – spotkania w biurze. W spotkaniu uczestniczą Manager zespołu oraz Dyrektor Zarządzający. Jeśli podczas tego spotkania obie strony potwierdzą chęć współpracy, to przechodzimy do formalności.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Państwa firmie?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Wdrożenie nowego pracownika rozpoczyna się od zapoznania z zespołem, stanowiskiem pracy oraz zasadami panującymi w biurze. Pierwsze dni to wprowadzenie do systemu elektronicznego oraz szkolenia w obecności przełożonego lub ewentualnie wykwalifikowanych członków zespołu. Poszczególne zespoły pracują w wydzielonych przestrzeniach, gdzie każda nowa osoba może liczyć na wsparcie współpracowników, nie tylko podczas procesu rekrutacji, ale również później, w trakcie codziennej pracy.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

W Pracowni Finansowej inwestujemy w relacje ze współpracownikami. Wiemy, że firmę tworzą przede wszystkim ludzie, a ich rozwój i zaangażowanie są miarą wspólnego sukcesu. Dlatego wspieramy ich pasje, dofinansowujemy szkolenia, organizujemy eventy integracyjne dla pracowników i ich rodzin, aby tym samym, wspierać rozwój pracowników oraz zadbać o dobre samopoczucie naszego zespołu. Pracownia Finansowa prowadzi również system współpracy z pozostałymi spółkami holdingu, dzięki czemu współpracownicy mają możliwość awansu w ramach struktur grupy kapitałowej.

Jakie macie Państwo plany rozwojowe?

Tomasz Wiśniewskiikona wywiad

Pracownia Finansowa realizuje obecnie rozwój sieci zewnętrznej, jednak tak jak wcześniej wspomniałem, otwarta jest również rekrutacja wewnętrzna na Investment Menagerów. Jesteśmy gotowi na obsługiwanie coraz większej liczby inwestorów zagranicznych, chcących lokować nadwyżki w konkretnych projektach biznesowych na rozwijającym się rynku. Przy systematycznej liczbie inwestorów i projektów inwestycyjnych, zatrudnienie rośnie systematycznie, a obecnie cała grupa kapitałowa rozwija system informatyczny, który pozwoli obsłużyć tak dużą złożoność materii. Nadal, nieprzerwanie, planujemy inwestować w narzędzia informatyczne, pozwalające automatyzować zarówno procesy dołączania do inwestycji, jak i obsługi inwestorów.



Miniaturka

Tomasz Wiśniewski Prezes, Pracownia Finansowa

Tomasz Wiśniewski jest prezesem Pracowni Finansowej - jednej z największych firm umożliwiających inwestowanie crowdfundingowe w Polsce. Certyfikowany doradca finansowy z międzynarodowym certyfikatem European Financial Guide. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w inwestowaniu. Od wielu lat bierze udział w tworzeniu strategii inwestycyjnej projektów grupowych dla przedsiębiorców, uwzględniając w nich ocenę ryzyka oraz optymalną wysokość stopy zwrotu z inwestycji. W Pracowni Finansowej odpowiada za wszelkie działania związane z tworzeniem oraz realizacją strategii pozyskiwania kapitału dla projektów inwestycyjnych oraz zarządzaniem relacjami inwestorskimi.

Przeczytaj cały wywiad »

Miniaturka

Maciej Musiał , Pracownia Finansowa

Przeczytaj cały wywiad »

Pracownia Finansowa