GoWork.pl Serwis Pracy Sp. z o. o. informuje, że treści zawarte w komentarzach publikowanych poniżej są objęte przedmiotem toczącego się postępowania cywilnego z powództwa Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. o naruszenie dóbr osobistych.

Eko Cykl i proces przeciwko GoWork - spór o wolność wypowiedzi

GoWork kolejny raz na celowniku pracodawców, którzy chcą usuwać niewygodne komentarze pracowników. Serwis nie godzi się na ograniczanie prawa do wolności słowa i nie zamierza zmieniać swojej misji ze względu na kolejny proces sądowy.

Pamiętaj! #TwójGłosMaZnaczenie

Sprawa Sądowa GoWork vs Eko Cykl

Firma Eko Cykl postanowiła wytoczyć proces GoWork ze względu na niewygodne opinie skierowane pod adresem firmy oraz Pani prezes Katarzyny Michniewskiej. To kolejny przypadek z wielu, kiedy firma postanawia poprosić sąd o weryfikację, czy podane wpisy są prawdziwe. W tym przypadku zarzuty użytkowników były skierowane także do Pani prezes Katarzyny Michniewskiej.

• "Właściciele z pracowników chcą mieć niewolników".
  • "Ciągły stres, nerwy i wykorzystywanie".
  • "Pani prezes sprawia, że wszyscy stają na baczność. Ludzie boją się do siebie odzywać".
  • "Faworyzuje kilku pracowników, resztę miesza z błotem za  najmniejszy błąd".
  • "Błędy w zarządzaniu są ogromne. Rotacja w firmie jest masakryczna".
  • "Na samą myśl, że mogłabym się jeszcze raz zatrudnić w takim miejscu, robi mi się niedobrze".

Byłeś świadkiem podobnych zachowań w Eko Cykl - prosimy, napisz do nas na swiadek@gowork.pl

Wielu pracodawców, w tym przedstawiciele firmy Eko Cykl żąda możliwości usuwania komentarzy i ich pełnego moderowania. Firma uważa, że komentarze są nieprawdziwe i wskazane sytuacje nie miały miejsca. Według linii obrony nierzetelność opinii mają potwierdzać nagrody, wyróżnienia, miejsce w zarządzie, czy działalność naukowa Pani prezes.

Uważamy, że każdy użytkownik naszego serwisu ma prawo do wolności słowa. Trudno podważać z pozycji serwisu samopoczucie innych ludzi. Każdy ma prawo doświadczać stresu, nerwów, uczucia wykorzystywania i ma prawo dzielić się tym z innymi. O tym, że uczucia wymienione w opiniach są prawdziwe, może wiedzieć jedynie autor komentarza.

Granice wolności słowa

Sprawa trafiła do sądu, ponieważ GoWork nie dał zgody na usunięcie opinii dotyczących firmy Eko Cykl. Przedsiębiorstwo wskazuje, że opinie zamieszczone na portalu nie są zgodne z prawdą, nawiązując jednocześnie do niskiej rotacji, wysokich wynagrodzeń i innowacyjnego podejścia. Każdy pracownik ma jednak prawo do subiektywnych odczuć, a GoWork stanowi przestrzeń, w której może się nimi podzielić.

Ryzyko prześladowania za niewygodne opinie

Warto pamiętać, że wielu autorów wpisów to obecni pracownicy firmy. Zwolnienie z pracy za napisanie nieprzychylnej opinii to duży lęk blokujący użytkowników GoWork.pl przed publikacją wpisów. Pracodawca może w dokumencie przedstawić inne powody zwolnienia, niż te, które faktycznie wpłynęły na jego decyzję. Opinie na GoWork mogą stanowić korzyść dla pracodawców, dać im szansę do wprowadzenia pozytywnych zmian opartych o wartości szacunku i godności.

Wszyscy pracownicy, którzy chcą się wypowiedzieć, są dla nas równie ważni i nie można skazać ich na zapomnienie. #TwójGłosMaZnaczenie

GoWork dba o bezpieczeństwo użytkowników i daje prawo do anonimowości w obawie przed odwetem ze strony pracodawców. Serwis pozwala czuć się bezpiecznie i stwarza odpowiedni grunt do udzielenia wypowiedzi. Konieczność wskazywania własnych danych ograniczyłaby liczbę chętnych do udzielenia opinii. Wiele krzywdzących sytuacji nie miałoby szans wyjść na światło dzienne.

Sprzeciw GoWork wobec niemerytorycznych treści

Mamy świadomość, że opinie mogą być wykorzystywane przez użytkowników do bezprawnego oczerniania pracodawców. Dlatego podejmujemy szereg czynności na rzecz poprawiania merytoryki wypowiedzi. W 2019 wprowadziliśmy akcję “Hejt to nie opinia”, podnoszącą świadomość o konsekwencji bezzasadnej krytyki pracodawców. Wzmacniamy jakość treści w ramach programu #ZMIANA, usuwamy niemerytoryczne opinie. Wprowadziliśmy także możliwość udzielenia wypowiedzi w formie wywiadów na wysokim poziomie merytorycznym.

Rozumiemy pracodawców, którzy chcą wyjaśniać spory przed sądem. Często sami uważamy, że jest to właściwa droga. Jednak GoWork popiera wolność słowa z zachowaniem merytorycznej wartości. W związku z tym możliwe jest usuwanie wyłącznie niemerytorycznych, powielanych lub wulgarnych komentarzy. W ciągu ostatnich lat serwis usunął blisko 1,5 mln opinii, czyli blisko 40% wszystkich, co wskazuje na zaangażowanie firmy w kontrolę ich jakości.

infografika

Wolność słowa i sprzeciw wobec mobbingu

Serwis GoWork dąży do szerzenia świadomości na temat szkodliwości mobbingu. Wiele komentarzy znajdujących się na stronie nawiązuje do sytuacji noszących znamiona art. 94(3) K.p. Mobbing to krzywdzące działania lub zachowania skierowane przeciwko pracownikowi, które obniżają jego poczucie wartości, np. nękanie, zastraszanie, czy ośmieszanie. Zatrudnieni często nie mają odwagi mówić głośno o swoich doświadczeniach z obawy przed odwetem pracodawcy. Na GoWork mają szansę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz poznać informacje na temat możliwego wsparcia. Wartościową dawkę wiedzy na temat mobbingu stanowi artykuł ->  Mobbing w pracy - definicja i przykłady. Jak się obronić?

GoWork stojąc w obliczu kolejnego sporu z firmą żądającą usunięcia opinii, nie zamierza zmieniać wizji i ograniczać wolności słowa pracowników. GoWork stanowi i niezależnie od przyszłych sporów będzie stanowić przestrzeń, w której pracownicy mogą swobodnie wypowiadać się na temat pozytywnych, jak i negatywnych doświadczeń z pracodawcą.

#TwójGłosMaZnaczenie   #GoWorkBezHejtu   #WywiadToMerytoryka

Opinie o Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. w Wrocław

Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. powstała w 2002 roku, jako jedna z pierwszych organizacji odzysku na polskim rynku. Podstawą prawną do założenia spółki było polskie prawodawstwo stworzone w oparciu o wymogi Dyrektywy Parlamentu i Rady Europejskiej nr 94/62/WE z dnia 20 grudnia 1994 roku w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych.

Branże: Firmy recyklingowe

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. w Wrocław

Zostaw merytoryczną opinię o Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. - Wrocław

• Jak się pracuje w Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.?

Zobacz opinie na temat firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 11.

• Jak wygląda rekrutacja do firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.?

Kandydaci do pracy w Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. napisali 1 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w styczniu 2024r.

2. pracuj.pl 3 349 188
  4. olx.pl 2 874 042
Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.